Кіндратко О.О., проф. Дядечко Л.П.

Донецький національний університет економіки та торгівлі

імені Михайла Туга-Барановського, Україна

 

Сільський туризм як джерело додаткового прибутку держави

 

Села України можуть запропонувати понад 1 млн. будинків для розвитку „зеленого туризму”. Завдяки цьому буде забезпечено роботу у цій сфері майже для 3 млн. осіб та збут двох третин сільгосппродукції селянських та фермерських господарств.

 Нині ж відпочинок на селі у нас складає лише 13% від загальної кількості подорожей. У той же час „зелений туризм” в більшості країн світу розглядається як невід’ємна складова комплексного соціально-економічного розвитку села.

Прискорити зрушення у цій сфері передбачено Планом заходів щодо державної підтримки розвитку сільського туризму на 2006 – 2010 роки,  затвердженого розпорядженням Уряду від 3 липня 2006 р. № 373-р.

Рекреаційні зони – один із найпотужніших природних ресурсів України. Вигідне геополітичне розташування, найрізноманітніший ландшафт, мальовничі українські краєвиди, помірний клімат – все це може приваблювати до нас мільйони відпочиваючих. У свою чергу „зелений туризм” має надзвичайно позитивно впливати на економіку та екологію регіонів України, розширюючи сфери зайнятості сільського населення, збільшуючи виробництво екологічно чистих продуктів харчування, сприяючи збереженню природи. Сільський туризм істотно впливає на благоустрій села, розвиток його соціальної інфраструктури, сфери обслуговування та поліпшення демографічної ситуації на селі.

Разом з тим, „зелений туризм” розширює можливості для  відпочиваючих, даючи їм можливість вибору між   широко  освоєними рекреаційними зонами та менш антропогенно завантаженими.

План розроблено з урахуванням економічних, маркетингових та кадрових питань у сфері сільського туризму. Зокрема, Міністерство культури і туризму разом з Мінагрополітики, громадськими організаціями та держадміністраціями має надати сільським туристичним організаціям відповідні консультації з питань їхнього розвитку. Важливою стане робота щодо залучення міжнародної фінансової допомоги до цієї сфери. Для визначення перспективних територій розвитку сільського туризму буде проводитися регіональний моніторинг.

Після проведення вищезазначених підготовчих робіт, планується розробити регіональні програми розвитку сільського туризму. Вони передбачатимуть здійснення  будівельних робіт, реконструкцій та модернізації об’єктів „зеленого туризму” та соціальної інфраструктури у сільській місцевості. Відповідно до міжнародного досвіду, в Україні з’являться  дорожні знаки, що інформуватимуть про маршрути, інфраструктуру та об’єкти „зеленого туризму”, які було б цікаво відвідати мандрівникам.

Маркетингова частина плану містить механізми визначення туристичного ресурсу регіонів та розроблення методичних рекомендацій щодо їх розвитку.  Йдеться про сприяння органів влади в проведенні Всеукраїнської та регіональних виставок-ярмарків об’єктів сільського туризму.  Позитивний туристичний імідж регіонів буде підноситися шляхом створення інформаційно-довідкових центрів сільського туризму.  Також, у цій частині заплановано формування переліку предметів атрибутики об’єктів сільського туризму та налагодження співпраці із ЗМІ, задля популяризації цього види відпочинку серед населення.

Планом також передбачено визначити потреби у фахівцях даної сфери туризму для формування державного замовлення на їх підготовку та запровадження нової спеціалізації „сільський туризм” у вищих навчальних закладах України. Крім цього, планується розробити кваліфікаційні характеристики спеціальностей „фахівець з розвитку сільського туризму” і „робітник з надання послуг у сфері сільського туризму” та внести їх до Державного класифікатора професій.

Як свідчить досвід інших країн, загострення екологічної та культурно-духовної проблеми в багатьох  великих містах Європи, пов’язане з процесами урбанізації та індустріалізації, об’єктивно обумовило потребу в тісному спілкуванні міського населення з природою.

Здійснення запланованих заходів дасть змогу збільшити потік іноземних туристів до України, отже й надходження до державного бюджету та створюватиме позитивний імідж нашої Держави у світовому співтоваристві. А головне, розвиток сільського туризму розкриє Україну і для українців.