Економічні науки/ 3.Фінансові відносини

к.е.н. Бець М.Т., к.е.н. Савчук В.С.

Львівський державний інститут новітніх технологій і управління

 ім.  В’ячеслава Чорновола, Україна

Перспективи активізації регіонального ринку страхових послуг Львівщини

 

Потреба в страхуванні викликана фактором ризику підприємництва, як виду діяльності, і необхідністю покриття можливої шкоди в результаті його прояву. Оцінка регіональних аспектів страхової діяльності в умовах становлення виваженої стратегії управління ризиками є одним з напрямків даного дослідження.

З’ясовано, що найбільш представлена серед страхових послуг у Львівській області, як і в більшості областей України, така галузь як страхування автотранспорту (рухоме майно) та загалом страхування майна. Найбільш активними споживачами страхових програм у Львівській області є міжнародні перевізники, туристичні компанії, підприємства легкої та харчової промисловості.  Так, у Львівській області функціонує 134 зареєстровані страхові  організації (з урахуванням філій), у тому числі 6 страхових компаній у статусі юридичної особи.

З’ясовано, що більше 50% діючих на Львівщині філій страхових компаній офіційно не зареєстровані, тим самим ухиляючись від сплати державних та місцевих податків і інших  обов’язкових платежів, знижуючи імідж страховиків загалом та підриваючи довіру до страхових організацій як громадськості так і контролюючих органів.

Аналітики передбачають, що страховий ринок Львівщини  у 2009 році зросте на третину, хоча вплив глобальної фінансової кризи звичайно, негативно позначиться на оптимістичних прогнозах,  але потенційні можливості механізму страхової діяльності дозволять зменшити негативні наслідки [2].

Як і раніше, ринок страхових послуг Львівщини буде істотно залежати від обсягів авто- й іпотечного кредитування. Банки активно сприятимуть продажам лише тих полісів, які пов’язані із кредитуванням. Розвиток реального банківського страхування (коли банк «заробляє» не тільки від страхування кредитів) може виникнути внаслідок уповільнення темпів росту кредитування й зниження можливостей для банків в одержанні «швидких грошей». Умови кредитування сьогодні такі, що добровільні види страхових послуг, фактично, є обов’язковими, а відсутність стимулів до страхування на добровільній основі приведе до того, що страховики в Україні цього року одержать не більше ніж 15-20% платежів, які потенційно можна залучити від клієнтів [3].

У 2009 році варто очікувати подальшого росту страхових тарифів, зокрема для автотранспортного страхування, що обумовлено очікуваним ростом кількості ДТП в умовах автомобільного буму й відсутності досвіду водіння у окремих категорій власників транспортних засобів, а також у зв’язку з ростом комісійної винагороди банків, у яких акредитовані страхові компанії. Витрати, що збільшуються при взаємодії з банками, а також збереження високого рівня аварійності та протиправних дій стимулюватимуть страховиків і надалі включати максимальне число обмежень під час виплати страхового відшкодування і нав’язувати клієнтам додаткові платні послуги.

Стримувати розвиток страхування буде значна закритість інформації про страховий ринок, чому сприяє відсутність нормотворчих ініціатив, що дозволяють вирішити зазначену проблему. За даними Держфінпослуг, на даний час лише близько 15% страхових компаній готові щоквартально публікувати всі розділи своєї звітності на добровільній основі, а закон позбавляє регулятора права оприлюднювати такі відомості про будь-якого учасника ринку.

Серед тенденцій 2009 року слід відзначити подальшу структуризацію і концентрацію страхового бізнесу. Так, на 20 страховиків-лідерів на сьогодні припадає близько 40% платежів на всьому ринку, при тому, що загальне число його учасників перевищує 450. Нереалізований потенціал страхового ринку Львівщини обумовить подальше входження до нього закордонних інвесторів, хоча й не так активно, як у 2008 році. Іноземні страховики будуть віддавати перевагу роздрібному бізнесу (роботі з фізичними особами), де, на їхню думку, ризики більш диверсифіковані.

З метою підвищення фінансової надійності страховиків на регіональному рівні, усунення проблемних питань розвитку страхової справи пропонується наступне:

- розробка та прийняття концепції розвитку страхового ринку України до 2015 року в розрізі окремих регіонів з врахуванням потреб та тенденцій задекларованих Програмами соціально-економічного розвитку, які передбачали б  урахування принципів та стандартів, рекомендованих Міжнародною асоціацією нагляду та страховою діяльністю, стандартів СОТ, а також законодавства ЄС у сфері страхування;

-  удосконалення системи оподаткування та державного нагляду в сфері операцій перестрахування у нерезидентів на основі Страхового кодексу, який би вмістив у себе весь комплекс законодавчих актів у сфері страхування і визначив взаємовідносини між усіма учасниками страхового ринку;

- створити на телебачення інформаційну програму про страхування, де незаангажовано висвітлювати інформацію про участь страхових компаній у компенсації збитків від великих техногенних аварій або стихійних лих та подавати аналітичні огляди страхових ринків Львівщини.

 

Література:

1. Державна комісія з регулювання ринків фінансових послуг України. [Електронний ресурс]. – Режим доступу: http://dft.gov.ua.

2. Машина Н.І. Міжнародне страхування: Навч. посіб. – К.: Центр навчальної літератури, 2006. – 504с.

3. Мельник О.М. Оцінка страхової привабливості регіонів. Вісник Львівської державної фінансової академії: збірник наукових статей. Економічні науки. – Львів: ЛДФА, 2005. – С.324-329.