Лукаш А.П.

Науковий керівник: Чалишева Т. В. ст. викл.

Донецький національний університет економіки и торгівлі  імени Михайла  Туган-Барановського

 

МАРКЕТИНГОВИЙ ПІДХІД ДО ПІДВИЩЕННЯ КОНКУРЕНТОСПРОМОЖНОСТІ БАНКІВСЬКИХ УСТАНОВ

 

Рівень внутрішньої надійності і стабільності українських банків, розрахований агентством Moodys, став станом на 01.01.09 р. 8,3 (із максимально можливого значення 100). Це в 1,3 рази нижче ніж в Росії, в 2,5 рази нижче ніж в Болгарії та Туреччині. Тому в умовах фінансової кризи актуальним є дослідження шляхів підвищення конкурентоспроможності банківських установ за рахунок розробки фінансової стратегії їх діяльності.

Дослідження сутності банківського маркетингу, його філософії концептуальних засад набуває теоретичного і практичного значення в сьогоденні України. Впровадження банківського маркетингу в практичну діяльність буде сприяти – покращенню діяльності банківських установ, підвищенню рівня їх прибутковості і конкурентоспроможності, а також розширенню сфер їх діяльності на основі пошуку пріоритетних напрямів і прагнення отримати конкурентні переваги. Для клієнтів банку впровадження банківського маркетингу стане запорукою покращення якості банківських продуктів та послуг, удосконалення системи взаємовідносин банків з клієнтами, підвищення іміджу і рівня корпоративної культури банків.

 Особливості функціонування банківської системи, використання банківського менеджменту і впровадження в практику банківського маркетингу досить активно вивчаються сучасними українськими економістами. Серед них: А, Гальчинський, В. Вітлінський, А. Мороз, О. Кириченко, І. Геленко, А. Ятчинко  визначають банківський маркетинг як підсистему сучасного банківського менеджменту. Л.О. Примостка спрямовує вектор свого дослідження як на фінансовий менеджмент у банку. І.О. Лютий і О.О. Солодка підходять до розгляду загальної проблеми через особливості розробки стратегії банківського маркетингу.

 Аналіз наукових розробок та практичних аспектів діяльності у банківській системі України дозволяє зробити висновок, що запорукою успіху є удосконалення діяльності  банківських  установ за наступними напрямками.

1. Використання нових методів залучення  і втримання клієнтів банку. Політика банку повинна спрямовуватись на залучення клієнтів шляхом підвищення якості всього процесу надання послуг. Маркетингові зусилля при цьому можуть мати щонайменше двоїстий характер. По-перше, це прямий ціновий маркетинг, спрямований на клієнта. Мається  на увазі комплексність, надання повного пакета послуг клієнтам, швидкість і якість обслуговування, раціональність банківських операцій, оптимізація співвідношення ціни і якості послуг, маркетинговий вплив на формування переваг і нових потреб клієнтів. По-друге «розпорушений»  маркетинг, спрямований на банк: формування його іміджу, авторитету, популярності серед інших банків, а також серед клієнтів.

2. Запровадження нових методів управління відносинами банку з клієнтами, які містять широкий спектр маркетингових заходів. Перш за все, вони повинні ґрунтуватися на підвищення довіри клієнтів до банку.

Майже всі  складні фінансові схеми розробляються банком для задоволення потреб великих корпоративних партнерів. На сьогодні повинен підвищуватися інтерес до індивідуальних клієнтів, яких здебільшого цікавлять розрахунки чи вигідне розміщення невеликого вільного залишку коштів на короткий термін. Новою технологією управління відносинами із клієнтами має бути побудова моделі на основі відносин із клієнтами як банківським активом.

3. Необхідна підтримка маркетингових зв’язків з клієнтами після надання послуг не тільки з метою банківських ризиків, прискорення грошових надходжень за отриману послугу, особливо довгострокового характеру, але й з метою закріплення стосунків з клієнтами, отримання довгострокової інформації про ступінь задоволення від користування послугами банку, чи виникнення нових видів потреб у банківському обслуговуванні.   

4. Створення сучасної бази даних, орієнтованої на клієнта, вона повинна містити комплексну інформацію про всіх клієнтів, персоніфіковану інформацію про кожного клієнта, диверсифіковану інформацію про окремі групи клієнтів, диверсифікованих за різними ознаками: за професіями, за сферами, за рівнем доходів, за ступенем престижності для банку.

5. Розвиток нового банківського продукту. Клієнтам потрібен широкий спектр банківських продуктів, які б задовольняли їхні вимоги, щодо, повноти, своєчасності, комплексності  і вартості.

На сьогодні актуальним є питання диференціації банківських продуктів і послуг, удосконалення взаємовідносин банків з клієнтами, підтримки конкурентоспроможності і рейтингу банків на ринку банківських послуг, впровадження банківського бенч-маркінгу, нарешті комплексного регулювання банківської діяльності.

Таким чином можна зробити такий висновок, що розвиток банківського маркетингу є однією з передумов підвищення ефективності функціонування  банківських установ.

 

 Список використаних джерел:

1. В.Г. Кудлай Маркетинговий підхід у створенні банківського продукту // Економіка. Фінанси. Право.-2009. - №4 – с.14-20.

2. Крамаренко Г.О. ціноутворення в умовах ринкових реформ // Фінанси України. – 2008. - №9 – с.54-61.

3. Кучугин Н. Стратегии конкурентоспособности в маркетинге // Отдел маркетинга. -2007. -№10. – с.50-52.