Г.М.Половінкіна, студентка гр.ОА-05-Г        

Донецький національний університет економіки і торгівлі імені Михайла Туган-Барановського

 

 

ПРОБЛЕМИ ОРГАНІЗАЦІЇ НОРМУВАННЯ РЕСУРСІВ У СИСТЕМІ АНАЛІЗУ ФУНКЦІОНУВАННЯ ПІДПРИЄМСТВА

 

Кардинальні зміни в економіці України в останні роки вимагають всебічного аналізу господарського механізму управління, зокрема управління ефективністю викорис­танням ресурсів. Актуальність вивчення проблеми управління економічними ресурсами, під якими розуміють джерела та засо­би (фактори) забезпечення проце­су виробництва та його розшире­ного відтворення, обумовлена об'єктивними і суб'єктивними причинами, пов'язаними з постій­ною зміною економічної ситуації, значним ростом конкуренції між суб'єктами господарювання за рин­ки ресурсів і ринки готових това­рів.

Разом з тим в умовах ринку гостро постала потреба зістав­лення розмірів вкладених ресурсів з результатами їх використання, що безпосередньо впливає на по­казники діяльності суб'єкта госпо­дарювання. Тому економічний ме­ханізм регулювання величини витрат виробничих ресурсів має будуватися на аналізі ресурсовикористання, який надасть можливість передбачити кінцеві результати виробничо-комерцій­ного циклу. У теперішній час проблема ефективного використання та якості норму­вання ресурсів розглядається у працях Н. Ревенко, О. Євтух, С. Савьової, А. Зубкової, В. Ніжнік, В. Вітвіцького [2-5]. Вказані автори особливу уваги приділяють питан­ню нормування ресурсів як одному з основних шляхів до підвищення ефективності їх використання. Разом з тим, науково-обґрунтованих рекомендацій для промислових підприємств на сьогоднішній час не розроблено. Це визначає необхідність подаль­шого обгрунтування нових підходів до норму­вання різних видів ресурсів та аналізу рівня їх ви­користання.

Метою статті є удосконалення процесів норму­вання та аналізу використання ресурсів підприємства в сучасних умовах господарювання для підвищення ефективності його діяльності. Завдання роботи полягали в наступному: дослі­дити процес нормування та визначити його місце в системі управління ресурсовикористанням; виявити недоліки процесу аналізу використання ресурсів у забезпеченні ефективної діяльності під­приємства; сформулювати завдання аналізу нормування та використання ресурсів.

В останні роки в усьому світі спостерігається зниження ефективності ресурсовикористання. Проблема стає галузевою, міжнародною, держав­ною. Причому проблема ресурсовикористання є актуальною для підприємств будь-якої форми власності та галузевої належності. Раціональність використання ресурсів формується на мікрорівні та залежить, беперечно, від досконалості процесів, які супроводжують використання ресурсів по всьому шляху їх споживання від нормування, під яким розуміється встановлення оптимальної ве­личини витрат ресурсу на умовну одиницю (виріб, операцію і т. ін.)

Розглянутий  процес нормування ресурсо­використання свідчить про взаємопов'язанність великої кількості чинників, які можуть впливати на рівень ресурсовикористання і характер дії яких складно врахувати, оскільки зміни в зовнішньому та внутрішньому середовищах носять постійний характер. Процес нормування - ширший ніж ви­робничий, так як охоплює зовнішнє середовище підприємства: ринки сировини, ринки продукції, фінансові тощо. Умови використання нормативних чинників мають свої особливості, що залежать від призначення, використання, технологічного рівня продукції та інш. Так на кожному підприємстві споживається велика кількість різних видів мате­ріальних ресурсів. Тому окремі підприємства вста­новлюють норми шляхом укрупнення, за анало­гією з іншими об'єктами, за звітними даними і т. ін., що зовсім неприйнятно з точки зору їх оптимальної величини [4, с. 257]. Встановлення норм витрат матеріальних ресурсів по мінімуму ще не гарантує мінімум витрат на продукцію. Інакше кажучи, між нормованою вартістю мате­ріалів, безпосередньо використаних на виготов­лення одиниці продукції, та матеріальними витратами, що сформувалися фактично, є певний «розрив». У процесі аналітичних досліджень було з'ясовано, що коефіцієнт даного «розриву» стано­вить від 1,02 до 1,3 [2, с. 96]. Управління цим роз­ривом у розрахунках та можливість його регулю­вання повинно стати одним із завдань ресурсо­використання. В ринкових умовах завдання управління процесом ресурсовикористання почи­нає включати не тільки розрахунок первісної нату­ральної норми, а й застосування нормування витрат ресурсів у вартісному виразі та відстежування тенденції зміни матеріалоємності протягом усього процесу, тобто створення системи моніто­рингу.

Поряд з обме­женістю процесу нормування етапу виробництва, було з'ясовано, що і в його межах на сучасному етапі функціонування виробничих систем не всі процеси супроводжуються нормуванням. Крім того, не проводиться аналіз впливу рівня існуючих норм на ефективність виробництва. Відсутній аналіз якості норм, їх аналітичне обгрунтування у складі завдань ресурсовикористання, а на стиках етапів виробничо-комерційного циклу він взагалі не проводиться. Це створює умови неврегульованності левової складової вартості  витрат. Теоретичне узагальнення існуючих методичних основ дозволяє стверджувати, що для їх більш глибокого аналізу потребується узагальнення і удоскона­лення організаційних та технологічних інструмен­таріїв, що використовуються.

Вирішенню даної проблеми сприятиме якісно новий підхід як до нормування, так і оцінки нор­мативної бази, який повинен відповідати діалектичному методу, передбачати та врахову­вати всі взаємозв'язки, а його процес розглядатися як сукупність багатьох елементів, пов'язаних між собою. Нормування окремих видів ресурсів зале­жить від складових комерційно-виробничого цик­лу виготовлення і реалізації продукції, причому кожен етап цього процесу має особливості свого нормування. Єдиний процес ресурсовикористання потребує системного розгляду формування норм з моменту їх розробки, можливих змін на етапі забезпечення виробничого процесу ресурсами, ви­користання ресурсів у виробництві та на етапі реалізації готового продукту.При вирішенні проблеми підвищення ефективності використання ресурсів нагальним стає завдання створення меха­нізму їх сукупної ефективності, що можливо за умов виокремлення проблеми нормування ресур­сів в окрему обслуговуючу підсистему.

Формування технологічної схеми процесу ресурсовикористання та її застосування повинно здійснюватись з урахуванням системного харак­теру процесу ресурсовикористання, вона повинна передбачати чітко визначені параметри «входу» процесу і його «виходу», а також зміст, послідов­ність, систему показників і суб'єкти окремих етапів процесу ресурсовикористання. Слід відмітити, що характерною ознакою процесу є велика кіль­кість учасників формування та використання норм витрат ресурсів, діяльність яких упродовж усього процесу не координується і не регулюється з точ­ки зору кінцевого результату, що мотивує доціль­ність об'єднання цих завдань в одному структур­ному підрозділі під єдиним керівництвом. Підроз­діл може спиратися на єдиний за принципами нор­мування та методичними підходами, показниками якості, відповідальності та ін. стандарт ресурсо­використання. Саме наявність об'єднуючого показ­ника та механізму нормування з наступним його аналізом дозволить суттєво підвищити якість управлінських рішень щодо використання вироб­ничих ресурсів.

Що стосується аналізу ефективності викори­стання ресурсів підприємств, то вона оцінюється шляхом визначення «ціни» кожного виду ресурсу, тобто витрат підприємств на його придбання та віддачі (ефективності) цих витрат. На низьку ефективність використання ресурсів, крім відсут­ності якісного нормування, впливає і недоскона­лий аналіз ресурсовіддачі, який спирається на обмежену сукупність показників.

Узагальнюючі показники ресурсовіддачі (фондовіддача, матеріаловіддача і т. д. ) не дозво­ляють дати відповідь на питання, як вони вико­ристовуються. Навіть при аналізі рівня й динаміки цих показників, обчислених за товарною продук­цією, спостерігається різна тенденція. Крім того, слід мати на увазі, що товарна продукція виготов­лена на підприємстві, містить і ту частину варто­сті, яка створена за межами підприємства (уречев­лена праця) і перенесена живою працею з засобів виробництва на виготовлену продукцію. Ця обста­вина може істотно змінити динаміку ресурсовід­дачі без зусиль з боку підприємства. Показники ресурсовіддачі дають загальні характеристики процесу ресурсовикористання, а питання рівня якості, безпосередньої вартості й ефективності за­лишаються поза увагою. Разом з тим, їх рівень, як плановий, так і фактичний не достатньо використовується керівництвом та іншими фахів­цями для оцінки якості системи нормування ресурсу. До того ж, серед них відсутні показники оцінки якості норм. Це вимагає глибокого аналізу формування норм, визначення всіх чинників, що впливають на даний процес.

У сучасних умовах  традиційний аналіз і оцінка рівня використання кожного з великої кількості застосованих на підприємстві ресурсів не може за­довольнити потреби управління ефективністю діяльності підприємства. Необхідно здійснювати цілісний комплексний аналіз ресурсовико­ристання на підприємстві та впливу цього процесу на кінцеві результати діяльності. Потрібен ком­плексний підхід до оцінки рівня ресурсомісткості, під якою розуміється сукупність витрат всіх видів ресурсів, що припадають на одиницю доходів.

Вирішення проблеми раціонального ресурсо­використання можливе за умови доповнення управління цим процесом функцією моніторингу зміни ресурсомісткості виробництва кожного з етапів виробничо-комерційного циклу та роз­ширення завдань аналізу. Аналіз нормування і ви­користання ресурсів підприємства має проводи­тися по двох основних напрямках: перший, пов'язаний із забезпеченням підприємства норма­ми витрат ресурсів та їх якості; другий - з їх регу­люючим впливом на ефективне і раціональне ви користання ресурсів. Аналіз процесу ресурсо­використання слід здійснювати за етапами вхо­дження ресурсів у процес на підставі норм, розроб­лених для кожного його виду та кожного «кроку» їх просування, інформація для реалізації яких повинна спиратися на якісно нову систематизацію норм. Створення можливості визначення ефектив­ності ресурсовикористання в практичній діяльно­сті потребує відповідних нормативів, організації управлінських процесів, розширення аналітичної  бази, інформаційної бази, в т. ч. і за рахунок збільшення кількості показників у процесі аналізу, використання нормативних показників вартісної оцінки процесу відтворення та загальної ефективності процесу ресурсовикористання.

 

 

Література

 

1. Пугачова М., Щербак А. Проблеми української економіки очима підприємців // Економіст. - 2005. - № 10. –С.48

2. Ревенко Н. Г. Управління ресурсами промислових підприємств в умовах перехідного періоду. Монографія - К.: Редакція «Бюлетеня Вищої атестаційної комісії України», 2000 -25 с

3. Євтух О. Теорія  економічного нормування: сучасний погляд // Вісник Національного банку України. .-2004. -  №3.-С.30-33

4. Совкова С. Шляхи вдосконалення нормування праці (за матеріалами регіонального обстеження) // Україна: аспекти праці. - 2002.-№ 2. - С. 41-45.  

5.Нижник В. Моделювання механізму нормативного регулювання затрат і результатів  праці //Економіст.-2000.-С.25-29.