Осова О.О.

Харківський гуманітарно-педагогічний інститут, Україна

Використання мережі Інтернет під час організації навчально-пізнавальної діяльності студентів на заняттях з іноземної мови

 Одним із основних напрямів вирішення проблеми підвищення якості освіти є використання сучасних інформаційних технологій, зокрема мережі Інтернет, під час організації навчально-пізнавальної діяльності студентів. Зазначимо, що сучасні комп’ютерні технології застосовуються сьогодні для навчання різним предметам. Особливого значення набуває використання сучасних інформаційних технологій під час викладання іноземних мов.

Аналіз науково-педагогічної та методичної літератури з теми дослідження [1-4] дозволяє стверджувати, що деякі викладачі, методисти, зокрема С.Ульріх [1], виступають лише за вивчення іноземної мови за допомогою зазначеної мережі, без традиційної роботи з підручником. Проте більшість викладачів [2,3], надають перевагу використанню мережі Інтернет поряд з традиційними засобами навчання.

Зазначимо, що використання мережі Інтернет на заняттях з іноземної мови створює умови для розвитку комунікативних умінь та  мовних навичок студентів. Це дозволяє перейти від репродуктивних форм навчальної діяльності до самостійних, креативних видів роботи, сприяє формуванню комунікативної культури студентів та розвитку вмінь працювати з різними типами інформації та її джерелами. За допомогою мережі Інтернет можна здійснювати не просто ознайомлення студентів з навчальним матеріалом і його відтворення, а й забезпечити ефективний процес засвоєння, осмислення, саморегулювання і саморозвитку.

Найпростіше використання Інтернету – це використання його як джерела додаткових матеріалів для викладача та студента. Це величезна довідково-інформаційна система, яка може бути використана для вивчення мови. Матеріали можуть бути роздруковані і використані під час традиційного заняття. У цьому випадку використовується лише незначна частина можливостей мережі. Але навіть за такого використання вивчення іноземної мови змінюється: користувач Інтернету отримує актуальну і автентичну інформацію [3].

У контексті досліджуваної проблеми зазначимо, що для ефективної організації навчально-пізнавальної діяльності студентів під час вивчення іноземних мов викладач повинен чітко спланувати: для кого, для чого, коли, в якому обсязі повинен бути використаний Інтернет, оскільки дуже важко зорієнтуватися у величезному об’ємі інформації. Сайти, які є корисними для викладача іноземної мови і які можуть бути використані на занятті, розділяють на інформаційні та власне навчальні. Інформаційні сайти використовують для добору цікавих текстових документів, творчих завдань. Спеціальні навчальні сайти містять різні види робіт, вони розроблені з урахуванням рівня знань студентів. Робота саме з такими сайтами є цікавою і корисною у вивченні мови. Крім того, існує група вузькоспеціальних навчальних сайтів, призначених для навчання чотирьох видів мовленнєвої діяльності (читання, письма, говоріння та аудіювання), вивчення фонетики, граматики, лексики тощо. У роботі з навчальними сайтами обирається той рівень складності, який відповідає рівню підготовки учнів. Навчальні сайти, зазвичай, мають кілька рівнів складності; щодо інформаційних сайтів, то учитель має сам визначитися з добором матеріалу відповідної складності [4]. Підкреслимо, що організація ефективного навчання за допомогою навчальних сайтів залежить від наступного:

·         чіткого формулювання завдань;

·         конкретних вказівок щодо їх виконання;

·         добору матеріалу відповідно до потреб комунікації та компетенції учнів;

·         вмілого використання часу і простору.

У ході наукового пошуку виявлено, що з  метою ефективного вивчення іноземних мов може використовуватись як вільне спілкування в Інтернеті, так і спеціально організоване спілкування в режимі електронної пошти, електронної конференції та дошки об’яв. Це створює унікальну автентичну ситуацію діалогічного мовлення.

Найбільш широко використовується організоване спілкування за допомогою телекомунікаційних мереж: листування між окремими студентами і між цілими групами та університетами, інститумами, обмін інформацією між навчальними закладами різних міст,  країн. У цьому випадку  викладач виступає організатором роботи, який допомагає спланувати листування, написати лист чи скласти колективну відповідь.

Серед інших видів використання Інтернету під час занять з іноземної мови назвемо також проведення Інтернет-проектів, яке дає можливість практично використовувати здобуті знання в реальних життєвих ситуаціях, сприяє розвитку комунікативних умінь та навичок студентів.

Як відомо, існує два види проектів, планування, проведення і результати яких відрізняються один від одного: WWW-проекти і E-mail-проекти. WWW-проекти розраховані на те, що студенти отримують завдання, для виконання якого їм необхідно знайти інформацію в Інтернеті і представити потім результати свого пошуку. Тема проекту може відповідати темі підручника або бути незалежною від неї. В будь-якому випадку вона має бути цікавою для студентів.

Щоб провести проект, недостатньо лише сформулювати тему і забезпечити студентам можливість працювати в Інтернеті. Викладач повинен підготувати проведення проекту: сформулювати групи, визначити часові рамки проекту, продумати, які матеріали, крім Інтернету, можуть бути використані учнями, знайти необхідні адреси тощо.

Комунікацію електронною поштою краще за все проводити за допомогою E-mail-проектів. Успішним проект може бути в тому випадку, якщо він правильно сплановий, має цікаву тему і відповідає рівню знань студентів.

Зазвичай, E-mail-проекти проводяться за участю двох чи декількох груп студентів із різних країн, для яких мова, яка використовується, є іноземною, а не рідною. У проведенні E-mail-проектів дуже важливим є етап планування. Спочатку необхідно знайти партнерів і обговорити з ними тему, потім обумовити часові рамки проекту. Необхідно вирішити, який продукт заплановано отримати після закінчення проекту. Перевагою E-mail-проектів є те, що комунікація іноземною мовою відбувається з реальними партнерами.[5]

Отже, використання мережі Інтернет під час занять з іноземної мови робить навчання інтерактивним, комунікативно спрямованим, цікавим, наочним. Проте ефективність і результативність її використання полягає у гармонійному поєднанні інформаційних технологій із традиційними методами навчання. Вони повинні доповнювати одне одного, враховуючи переваги і недоліки кожної з форм навчальної діяльності.

Література.

1.                                Ulrich S., Legutke M. Neue Medien in der Lehrerfortbildung // Fremdsprache Deutsch. – 1999. – 2.

2.                                Jaenen J. Lernen mit dem „LernNetz“. Daf-Unterricht ohne traditionelle Lehrbucharbeit // R. Donath : Deutsch als Fremdsprache. Projekt im Internet. Klett, 1998.

3.                                Tschirner E. Kommunikation und Spracherwerb per Computernetz // Fremdsprache Deutsch. – 1999. – 2.

4.                                Подопригорова Л.А. / Л.А. Подопригорова. Использование Интернета в обучении иностранным языкам // Иностранные языки в школе.- 2003.- №5. – С.25-31.

5.                                Ситдикова І. / І.Ситдикова. Комп’ютер поспішає на допомогу // Іноземні мови в навчальних закладах. – 2006.- №2. – С. 98-100.