Экономические науки/10. Экономика предприятия

 

к.е.н, доцент Кірдіна О. Г.

Українська державна академія залізничного транспорту, Україна

Оцінка можливостей змін як характеристики гнучкості інвестиційно-інноваційного потенціалу 

Оцінюючи напрями розвитку інвестиційно-інноваційного потенціалу застосовувати абсолютні показники неможливо. Під час вибору пріоритетного напрямку розвитку інвестиційно-інноваційного потенціалу оцінюється функціонування цілісної системи заходів з метою їх відповідності певній меті, реалізації покладних на неї функцій та завдань. Визначення системи критеріїв оцінки та вибір на їхній основі пріоритетних напрямів розвитку інвестиційно-інноваційного потенціалу дасть змогу спеціалістам знайти ефективні рішення щодо такого розвитку, а також визначити взаємозв'язок між прийнятими рішеннями та співвідношенням витрат, потрібних для їх реалізації, з очікуваним ефектом. Вибір та втілення пріоритетного напряму розвитку інвестиційно-інноваційного потенціалу – це механізм узгодження суперечностей між інтересами: персоналу, підприємств залізничного транспорту, Державної адміністрації залізничного транспорту та держави. Результативними показниками оцінки можуть бути обрані показники ефективності та показники якості. Оскільки результативні показники ефективності та якості характеризують кінцеві результати стратегії розвитку інвестиційно-інноваційного потенціалу  залежно від напрямів, то доцільно здійснювати оцінку напрямів розвитку за комплексними критеріями ефективності та доцільності, де можна врахувати різні напрямки ефективності (економічні, соціальний, технічні тощо).

Процес проведення оцінки можливостей до змін наочно описує алгоритм на рис.

Рис. Алгоритм оцінки можливостей змін як характеристики гнучкості інвестиційно-інноваційного потенціалу

Готовність до змін та можливість змін, що оцінюються при дослідженні гнучкості інвестиційно-інноваційного потенціалу, дозволяють зробити висновок по спроможність інвестиційно-інноваційного потенціалу змінуватися відповідно до потреб зовнішнього та внутрішнього середовища залізничного транспорту. В основі спроможності до змін знаходиться здатність усіх елементів інвестиційно-інноваційного потенціалу взаємодіяти між собою, що залежить від сформованого потенціалу внутрішньоструктурної та зовнішньої взаємодії між керуючої та керованої підсистемами; між елементами цих підсистем, а також керуючої підсистеми з зовнішнім середовищем, що передбачає прямий та зворотній зв’язок за результатами функціонування керованої підсистеми.              

 

Литература:

1.Проскуряков А.В. Гибкость производственных систем: методология анализа и оценки / А.В. Проскуряков // Вестник машиностроения. -  1986. -  №7.- С. 59-66.

2.Чейз Р. Производственный и операционный менеджмент, 10-е изд. / Р. Чейз, Н. Эквилайн, Дж. Якобс, Ф. Роберт. – М: Издательский дом «Вильямс», 2007. – 704 с.

3.Петрович Й. М. Гнучкість виробничого потенціалу машинобудівного підприємства та ефективність його використання в умовах трансформації // Й. М. Петрович // Вісник Національного університету "Львівська політехніка". – 2009. - № 640. – С. 3-8