Экономические науки/10. Экономика предприятия

Аспірант Чантурія І.В.

Європейський університет, м. Київ

Ефективність використання оборотного капіталу підприємства

У процесі функціонування будь-яке підприємство витрачає певні ресурси. Традиційно, отримані внаслідок витрачання ресурсів результати називають ефектом діяльності. Співставлення ефекту з витраченими для його отримання ресурсами визначає ефективність функціонування підприємства.

Слово «ефективність» походить від латинського «effectus» – виконання, дія. На ранніх етапах виникненні цього поняття його застосовували щодо техніки та технологій, де ефективність визначалась як ступінь виконання роботи по відношенню до витраченої енергії або ж співвідношення між фактичним та потенційним результатом будь-якого процесу. Пізніше з’явилась економічна ефективність, яка пов’язана зі співвідношенням цінності результату чи ефекту діяльності до цінності витраченими для його отримання затрат [1].

В зарубіжній теорії замість терміну «ефективність» часто застосовують термін «продуктивність», під яким розуміють ефективне використання ресурсів для виробництва товарів і послуг, а також досягнення інших цілей підприємства.

Виходячи з обігової (циркуляційної) природи оборотного капіталу його ефективність буде визначається як «…сукупність видів ефективності, що відображають ефективність сфер виробництва і обігу, функціональних форм капіталу і його кругообігу в цілому» [4].

В радянські часи значна увага приділялася саме сфері виробництва, оскільки ефективність роботи підприємства зводилась до виконання планового замовлення держави. Тому, якщо підприємство і ставало збитковим, то держава не дозволяла йому збанкрутіти, надаючи при цьому кредити, борги по яким з часом списувались, оскільки мова йшла про державні підприємства. В сучасних умовах господарювання підприємств здійснюється на основі самоокупності, самофінансування, попиту та пропозиції, конкуренції, що не може не змінювати значимість окремих сфер кругообігу капіталу.

Тож, розглядаючи кругообіг як визначний фактор ефективності використання оборотного капіталу, розрізняють ефективності стадій кругообігу капіталу: ефективність процесу заготівлі ресурсів; ефективність процесу виробництва; ефективність процесу реалізації продукції.

Крім того, ефективність використання оборотних активів визначається їх структурою. Окремі складові оборотного капіталу мають різне призначення, а отже і по-різному використовуються в процесі виробництва. Так, основними складовими оборотних активів виступають товарно-матеріальні цінності та дебіторська заборгованість. Ефективність використання товарно-матеріальних цінностей залежить від точності нормування і характерна для виробничої сфери. Тоді як, дебіторська заборгованість відноситься до сфери обігу та залежить від стану фінансово-кредитної і платіжно-розрахункової систем [2].

Раціональне використання оборотного капіталу у сфері виробництва безпосередньо пов’язане з використанням системи узагальнюючих та часткових показників. До узагальнюючих показників ефективності використання оборотних засобів відносять: матеріаловіддача, матеріаломісткість, коефіцієнт співвідношення темпів зростання обсягу виробництва і матеріальних затрат, питома вага матеріальних затрат у собівартості продукції, коефіцієнт використання матеріалів. Для характеристики ефективності використання окремих елементів матеріальних ресурсів використовують такі показники: сировиномісткість, металомісткість, паливомісткість; напівфабрикатомісткість.

Рівень матеріальних витрат визначається як внутрішніми так і зовнішніми факторами: внутрішні фактори: технологія та організація виробництва, продуктивність праці, рівень фондоозброєності підприємства, рівень безвідходності виробництва); зовнішні фактори: якість і ціна сировини, ціни на матеріали та енергоресурси, можливість їх ефективної взаємозамінності та ритмічного постачання [2, 3].

Раціональне використання матеріальних запасів у сфері виробництва тісно пов’язане з удосконаленням матеріаломісткості продукції, яка підлягає впливу таких факторів як затрати того чи іншого виду матеріальних ресурсів та ціни на них.

Зміна рівня матеріальних запасів може бути спричинена зміною обсягів продажу, які, згідно з моделлю Е. Хансена мають властивість випереджати матеріальні запаси приблизно на четверть циклу. Коливання рівня товарно-матеріальних запасів в деяких випадках відповідає кон’юнктурній зміні обсягів продажу. Значне відволікання ресурсів може бути пов’язане з дебіторською заборгованістю. Тут, варто зазначити, що дебіторська заборгованість, яка своєчасно повертається і перетворюється в реальні гроші, є повноцінним компонентом оборотного капіталу.

Нестача оборотного капіталу може відчуватися в період високої інфляції. Це, перш за все, стосується тих підприємств, які не можуть відреагувати на ріст цін на сировину та матеріали підвищенням цін на свою продукцію [3].

Раціональне використання оборотного капіталу зумовлює необхідність удосконалення механізму управління матеріальними ресурсами підприємства за такими напрямами: економічно обґрунтований вибір сировини; підвищення коефіцієнта використання ресурсів; повного використання сировини та відходів виробництва; підвищення якості матеріальних ресурсів (сировини, матеріалів, готової продукції); удосконалення виробничих процесів шляхом впровадження нових технологій, що значно зменшують питому вагу витрат робочої сили, сировини, матеріалів, енергії; застосування соціально-економічних методів управління (удосконалення нормування та обліку витрат, моральне та матеріальне стимулювання, ціноутворення) [5].

Таким чином, ефективність функціонування оборотного капіталу підприємства полягає у раціональному та результативному його використанню на кожній фазі кругообігу.

Література:

1.     Гульмурадов М. Эффективность производства / М. Гульмурадов // АLTYN ASYRYŇ YKDYSADYÝETI. – 2007. – №4. – с. 14-17

2.     Долгоруков Ю.А., Редіна Н.І. Управління ефективністю використання обігових коштів у промисловості / Ю. А. Долгоруков, Н. І. Редіна // Фінанси України. – 2005. – №11. – с. 103-109

3.     Зборовская О.М. Особенности оценки оборотного капитала промышленных предприятий Украины / О. М. Зборовская // Академічний огляд. – 2006. – №1. – с. 79-83

4.     Косолапова М., Свободин В. Методология эффективности кругооборота капитала / М. Косолапова // АПК: экономика, управление. – 2007. – №12. – с. 20-23

5.     Пивоваров М. Г., Новгородська О.О. Шляхи підвищення ефективності застосування обігових коштів на підприємстві ТОВ «Експрес» / М. Г. Пиваваров, О. О. Новгородська // Держава та регіони. – 2007. – №5. – с. 79-85