Грищук Н.В., Тимкова Л.М.

Вінницький національний аграрний університет,Україна

 

СУТНІСТЬ ТА ЗНАЧЕННЯ ВЕКСЕЛЬНОГО КРЕДИТУ

 

Вексельні операції - це будь-які дії суб'єктів господарювання, пов'язані зі складанням, рухом, погашенням векселів, тобто відносини з іншими підприємствами й організаціями стосовно вексельного обігу.

Вексельний кредит - банківська операція з врахування векселів та операція з кредитування клієнтів під заставу векселів.[ 2 ]

Врахування (дисконт) векселів є формою кредитування банком суб'єкта господарювання шляхом придбання векселя до настання строку платежу зі знижкою (дисконтом) за грошові кошти з метою одержання прибутку від погашення векселя в повній сумі.

Обов'язковою умовою при дисконті векселя є його висока ліквідність. Оскільки у вітчизняній практиці вони виставляються на термін не більше 90 днів, то дисконтний банківський кредит є короткостроковим. Сутність облікових операцій полягає в тому, що відпуск товару в кредит під вексель (комерційний кредит) при дисконті перетворюється на банківський кредит, а кредитором для покупця товару в кредит стає банк, якому продавець індосував (передав індосамент ним надписом) вексель покупця. І якщо завдяки оформленню векселя в торгівельних стосунках можна говорити про те, що в даній ситуації банківська послуга є надлишковою, то за нестачі грошей підприємства звертаються до банків і одержують їх шляхом врахування векселів.

Банківські установи при проведенні операцій врахування виходять з таких позицій. Вони купують торгівельні (товарні) векселі, тобто ті, що видані на підставі товарного боргу. Поряд з питанням про походження векселя, важливим є також питання про благонадійність осіб, що залишили на векселі підписи. Банки купують векселі, що мають не менш ніж два підписи кредитоспроможних фірм.

У випадку, якщо векселедержатель є давнім клієнтом банку і в обігу в нього постійно перебуває значна кількість векселів, то як правило, банк не проводить переговорів щодо окремих векселів. Особа, яка має бажання пред'явити векселі до врахування, подає в банк заяву встановленого банком зразка. Рішення щодо можливості прийняття до врахування (відмови у врахуванні) приймається уповноваженим органом банку або уповноваженою на це особою. Врахування векселів банк здійснює на підставі укладеного з векселедержателем договору про врахування.

На самих векселях пред'явник зобов'язаний на вимогу банку зробити передавальний іменний або бланковий індосамент, навіть якщо останній індосамент бланковий або на пред'явника. Це дає можливість банку потім довести добропорядність придбання векселя.

Сума, яка підлягає утриманню на користь банку як дисконт, розраховується на підставі дисконтної ставки банку і погоджується пред'явником. Дисконтна ставка визначається виходячи з ринкової вартості ресурсів, ступеня ризику та інше.

Сума дисконту утримується наперед і вираховується відповідно із номінальної суми векселя і суми відсотків, нарахованих на номінальну суму векселя, виходячи з числа днів, що залишаються до строку платежу за кожним векселем, при цьому і день врахування, і день платежу беруться до розрахунку.

Банки можуть здійснювати безоборотне врахування векселів та врахування векселів з реверсом.

Врахування векселя безоборотне - різновид урахування, за яким пред'явник векселя вибуває з числа зобов'язаних за векселем осіб на підставі безоборотного застереження у тексті індосаменту або шяляхом передачі банку векселя пред'явником без вчинення індосаменту, якщо останній індосамент бланковий або на пред'явника.

Врахування з реверсом - різновид врахування, за якого пред'явник векселя дає банку письмове поза вексельне зобов'язання викупити враховані векселі до настання строку їх оплати або при настанні певних обставин. Тому за допомогою реверсу векселі відчужуються і передаються банку лише в тимчасове використання, із технічного погляду врахування векселів з реверсом подібне до позики, забезпеченої векселями, і є операцією «репо» з відкладальними та/або скасувальними умовами.  [ 3]

Позики під заставу векселів здійснюються на загальних принципах банківського кредиту. Такі позики бувають строковим, коли власник векселів зобов'язаний викупити їх у банку в термін, що встановлюється в момент укладання договору про надання кредиту під заставу векселя, або до вимоги (онкольні позики), повернення яких банк може вимагати в будь-який час після надання кредиту. Для використання позикових коштів банк відкриває клієнту спеціальний позиковий рахунок, з якого позичальник здійснює розрахункові операції в розмірі суми виділеного кредиту. При видачі кредиту під заставу векселів банк обумовлює в договорі максимальний розмір позики, розмір застави та співвідношення між забезпеченістю та заборгованістю за рахунком, величину процента та комісії на користь банку, право спрямування в погашення позики сум, що  надходять для сплати векселів або інших сум, які надходять на поточний рахунок клієнта.

У забезпечення кредиту приймаються, як правило банківські векселі строком погашення не пізніше дня повернення основної суми кредиту. Строк

такого кредиту не може бути більше, ніж три місяці.

Вартість заставлених векселів повинна бути достатньою для погашення

кредиту, відсотків за користування ним, неустойки, передбачених кредитним договором,  відшкодуванням затрат за іншими витратами, пов'язаними з наданням векселя до оплати.

При заставі векселів їх сума обліковується на позабалансових рахунках. При дисконті векселів їх сума відображається в загальному балансі банку. Тобто, здійснюючи дисконтні операції банки можуть акумулювати значну частину векселів. При правильній організації вексельний портфель може стати надійним джерелом доходу, оскільки ліквідність векселів обумовлена точними строками, а також різними варіантами використання векселів і їх захисту. Банки можуть надавати надійним клієнтам спеціальні кредити строком до запитання під заставу векселів - це так звані онкольні кредити.

Особливою відмінністю врахування векселя від онкольного кредиту є те, що в першому випадку клієнт одержує всю належну йому суму відразу, у другому він користується коштами у міру потреби. Таким чином, онкольний кредит має ознаки та переваги кредитної лінії. Онкольний кредит відкривається тільки надійним клієнтам з постійним оборотом.

Спеціальний онкольний позичковий рахунок є рахунком до запитання, оскільки банк, у свою чергу, не встановлює для клієнта терміну погашення заборгованості. При відкритті подібного рахунку клієнту встановлюються такі вимоги: розмір кредиту; розмір відсотку за кредитом і комісія з правом банку змінювати її розмір; право банку в будь-який момент частково або цілком погасити заборгованість або прийняти додаткове забезпечення; право банку погасити заборгованість клієнта сумами, що надходять в оплату наданих у забезпечення векселів, а також за рахунок інших грошових коштів клієнта, що є в банку; право банку дозволити клієнтові заміняти до терміну погашення векселі, що знаходяться в забезпечення тощо. [4].

Вексельні зобов'язання нині фактично заполонили канали фінансово-кредитних систем усіх країн з ринковою економікою. Тому зволікання з відновленням повноцінного вексельного обігу в Україні лише на шкоду всім: державі, економіці, виробничому і особистому споживанню, підприємству та грошовому обігу і його сталості. [ 2 ]

Отже, на основі проведеного дослідження, запропонуємо наступні завдання щодо покращення вексельного обігу в Україні  :

відродження традицій і самої підприємницької психології;

вдосконалення вмінь і навиків для грамотного складання та оформлення вексельних зобов'язань;

 вдосконалення знань правових умов обігу і погашення векселів;

 поповнення правових знань також юристам підприємств, нотаріусам, суддям та іншим категоріям функціональних працівників;

 спеціальна підготовка  і  навики,  загалом, досить складне за нормативними вимогами вексельне законодавство.

 

Література:

1. Положення   НБУ„Про   порядок   здійснення   банками   операцій   з

векселями в національній валюті на території України" від 16.12.2002 №508.

2. Рябіка О.Вексель як фінансовий інструмент // Фінансовий ринок України.-2008.-№5 .- С. 13-16.

 3. Матеріали НБУ. Монетарний огляд грошово-кредитного ринку // Фінансовий ринок України.-2009.-№6.-С.7-10.

4. Міщенко В., Крилова В., Ніконова М. Реструктуризація кредитів в умовах кризи: світовий досвід і можливості застосування в Україні // Вісник НБУ.-2009.- №5.-С. 12-17.