УДК:

        Формування фінансових ресурсів підприємства АПК

                            Л.І.Гордієць, студентка 3-го курсу

                       Факультет економіки і підприємництва

                             Керівник: Т.М.Мараховська

                   Вінницький Національний Аграрний Університет

 

Формування фінансових ресурсів є одним із головних етапів фінансового менеджменту на підприємстві. Суб’єктом господарювання приймаються управлінські рішення щодо обсягу фінансових ресурсів та структури їх джерел із визначенням питомої ваги кожного джерела в сукупності. Тобто визначається якісний та кількісний склад джерел фінансових ресурсів. Від прийнятого рішення залежать майбутні доходи та витрати підприємства, що впливає на результати його фінансово-економічної діяльності та фінансове становище.

Фінансові ресурси підприємств є джерелом форму­вання матеріальних, трудових та інформаційних ресурсів, тому процес управ­ління фінансовими ресурсами підприємств слід розглядати в комплексі з ін­шими видами ресурсів, що можливо лише за умови логістизації виробництва.

Питанням формування та використання фінансових ресурсів присвячені роботи А.А.Марченко, що досліджує ці процеси в умовах економіки; О.Є.Гудь, яка в своїх роботах розглянула процеси формування та використання фінансових ресурсів на рівні с/г підприємств; О.М.Угляренко та інших науковців.

Метою дослідження даної статті являється визначення якісного складу джерел фінансових ресурсів підприємств; виявлення недоліків процесу формування фінансових ресурсів на цих підприємствах та визначення можливих шляхів усунення цих недоліків.

Для аналізу процесів формування фінансових ресурсів потрібно, по-перше, класифікувати джерела формування таких ресурсів на підприємстві. Господарським кодексом визначено, що джерелами формування майна суб’єктів господарювання є:

ü     грошові та матеріальні внески засновників;

ü     доходи від реалізації продукції (робіт, послуг);

ü     доходи від цінних паперів;

ü     капітальні вкладення й дотації з бюджетів;

ü     надходження від продажу (надання в оренду) майнових об’єктів (комплексів), що їм належать, придбання майна інших суб’єктів;

ü     кредити банків та інших кредиторів;

ü     безоплатні та благодійні внески, пожертвування організацій і громадян;

ü     інші джерела, не заборонені законом.[1]

Їх можна класифікувати таким чином:

 

 

 

 

 


 

Фінансове кредитування

 
 

 


Рис.1 Класифікаційні ознаки джерел фінансових ресурсів підприємства.

Формування фінансових ресурсів підприємства є основним і найважливішим завданням фінансового менеджменту підприємства в частині управління фінансовими ресурсами.

Підприємство може функціонувати на основі:

ü     власних ресурсів, якщо їхня питома вага становить не менше 75-80%;

ü     змішаного фінансування – частки власних та залучених фінансових ресурсів майже рівні;

ü     за рахунок залучених ресурсів, якщо їх питома вага перевищує 55-60% загальної ресурсної бази.

Основними джерелами формування фінансових ресурсів підприємств є власні та залучені кошти. До власних належать: статутний капітал, який формується у процесі створення підприємства. У процесі господарської діяльності виникають інші джерела, які відносяться до самофінансування. Ними є амортизація та чистий прибуток. Найчастіше цих джерел не достатньо, тому підприємства отримують позики.

Проблематика формування фінансових ресурсів підприємства і полягає у залучених коштах, які є джерелом фінансування програм розвитку підприємства за умови нестачі власних коштів. Залучення банківських кредитів обмежено досить високою платою за користування цими коштами, проблематичною є сфера надання кредитних послуг у зв’язку із світовою економічною кризою. Таким чином для аграрного сектора доцільним є заснування спеціалізованої кредитної спілки, основним завданням якої буде забезпечення підприємств необхідним додатковими фінансовими ресурсами шляхом кредитування на пільгових умовах.

Тому у процесі управління фінансовими ресурсами виникає потреба у забезпеченні державною підтримкою банків, що здійснюють кредитування АПК, встановлення фіксованої відсоткової ставки, а не плаваючої.

                        Список використаної літератури

1) Господарський Кодекс України ст.140

2)М.М.Бердар. Управління процесом формування і використання фінансових ресурсів підприємства на основі логістичного підходу.//Актуальні проблеми економіки.-2008.-№5.-С.133-138

3) Н.О.Рибалко, Європейський університет. Особливості формування фінансових ресурсів підприємствами санаторно-курортного комплексу.//Формування ринкових відносин в Україні.-2008.-№12.-С.108-111

4)Столяров В.Ф., Любенко Н.М. Методологія аналітичних оцінок процесів формування фінансових ресурсів на підприємствах виробничої сфери.//Фінанси України.-2007.-№11.-С.110-118