Вересюк С.М.

Науковий керівник: Малиновська І.В.

Буковинська державно фінансова академія, Україна

 

діяльність національного банку україни в умовах світової Фінансової кризи

 

Розвиток фінансової кризи в більшості розвинених країнах світу спричинив дестабілізацію важливих глобальних економіч­них процесів, що, в свою чергу, значною мірою зачепило й ук­раїнську економіку, оскільки протягом останніх років проводилась реалізація стратегії інтеграції до світового господарства.

Актуальність теми зумовлена тим, що в умовах кризових явищ Національний банк України є одним із найголовніших органів грошової влади в країні, який відповідальний за збереження вартості і платоспроможності населення, стабілізації грошово-кредитної ситуації і фінансового сектору.

Оскільки теперішній кризовий стан держави є наслідком глобальної економічної кризи, йому присвячено велика кількість як вітчизняних, так і зарубіжних публікацій. Серед вітчизняних можемо відзначити статті В. Батковського, В. Домрачова, І. Дорошенка, В. Пинзеника, О. Савченка, С. Тігіпка, П. Гайдуцького, а також аналітичні роботи експертів, зокрема центру економічних і політичних досліджень імені Олександ­ра Разумкова та багато інших. Проте, ніхто з них не аналізу­вав детально діяльність органів влади щодо виходу з кризи.

Метою роботи є виокремити шляхи реалізації заходів антикризового характеру в сфері банківського нагляду та грошово-кредитної політики.

Завданням є провести аналіз діяльності НБУ в умовах фінансової кризи та її вплив на вітчизняну економіку.

Потрібно зазначити, що ще до кризи діяльність НБУ істотно відрізнялася від діяльності інших центральних банків як за цільовими функція­ми, так і за методами грошово-кредитної політики. Та ще біль­ше за принципами і стилем та­кої політики [3,7].

Основною ме­тою діяльності НБУ від­повідно до закону, на відміну від інших центральних банків Європи, є стабільність національної валюти. Тобто відповідає за курс  і інфляцію. У більшості ж країн Європи центральні банки відповідають за цінову стабіль­ність. Потрібно відмітити, що конт­роль інфляції не був успішно здійснений, що можна прослідкувати з даних, наведених у таблиці 1. У ряді країн, наприклад у США, ФРС відповідає як за цінову стабіль­ність, так і за підтримку еко­номіки країни шляхом бороть­би з безробіттям. Як НБУ ви­конував свою цільову функцію порівняно з іншими країнами, теж видно із вищезазначеної таблиці.

Таблиця 1

Діяльність центральних банків у світовому розрізі

Країна, регіон

Зростання промисловості у 2009 р., %

Вартість одиниці національної валюти за долар США

Приріст інфляції у 2009 р., %

Рівень безробіття у 2009 р., %

6.01.2010

6.01.2009

США

-5,1

-

-

-0,3

10,0

Китай

+19,2

6,83

6,83

-0,8

9,2

Зона євро

-11,1

0,70

0,73

-0,8

9,8

Польща

+9,8

2,85

2,95

+3,4

11,4

Росія

+1,5

29,90

29,20

+12,2

8,1

Туреччина

+6,5

1,47

1,54

+5,9

13,4

Україна

-21,9

8,00

7,99

+12,3

8,6

 

Методи здійснення грошо­во-кредитної політики ще далі відкидають НБУ від інших, ус­пішніших центральних банків світу. Там домінує політика ін­фляційного таргетування, що проводиться з допомогою змі­ни відсоткових ставок. Коли треба стимулювати економіку і насичувати її дешевими кре­дитними ресурсами централь­них банків (те, що зараз потріб­но робити з Україні і що роб­лять у всіх країнах), відсоткові ставки центральних банків зни­жуються (зараз у країнах ЄС і США вони перебувають па рів­ні 0,25— 1%). НБУ дещо зменшив облікову ставку 12 серпня 2009 року до 10,25 %, проте даний рівень далеко не відповідний світовому рівню, хоча й Голова НБУ В. Стельмах не виключає подальшого її зниження [1, 16].

      Для регулювання пропозиції грошей НБУ часто змінює нор­мативи за обов’язковими резер­вами під пасивні операції, а та­кож правила їх обліку (найгір­ший метод регулювання гро­шової маси). Крім того, спон­танні операції з валютними інтервенціями, а останнім ча­сом –  з ОВДП (часто для то­го, щоб «виручити» уряд) ство­рюють ситуацію, коли пропо­зиція гривні то різко зростає, то «раптом» падає і вона (грив­ня) стає дефіцитною. Такі умо­ви негативно впливають на виконання банками їх основної активної функції — кредиту­вання економіки і населення (за 2009 рік кредитування знизи­лося на 2,1%) [3, 7].

Фінансова ста­більність країни тісно пов’язана з питаннями адекватних темпів кре­дитування в ній, струк­турою кредитних ре­сурсів, припливу і від­пливу капіталу. Про якість виконання цієї функції НБУ можуть свідчити дані таблиці 2. Україна посідає од­не з перших місць у світі за пи­томою вагою валютних кредитів (понад 50%), а також за фонду­ванням кредитів не за рахунок внутрішніх депозитів, а за рахунок зовнішніх джерел (понад 50%). Це свідчить про те, що ме­тоди досягнення фінансової ста­більності банківської системи і країни треба кардинально зміню­вати.

Таблиця 2

Темпи зростання кредитування в Україні на фоні країн-сусідів

Країна

Середній темп зростання кредитів домогосподарств у 2008-2009 рр., %

Середній темп зростання кредитів підприємств у 2008-2009 рр., %

Дефіцит поточного рахунку у 2009р. % до ВВП

Прогноз змін ВВП у 2009 р., %

Польща

28

13

-0,8

+1,0

Росія

59

27

+2,2

-7,0

Туреччина

45

24

-2,0

-5,7

Україна

84

47

-1,0

-1,4

 

Необхідно відмовитись від формальних заборон (наприклад від заборони валютного кредиту­вання) або від безглуздих і бю­рократичних обмежень, ліцензій, дозволів на рух капіталу. Криза показала всю неефективність та­ких інструментів.

Отже, можна виокремити такі шляхи покращення діяльності НБУ:

-     необхідно змінювати процентну ставку відповідно до реакції на ринку на поточне зниження ставки, а також до змін економічної ситуації в країні;

-     процентна політика має враховувати  не лише шоки попиту і шоки цінові,  а й інші ендогенні змінні (грошово-кредитні агрегати, валютний курс, бюджетні параметри, міжнародні ціни на найважливіші товари);

-     ретельно координувати грошово-кредитну політику і макропруденційні інструменти як грошового, так і фінансового ринків;

-     впроваджувати світовий досвід у встановленні та розширенні нормативів резервування за кредитними операціями і у встановленні процентних ставок;

-     розвивати і посилювати наглядову функцію використовуючи міжнародний досвід у цій сфері.

     

Література:

1.     Батковський В. Політика процентних ставок центральних банків у кризових умовах/ В.Батковський, В. Домрачев // Вісник НБУ. – 2009. - №9. – С.14-16.

2.     Дорошенко І. Заходи щодо подолання фінансової кризи Національним банком України/І. Дорошенко , О.Даль // Інвестиції: практика та досвід. – 2009. - №24. – С. 22-23.

3.     Савченко О. Феноменологія НБУ/ О.Савченко// Дзеркало тижня. – 2010. - №3. – С. 1,7.