Туристична діяльність відділу культури і туризму   

                  Біловодської райдержадміністрації 

                    важлива складова розвитку села    

 

Сільський зелений туризм є одним з найбільш перспективних і ефективних напрямів культурного розвитку наших сіл.  

Початок його становлення в Біловодському районі закладено у 2006 році, коли було створено інформаційно – туристичний центр. Цей вид туризму є досить новим видом відпочинку. Він має багату історичну та культурну спадщину, для нас він є перспективним і сприяє збереженню природних ландшафтів та їхньому раціональному використанню.

На території нашого району знаходяться знані заповідні об’єкти: регіональний Ландшафтний парк «Біловодський» та Юницький державний заказник Всеукраїнського значення, заказники «Балка ковилева» та «Крейдяна балка», ботанічний заказник «Стінки ліскові», пам’ятки природи – 200-літні дуби, ботанічна пам’ятка природи «Воронець», «Крейдяні гори».

Це місця поширення рідкісних видів рослин, або тих, що занесені в «Червону Книгу України».

Наші села мають багату історико – архітектурну спадщину. Це перш за все Свято –  Троїцький собор в Біловодську, архітектурні ансамблі конюшень в кінних заводах, церкви в с. Зеликівці, Городищі, Литвинівці, Бараниківці, Первомайці.

Крім того, Біловодськ входить в єдине туристичне коло Луганщини. Працівники музею щорічно заключають договори з обласними бюро, з туристичним бюро м. Северодонецька, Харкова, Воронежа, Ростова.

Це далеко не повний перелік можливостей, які ми використовуємо для розвитку туризму в районі.

На виконання розпорядження Кабінету Міністрів України щодо державної підтримки розвитку сільського туризму, відділом культури і туризму

 

2

райдержадміністрації були визначені перспективні території та найбільш привабливі об’єкти для розвитку сільського туризму в районі.

Розроблені  4 основні туристичні маршрути, якими в минулому році пройшли близько 600 туристів з міст області: Луганська, Алчевська, Лисичанська, Северодонецька, Кремінної, іноземні делегації з Голландії, Франції, Канади,  Польщі, Російської Федерації.

Це маршрути:

-                «Край степових ковилів та воронцових просторів», куди входять такі об’єкти показу, як регіональний Ландшафтний парк «Біловодський», Деркульський кінний завод та кімната – музей А.В. Пастухова, до речі єдина в Україні;

-                маршрут «Стежинами Біловодського краю» включає Новоолександрівський кінний завод та пам’ятки природи  200-літні дуби, лісополосу ясеня та воронцеву поляну;

-                маршрут «Біловодськ туристичний» проводить туристів по місцях першого заселення Біловодська – Старосіллю, мілових горах та знайомить з унікальними об’єктом – Біловодським астероїдом, який говорячи сучасною мовою, «розкрутили» працівники обласного телебачення;

-                і проходячи  4-м  маршрутом «Старовинний Біловодськ», туристи відвідують парк культури і відпочинку, криницю, храм Святої Трійці, знайомляться з пам’ятками історії, крокуючи вулицями Біловодська.

Інформаційно – туристичним центром «Єрмак», засновником якого є відділ культури і туризму, а керівником приватний підприємець  Валентина Єрмілова, надається туристам цілий комплекс таких послуг, як проведення оглядових екскурсій, організація відпочинку за інтересами, відпочинок на замовлення, надання побутових послуг, харчування.

Останнім часом все більше «зеленим» підприємництвом займаються люди, для яких створення місць відпочинку на лоні живої природи стало не стільки бізнесом, скільки захопленням, хобі.   

3

 Відділом культури проводиться значна робота з популяризації туристичних об’єктів нашого краю. Матеріали про туристичні  об’єкти Біловодського району розміщено в буклеті «Відпочинок у селі», виданого Луганським обласним  осередком спілки сприяння розвитку сільського  зеленого туризму України.

В рамках проекту «Комплексное использование земель евразийских степей» видано буклет «Степные маршруты Украины», присвячений популяризації Біловодського краю, туризму на Біловодщини.

Історія Біловодшини висвітлювалася в обласній телепрограмі «Губернія». Завдяки автору програми Олени Руні вдалося освітити район з іншої сторони, яка стала новою незнаною сторінкою у створенні історичного образу нашого краю, про що говорить кількість телефонних дзвінків, в тому числі із закордону, письмових звернень, надання матеріалів в учбові заклади та інші інстанції, яких цікавить  історія.  

Матеріали про роботу інформаційно – туристичного центру були розміщенні в журналі «Туризм сільський зелений» та на сайті в Інтернеті.

Районним краєзнавчим музеєм розроблено та видано буклет «Біловодськ туристичний», виготовляється для туристів сувенірна продукція та рекламні буклети.

В минулому році разом із обласною спілкою сприяння сільському зеленому туризму на базі нашого інформаційно – туристичного центру було проведено 2 обласних семінара для туристичних агенцій різних форм власності.

За підтримки обласної дорадчої служби (виконавчий директор    Руслан Марков) працівники центру побували за кордоном де переймали досвід своїх Європейських колег.

Вивчаючи передовий досвід ми переконалися, що дуже і дуже багато у нас є проблем.

Проблемним питанням, на сьогодні, що гальмує розвиток сільського зеленого туризму в районі є відсутність належних умов для розбудови

4

рекреаційної інфраструктури села та відпочинку туристів, недостатня інформованість сільського населення про перспективи розвитку цього бізнесу, мало методичних розробок щодо створення нових зелених садиб з урахуванням місцевої специфіки, недостатність теоретичних знань та практичних навичок в цій сфері у сільських голів, працівників культури, освіти, центра зайнятості, професійної підготовки господарів садиб, тих, хто має бажання займатися цим бізнесом.

Стало ясно що, розв’язання цієї проблеми можливе за умови розробки і прийняття районної програми. На сьогоднішній день ми маємо  програму «Розвиток сільського зеленого туризму в Біловодському районі на     2010-2012 роки», якою передбачаються заходи щодо розвитку мережі сільських зелених садиб, створення нових екологічних та зелених екскурсійних і туристичних маршрутів, розбудови туристичної інфраструктури, популяризації сільського туризму в районі.

Тому в  поточному році плануємо відкрити  три садиби сільського зеленого туризму, два нові туристичні маршрути.

Буде продовжено рекламно – інформаційну діяльність з туристичних об’єктів нашого краю. Це видання  комплектів листівок та фотографій об’єктів зеленого туризму, створення кліпу (кіно сюжету) «Біловодськ туристичний».                                                                                           

Справа розвитку сільського відпочинку має реальну державну перспективу і його розвиток буде сприяти вирішенню основних соціально – економічних проблем наших сіл, а саме, створення нових робочих місць, додаткового заробітку для селян, покращенню інфраструктури сіл, стимулюванню охорони місцевих пам’яток, збереженню й популяризації народних традицій та звичок, народних промислів, підвищенню культурно – освітнього рівня сільського населення. 

 

Начальник відділу культури і туризму

Біловодської райдержадміністрації,

заслужений працівник культури України                                       Верескун Г.Я.