Серпенінова Ю. С.

ДВНЗ «Українська академія банківської справи НБУ» м. Суми

СЦЕНАРНИЙ ПІДХІД ДО ФУНКЦІОНУВАННЯ ФІНАНСОВОГО МЕХАНІЗМУ УПРАВЛІННЯ ЛІКВІДНІСТЮ БАНКУ

 

Якісно нові підходи до управління ліквідністю запропоновано Базельським комітетом у «Принципах ефективного управління ліквідністю у банківських установах» та відображено у Методичних рекомендаціях щодо організації та функціонування систем ризик-менеджменту в банках України. Особливістю даних документів є перенесення уваги від кількісних методів управління ліквідністю до якісних, що також передбачає розробку антикризового плану управління ліквідністю банку. Такий підхід на сьогодні є вкрай актуальним, що пов’язано із посиленням фінансової кризи та зростанням кількості банків що мають проблеми з ліквідністю.

Діяльність банків значним чином залежить від загальної ситуації на фінансовому ринку, тому функціонування фінансового механізму управління ліквідністю банку (ФМУЛБ) доцільно розглядати у двох сценаріях: за нормальних умов діяльності банку та у випадку виникнення кризових ситуацій (рис. 1 ).

Рис. 1. Сценарії функціонування ФМУЛБ

 

За нормальних умов діяльності банку функціонування фінансового механізму управління ліквідністю здійснюється за базовим варіантом, який передбачає фінансову стабільність, своєчасне виконання банком своїх зобов’язань, зростання прибутку, розширення обсягів активно-пасивних операцій банку. Базовий варіант, в свою чергу, варто розглядати у двох випадках: достатній обсяг та надлишок ліквідних коштів.

За умови збалансованої ліквідності (достатнього обсягу ліквідних коштів) завданням керівництва банку є підтримка потрібного рівня ліквідності, а також подальше планування оптимального рівня активно-пасивних операцій банку.

У випадку надлишку ліквідності розглядаються варіанти розміщення вільних коштів у дохідні активи. При цьому варто враховувати структуру активів з метою диверсифікації портфелю активних операцій банку. Надлишкова ліквідність свідчить про неефективне використання банківських ресурсів, що призводить до зменшення прибутковості.

При збалансованому та надлишковому рівні ліквідності доцільно використовувати активні методи управління ліквідністю та збалансоване управління ліквідністю, зменшувати частку коштів, залучених із зовнішніх джерел, розробляти план заходів з оптимізації структури балансу та розширювати обсяги активних операцій.

Альтернативний варіант функціонування фінансового механізму управління ліквідністю банку обирається у випадку дефіциту ліквідності. При цьому альтернативний варіант доцільно поділити на три сценарії: дефіцит ліквідності окремого банку, криза ліквідності банківської системи України та міжнародна криза ліквідності.

За наявності дефіциту ліквідності окремого банку розглядаються джерела залучення додаткових коштів для своєчасного виконання банком зобов’язань. Поряд із внутрішніми резервами покриття недостатнього обсягу ліквідних коштів, банк використовує покупну ліквідність. При залученні банківських ресурсів обов’язково враховуються строки їх погашення, скорочуються темпи зростання обсягів активних операцій банку.

Криза ліквідності одного або декількох окремих банків може спричинити так званий «ефект доміно», коли погіршення фінансового стану окремого банку спричиняє зростання недовіри до банківської системи в цілому, що призводить до зменшення обсягів депозитів, дострокового вилучення коштів, зменшення залишків на рахунках клієнтів. Така ситуація може спричинити виникнення кризи ліквідності всієї банківської системи.

У зв’язку з процесами світової глобалізації та залежністю вітчизняної банківської системи від іноземного капіталу, у випадку виникнення світової кризи ліквідності, негативні наслідки для банків України неминучі. У такій ситуації стають важкодоступними такі джерела покриття дефіциту ліквідності, як запозичення коштів у міжнародних фінансових організацій та іноземних банків.

Альтернативний варіант передбачає використання збалансованої стратегії управління ліквідності та стратегії запозичення, відбувається скорочення обсягів активних операцій банку, переглядаються ставки та строки активних і пасивних операцій, визначається ймовірність найбільш негативного варіанту ліквідної позиції банку та можливі шляхи покриття дефіциту ліквідності.

Отже, для мінімізації витрат у випадку виникнення кризи ліквідності доцільно розробити антикризовий варіант функціонування фінансового механізму управління ліквідністю банку.

Таким чином, використання сценарного підходу до управління ліквідністю є необхідною умовою підтримки фінансової стабільності банку, що набуває особливого значення під час фінансової кризи.