Зоря О.П.

ст. викл. кафедри фінансів

Запорізький національний технічний університет

 

ПІДПРИЄМНИЦЬКА  АКТИВНІСТЬ  ЗА  УМОВ  СУСПІЛЬНОЇ  ТРАНСФОРМАЦІЇ  

(НА  ПРИКЛАДІ  МАЛОГО  БІЗНЕСУ)

 

Формування ринкового середовища невіддільне від аналізу явищ і феноменів, від яких залежить економічний поступ країни. Посеред феноменів і чинників, здатних впливати на економічний розвиток країни, особливе місце посідає підприємництво. Проте, не дивлячись на досить тривалу історію науково-прикладного аналізу підприємництва, чимало проблем, пов’язаних з його функціонуванням, залишаються відкритими. Це, передусім, пов’язано зі змінами у трактуванні змістовних характеристик підприємництва у конкретно-історичному вимірі певних країн, з відмітністю єдиного погляду на місце й призначення підприємництва у сучасному світі тощо. Як наслідок, виникнення різноманітних міфів, упереджень, недооцінювань окремих боків підприємництва як явища.

Аналіз сучасних наукових концептів підприємництва у соціологічній, економічній й психологічній літературі дає підстави констатувати, насамперед, спрямованість дослідницької уваги на проблеми загальної наукової інтерпретації підприємництва за умов формування і розвитку ринкових засад господарювання (Р.Кантильйон, Ж.-Б.Сей, А.Маршалл, П.Друкер, Р.Хізріч, К.Вернерід та ін.), означення підприємництва з позицій всебічного аналізу соціальних змін у контексті трансформаційного процесу (Е.Афонін, Є.Головаха, В.Пилипенко, Н.Паніна, В.Ворона, В.Хмелько та ін.), дослідження проблематики активації особистісного потенціалу людини, зокрема, в аспекті поведінкових вимірів підприємницької активності (Д.Мак-Клеланд, Г.Морнінгстар, О.Злобіна, Є.Сірий, О.Донченко, Ю.Пачковський та ін.), вивчення соціокультурного аспекту підвалин підприємницької активності (В.Боженко, А.Ручка, О.Бондаренко, Н.Комих та ін.). При цьому недостатньо дослідженою постає проблема вивчення підвалин та умов суспільних проявів підприємництва як форми реалізації економічних дій людини. А саме – вивчення феномену малого бізнесу як най життєздатнішої форми реалізації підприємницької активності.

У межах саме малого бізнесу в найбільш концентрованому вигляді виявляє себе суспільний потенціал підприємництва. Для побудови адекватних моделей ефективної діяльності малого бізнесу у сучасному українському суспільстві необхідні теоретичні та емпіричні дослідження поведінкових виявів підприємницької активності, виокремлення тих факторів як на макро-, так і на мікрорівні, що безпосередньо дотичні до процесу його функціонування у змінних умовах суспільної трансформації.

Насамперед важливим є теоретико-методологічне обґрунтування поняття «підприємницька активність» у взаємозв’язку та співвіднесенні із феноменом малого підприємництва. Теоретичні та методологічні основи дослідження підприємницької активності мають виходити із основних концептуальних положень аналізу її мотиваційно-особистісної, поведінкової і соціокультурної складових. При цьому основні поняття і категорії мають бути окреслені в аспекті соціоекономічних та історико-культурних детермінант функціонування малого бізнесу в умовах суспільної трансформації. Соціологічна концептуалізація поняття «підприємницька активність» та емпірична оцінка особливостей підприємницької активності у сфері малого бізнесу у сучасному українському суспільстві мають враховувати особливості тієї ситуації, що, згідно наукової інтерпретації підприємництва, виділяють його три основні періоди: початковий, констатуючий і новітній. За умов суспільних трансформацій у новітній Україні розуміння суті підприємництва у сфері малого бізнесу має залучати всі аспекти діяльного перетворення людиною-суб’єктом підприємницької активності навколишнього світу, у всіх його виявах та рівнях реалізації – на психічному, особистісному, поведінковому і соціальному рівнях, а також у різних формах соціальної активності – соціально-політичній, трудовій, економічній та культурно-дозвільній.

На сьогодні дискусійним залишається теоретико-методологічне співвіднесення окремих складових (й, відповідно, понять) підприємництва як цілісного феномену. Зокрема, підприємництво, інноваційна поведінка, ділова активність, підприємницька ініціатива й інших. Окремі дослідники як ототожнюють ті чи інші складові підприємницького феномена, так й розводять їх як самосійні. Якщо не уточнювати засади, на яких відбувається таке ототожнення чи відокремлення, на наш погляд це може містити у собі певні небезпеки, породжувати низку міфів та упереджень, призводити до зайвого подвоєння дефініцій, викривляти дослідницьке поле підприємництва.

Малий бізнес може набувати двох основних різновидів – конструктивного і неконструктивного. Як перший різновид (підприємницька активність, спрямована на розвиток і співпрацю), так і другий різновид (який тісно пов'язаний з проблемою соціальної патології та девіантної поведінки, зумовлений соціальною дезорганізацією у кризовому суспільстві) вимагають ретельного соціологічного дослідження, виявлення їх основних змістовних складових, з’ясування чинників, якими вони породженні.

Прикладні аспекти дослідження підприємницької активності малого бізнесу в українському суспільстві передбачає соціологічний аналіз реальних виявів підприємницької активності стосовно як масової свідомості, так і конкретних аспектів діяльності малих форм підприємництва. Посеред таких реальних виявів – взаємозв’язок самозайнятості та підприємництва, міра ризику (правового, психологічного, економічного, соціального) підприємницької ініціативи, вплив інституційних факторів на ефективність малого бізнесу, оцінка позитивних наслідків впливу підприємницької активності на розвиток держави тощо.

Процес становлення малого бізнесу у сучасному українському суспільстві, його функціонування і розвиток є неоднозначними та потребують максимальної підтримки з боку держави. Мале підприємництво сьогодні, як ніколи, потребує інституційної підтримки з боку державних органів влади та управління. Умови, в яких працюють підприємці, слід визнати як незадовільні. Серед основних причин, що гальмують розвиток малого підприємництва в Україні сьогодні, передусім слід назвати: недосконале законодавство, корумпованість чиновників, велику кількість контролюючих органів, ігнорування владою проблем підприємців. Умови, що створені владою для роботи підприємців, не є прийнятними, оскільки, зокрема, фактом є непрозорість діяльності органів влади, відсутність правових механізмів громадського контролю за органами влади. Достатньо низькими є показники реальної співпраці влади і підприємців.

Залучення потенціалу малого бізнесу є важливою передумовою розвитку національного суспільства. Використання такого потенціалу слугує вирішенню значної кількості соціально-економічних проблем, які постають перед суспільством, що трансформується. Вагомість підприємницької активності у сучасному українському суспільстві ставить на порядок денний проблему її відтворення та розвитку. Сьогодні економічний розвиток України ставиться у залежність від якомога більшої долученості малих і середніх форм підприємництва, підприємницької ініціативи у соціально-економічні та інноваційні механізми ринкових перетворень у країні.