Крикун А. Д.

Стратегічне управління  готельним підприємством

 

В сучасних умовах ринкової економіки добре зіставлення стратегічного управління є однією з важливих умов для подальшого розвитку підприємства.

У загальному значенні стратегія управління - це план управління фірмою, спрямований на зміцнення її позицій, задоволення споживачів і досягнення поставлених цілей.

Для належного функціонування компанії  і її розвитку необхідно чітко окреслити розвиток на майбутнє, конкретні позиції на ринку, що вона буде займати. У менеджера компанії багато обов’язків і повноважень, але най головнім з усіх його дій це досягнення компанією визначених результатів, мети компанії, що досягаються складанням довгострокових дій, стратегії розвитку, підходів управління і діяльністю, що направленні на ріст і зміцнення позицій компанії на ринку.

Дане питання досить актуальне, оскільки визначення стратегії підприємства є основою його успіху, тому необхідно визначити, що таке стратегія, і яку роль вона грає.

Досить довгий час наша держава входила до СРСР, де займатися підприємницькою діяльністю було заборонено, тому користуватися  і вдосконалювати навики ведення власної справи, його розвиток та утримання позиції було не можливим.  В незалежній  Україні у зв’язку з переходом від командно-адміністративної економіки до змішаної було відкрито досить великі можливості для компаній. Але нерозуміння ведення справ призвело до  нерозуміння «куди йти?», не маючи чітких, сформованих цілей компанії зникали під натиском ринку або поглиналися  фірмами-конкурентами. На даний момент, у ринковій економіці виживає і устатковується на ринку той, хто чітко визначив цілі, покращує свій продукт і дивиться у майбутнє з конкретними діями і освоєнням нових ринків, а саме стратегічно налаштоване підприємство.

Нажаль, підприємств з чітким визначенням стратегій мало.

На сьогодні автоматизація, яка дуже популярна серед підприємств не покращила ситуацію, а тільки погіршила. Приклади таких випадків тільки наголосили про необхідність комплексного і системного підходу стратегічного управління.

Досвід показує, що автоматизація без урахування довгострокового розвитку неефективна. Вливання великих капіталів без подальшого розуміння не визначає успішність, компаніям не вистачає саме стратегічно мислення.

Основне призначення стратегії - створення комплексу конкурентних переваг, для досягнення успіху в довгостроковій перспективі.

 Зараз  існує багато визначень стратегії, але в основі визначень лежить поняття стратегії як усвідомленої й продуманої сукупності норм і правил, використовуваних в процесі прийняття стратегічних рішень, що впливають на майбутній стан підприємства.

Багато підприємств створюють відділи стратегічного напрямку, але необхідно в першу чергу мати уявлення про це і для чого вона потрібна, це зараз і розглянемо.

Ми розвиваємося, проте прийшли до певної стабільності в багатьох аспектах, в тому числі і внутрішньому ринку, багато хто встановили певну стійку організацію, що досить непогано працює. Головним для будь-якого підприємця є звичайно прибуток і ще раз прибуток, але для багатьох цього мало, особливо хто досягнув певних успіхів і бажає впевнено крокувати далі. Саме для цього і необхідне стратегічне управління.. Сфера інтересів починає містити в собі питання вартості бізнесу, ліквідності, створення нового виду послуги чи готелю зокрема, що стала б згодом не менш відома й престижна, ніж мережа готелів Hilton, Mariot чи інші досить відомі бреди.  Для його складання і конкретизації дій необхідно визначити кінцеву мету.

Основна мета організації - чітко виражена причина її існування - позначається як її місія.

Місія деталізує статус фірми і забезпечує напрямок і орієнтири для визначення цілей, стратегії, тактики і політики в досягненні запланованого результату. Особливе значення місії для діяльності організації полягає в тому, що місія є основою стратегічних рішень організації; створює впевненість, що в організації є ясні, чіткі цілі; поєднує зусилля працівників на вибраних напрямках; створює розуміння і підтримку серед представників пов’язаних груп (акціонери, власники, владні структури, менеджери).

Добре сформульована місія підприємства повинна містити наступне:

1. Завдання підприємства з погляду її основних послуг чи товарів, її основних ринків і основних.

2. Зовнішнє середовище стосовно підприємства, що визначає параметри підприємства.

3. Характеристику культури організації, робочий клімат всередині підприємства.

Надзвичайно важливою інформацією при розробці стратегії це чітке розуміння частки ринку, що займає підприємство, не можна випустити з уваги той фактор при нинішній ситуації – частка долі сектору тіньового ринку, який конкретно визначити неможливо. Досліджувати в польових умовах несе за собою великих затрат, особливо якщо досліджувати всеукраїнських ринок. Інформація про конкурентні підприємства важкодоступна і чітко їх охарактеризувати неможливо. Такі фактори дуже ускладнюють роботу.

Тому вибір кращої стратегії повинен включати стан фірми, її зовнішнє середовище,  проаналізувати ключові фактори, вибрати кращий шлях розвитку з усіх можливих для підприємства.

Необхідно відмітити про розвиток організацій, нажаль в багатьох випадках тенденції негативні, причиною яких є відсутність бачення далекого майбутнього. Саме тому необхідно ввести обов’язковою практикою стратегічного управління.