Сулакова О. М.

Класичний Приватний Університет

Науковий керівник доцент Прочан А. О.

МАРКЕТИНГОВА СТРАТЕГІЯ ЯК ОДИН З НАПРЯМІВ СТРАТЕГІЧНОГО МЕНЕДЖМЕНТУ ТУРИСТИЧНОГО ПІДПРИЄМСТВА

Перехід економіки України до ринкових відносин поставив вітчизняні туристичні підприємства у принципово нові умови, коли керівництво повинно дбати про розвиток підприємства у несприятливому навколишньому середовищі : загострення конкурентної боротьби, нестійкість правового поля, обмеженість ресурсів, неготовність персоналу працювати в нових умовах. За цих умов стратегічний менеджмент є методологічною основою діяльності підприємства. Оскільки діяльність туристичного підприємства повинна бути спрямована, перш за все, на задоволення потреб ринку, маркетингову стратегію слід розглядати як один із напрямів стратегічного менеджменту підприємства.

У сучасній науковій літературі як аналізу методів стратегічного менеджменту туристичного підприємства, так й питанням маркетингової стратегії у теоретичному плані приділено достатню увагу, проте співвідношення зазначених питань розглянуто недостатньо, що обумовлює актуальність статті.

За своєю сутністю стратегія являє собою набір правил, якими керуються організації під час прийняття управлінських рішень. Разом з тим, стратегію можна розглядати як загальний комплексний план, призначений для того, щоб забезпечити досягнення господарських цілей організації.

Стратегія включає такі елементи:

1.                      Місія підприємства.

2.                      Визначення існуючих можливостей та потенціальних зовнішніх погроз.

3.                      Діяльність конкурентів.

4.                      Аналіз внутрішніх та зовнішніх обмежень, які мають вплив на вибір стратегії.

5.                      Мета, тобто бажаний етап розвитку, завдання.

6.                      курс дій і програми розвитку підрозділів.

7.                      Необхідні ресурси та джерела їх фінансування.

8.                      Ситуаційні плани.

9.                      Позиції стратегічного плану.

Окремо необхідно розглянути такий елемент стратегії, як місія фірми. Поняття місії фірми в літературі часто визначається як «політика», «філософія», розкриває статус фірми, декларує принципи її роботи, наміри керівництва, визначає найважливіші характеристики підприємства.

Маркетингова стратегія – це стратегія підприємства орієнтованих на ринкові цінності. В загальному вигляді встановлення стратегії маркетингу складається з чотирьох етапів: аналіз співвідношень «споживач-товар»; Визначення загальної маркетингової стратегії на окремих сегментах ринку; створення стратегій з кожного зі складових маркетингу; виконання та контроль.

Досвід розробки стратегії різних фірм показує, що вони рідко зупиняють свій вибір на якомусь одному варіанті стратегії. Частіше за все загальна стратегія являє собою комбінацію перерахованих стратегій.

Наступний етап вироблення стратегії полягає у тому, щоб довести загальну стратегію до рівня адекватності її цілям розвитку організації.

Стратегічний вибір організації повинен бути заснований на чіткій концепції розвитку організації, а саме формулювання однозначне і ясне, оскільки вибрана стратегія на тривалий час обмежує свободу дій керівництва і впливає глибоким чином на всі рішення, що приймаються ним. Тому вибрана альтернатива ретельно досліджується та оцінюється. При цьому повинні братися до уваги численні чинники: ризик, досвід минулих стратегій, вплив власників акцій, чинник часу та інше.