Андрійченко Наталія Григорівна

Національний університет державної податкової служби

 

 

Правові аспекти існування промислово фінансових груп та консолідована фінансова звітність

 

Однією з ефективних форм співробітництва банків та підприємств у сфері фінансових правовідносин є фінансово-промислові групи. Щоправда у нас вони називаються промислово-фінансовими, або ПФГ. Зарубіжна наука не розділяє науку фінансового права і фінансову науку. Вчені вважають, що фінансові відносини не існують поза фінансовими правовідносинами, тому розглядати фінансове-правову науку окремо від фінансової (економічної) вони вважають за неможливе. Фінансові відносини  є складовою ринкових , а саме – основною складовою господарського механізму, який , у свою чергу,   є підсистемою економічних відносин, причому такою, що виступає зовнішньою формою цих відносин. Вона базується на конкретних господарських діях і звязках , які в кінцевому підсумку виражаються вартісними показниками . Економісти майже десять років тому зазначали, що майбутнє економіки України нерозривно пов’язане із фінансово-промисловими групами, проте штучне прискорення їх створення може призвести потенційних матеріальних втрат.

За час дії законодавства про ПФГ в Україні, переважна більшість спроб створити ПФГ були невдалими. На сьогодні створено лише одну ПФГ – “Титан”. Основними причинами значних труднощів створення зазначених структур є, передусім, обтяжлива процедура створення ПФГ.

Законодавчий процес регулювання створення та діяльності ПФГ пройшов кілька складних етапів, що суперечили один одному При цьому змінювалося й поняття ПФГ.

Промислово-фінансова група створюється за рішенням Уряду України на певний термін з метою реалізації державних програм розвитку пріоритетних галузей виробництва і структурної перебудови економіки України, включаючи програми згідно з міждержавними договорами, а також ви­робництва кінцевої продукції.

У складі промислово-фінансових груп виділяються два типи підприємств: а) головне підприємство і б) підприємство — учасник ПФГ.

Головне підприємство ПФГ — підприємство, створене відповідно до законодавства України, яке виробляє кінце­ву продукцію ПФГ, здійснює її збут, сплачує податки в Україні та офіційно представляє інтереси ПФГ в Україні та за її межами. Головне підприємство ПФГ втрачає право на будь-які пільги з питань оподаткування, яке воно мало або може мати згідно з чинним законодавством України. У складі ПФГ може бути тільки одне головне підприємство. Тільки воно має право діяти від імені ПФГ. Керівник го­ловного підприємства є президентом ПФГ.

Учасником ПФГ може бути підприємство, банк або інша наукова і проектна установа, організація, створена згідно з законодавством України, чи іноземна юридична особа, то входить до складу ПФГ. виробляє проміжну продукцію ПФГ або надає банківські та інші послуги учасникам і головному підприємству ПФГ і має на меті отримання прибутку.

Головне підприємство та учасники ПФГ укладають Генеральну угоду про спільну діяльність щодо виробництва кінцевої продукції ПФГ.

Підприємства, то входять до складу ПФГ, пов'язані між собою численними зв'язками з приводу фінансової, виробничої, збутової та іншої залежності. Існує багато інструментів інтеграції підприємств у ПФГ.

Кожна господарська одиниця, як учасник фінансово-правових відносин, що входить до складу ПФГ, вступає в економічні відносини, що регулюються законодавством.

Як свідчить світовий досвід, створення ПФГ не має за меті виконання державних програм розвитку пріоритетних галузей, а в основному - отримання певних економічних вигод від такого об'єднання. Тому у Законі логічно було б передбачити також можливість створення ПФГ з метою власних інтересів учасників.

Ситуація з промислово-фінансовими групами в Україні, на жаль, не найкраща. За час дії чинного Закону України «Про промислово-фінансові групи в Україні» переважна більшість спроб створити ПФГ, зокрема в галузях чорної та кольорової металургії, сільськогосподарського й хімічного машинобудування, закінчилися невдачами. В Україні все-таки існують ПФГ в промислових і індустріальних областях, тільки не маючи назви «Промислово-фінансова група».

До цих пір жодна вітчизняна ПФГ не відповідає вимогам чинного законодавства, оскільки ніхто з них «не дотягує» до вимог закону, що так і не запрацював.

 

Така ситуація непокоїть український уряд, адже створення промислово-фінансової групи – це концентрація капіталу, а отже й нові інвестиційні та бізнес-можливості. Для нормального здійснення фінансово-правових відносин необхідно створити законні передумови для більш зручної процедури створення ПФГ.

Аналіз сучасного становища процесів створення ПФГ в Україні та перспективи майбутнього розвитку свідчать про необхідність внесення змін до чинного Закону України „Про промислово-фінансові групи (ПФГ) в Україні” та інших нормативно-правових актів . Про це вже неодноразово вказувалось у працях науковців та фахівців даної галузі знань. Проте, на протязі п’ятнадцяти років жодних зрушень у бік вдосконалення правової бази для ефективної діяльності ПФГ все ще не спостерігається.

        Сьогодні треба визнати , що змінам і удосконаленню нормативно-правової бази перешкоджає нерозуміння економічної сутності промислово – фінансових груп , їх місця і ролі в національній економіці, незнання елементарних закономірностей розвитку сучасного ринкового господарства, особливостей конкурентної боротьби.

Для вдосконалення правового регулювання порядку створення і організації діяльності ПФГ можна запропонувати наступні етапи вирішення даної проблеми. Зокрема , важливим має бути визначення Верховною Радою України за поданням Кабінету Міністрів України пріоритетних галузей економіки та інвестиційної чи інноваційної діяльності, в яких є бажаним створення ПФГ.      Також запровадити  норми, якими  б чисельність банків в складі ПФГ не обмежувалася, скоротити строк щодо прийняття рішення про створення міждержавної ПФГ до трьох місяців.

 Необхідним є спрощення порядку створення ПФГ, але не щодо зменшення кількості етапів та зняття економічних вимог до розрахункових обсягів реалізації кінцевої продукції ПФГ, а щодо встановлення в законі (а не в постанові КМУ) граничних термінів отримання визначених законом висновків (узгоджень) відповідних міністерств, відомств про доцільність створення ПФГ.

Розвиток фінансово-правових відносин, вступ України до ВТО, прямування до європейського співтовариства – ці процеси вимагають удосконалення національного законодавства і щодо ПФГ. Це посилить позиції держави на міжнародному рівні та забезпечить створення якісної національної системи виробництва, підтримку та розвиток неконкурентноспроможних галузей економіки, що можливо досягти при функціонуванні ПФГ в країні.