Экономические науки/5.Управление трудовыми ресурсами

 

К.е.н. Сардак О.В.

Донецький національний університет економіки і торгівлі

 імені Михайла Туган-Барановського, Україна

Організація внутрішнього PR у підприємствах

 

          Умови ринкової економіки вимагають перегляду підходів до управління людськими ресурсами, оскільки персонал є основною цінністю будь-якого підприємства. При цьому відбуваються значні зміни як у зовнішньому, так і у внутрішньому середовищі підприємств, - з одного боку, а також у цінностях, мотивах і потребах самих працівників, - з іншого боку [1]. Це обумовлює необхідність переорієнтації кадрової політики підприємств та формування маркетингової концепції в сфері управління персоналом.

          У зв′язку з цим виникає потреба у застосуванні персонал-маркетингу, що спрямований на формування позитивного іміджу підприємства як для його працівників, так і для потенційних клієнтів – кандидатів на робочі місця.

          В системі персонал-маркетингу особливе місце належить  внутрішньому PR як політиці, що спрямована на формування позитивного іміджу підприємства, зростання мотивації, лояльності та ефективності діяльності його персоналу.

         Так, відсутність поширення інформації про місію, стратегію та цілі підприємства, внутриорганізаційні заходи та їх результативність знижують як продуктивність праці персоналу, так і ефективність кадрового менеджменту  в цілому.  Разом з тим,  вірно організований  внутрішній PR допомагає налагодити дієві внутрішньоорганізаційні зв'язки, забезпечити своєчасне інформування працівників про стан справ, сформувати позитивний імідж підприємства і, як наслідок, підвищити мотивацію і лояльність  кожного працівника.

         При цьому необхідно звернути увагу на те, що головним завданням внутрішнього PR є безперервне забезпечення двох потоків інформації: «зверху» і «знизу». До того ж, інформація, що надходить від керівництва підприємства до працівників, повинна бути правдивою, об′єктивною і систематичною.

        Таким чином, внутрішній PR можна розлядати як  цілеспрямований інформаційний вплив на персонал підприємства з метою:

        - формування сильної корпоративної культури;

        - формування корпоративних цінностей, які приймаються кожним членом колективу і задають орієнтири поведінки, норми спілкування з клієнтами і колегами;

        - розвитку дієвих внутриорганізаційних комунікацій та їх спрямування у необхідному напрямку;

        - підвищення мотивації і лояльності працівників;

        - зростання ефективності управління персоналом, тощо.

        Організація внутрішнього PR у підприємствах може здійснюватися спеціалізованими функціональними підрозділами (кадровою службою або PR-службою), або бути розподіленою між керівниками і фахівцями різних ієрархічних рівнів.

         Результатом такої роботи є особлива корпоративна культура, що формується у підприємстві для досягнення його цілей. В свою чергу, корпоративна культура є нематеріальним активом, що формує, поряд з іншим, вартість підприємства. Разом з тим, як і у випадку інших нематеріальних активів, ефективність таких систем не може бути оцінена сама по собі, без перевірки адекватності інформаційних впливів стратегічним цілям підприємства [2]. Таким чином, будь-який інформаційний вплив у підприємстві повинен  відповідати як його генеральній стратегії, так функціональним стратегіям, зокрема, в сфері управління персоналом. До того ж, заходи щодо внутрішнього PR, які спрямовані на формування  системи взаємин із внутрішньою аудиторією підприємства, повинні відповідати його цілям.

          До процесу розробки та реалізації внутрішніх PR-заходів у підприємствах доцільно залучати менеджерів з персоналу, працівників  PR-служби, а також представника профспілки (колективу), фінансиста та психолога. На початковому етапі з даних працівників підприємствам рекомендується сформувати робочу групу, розподіливши між ними ролі у такий спосіб:

         - менеджер з персоналу приймає участь у розробці стратегії внутрішнього PR, пропонує до впровадження інструменти внутрішнього PR на основі досвіду роботи з персоналом і знання особистісних властивостей, потреб та очикувань працівників підприємства;

          - працівник  PR-служби розробляє концепцію та стратегію дій внутрішньої PR-кампанії;

          - представник профспілки (колективу) виявляє переваги і недоліки у запропонованих стратегії, заходах та інструментах внутрішнього PR, готує додаткову інформацію для розглядання (після відповідних консультацій з членами колективу), висуває окремі пропозиції і проекти на повторне обговорення;  

          - фінансист здійснює розрахунки бюджету внутрішньої PR-кампанії, обгрунтовує економічну доцільність впровадження запропонованих заходів та інструментів внутрішнього PR, визначає послідовність дій для підвищення їх ефективності;

          - психолог забезпечує позитивний вплив на психологічний стан працівників; виконує функції експерта, який корегує стратегію, заходи та інструменти внутрішнього PR, виходячи із особливостей структури особистостей членів колективу, з метою формування сриятливого морально-психологічного клімату в колективі та зростання рівня його згуртованості.

         Таким чином, грамотна організація внутрішнього PR у підприємствах буде сприяти  формуванню його позитивного  іміджу, гармонізації взаємин у колективі, зміцненню лояльності працівників та зростанню ефективності управління персоналом в цілому.

 

Література:

1.www.ubo.ru
2.
www.hr-portal.ru ***