Економічні науки 7/ Облік і аудит

К.е.н., доцент Король Г.О., Волкова І.В.

Національна металургійна академія України

Організація внутрішнього аудиту обліку та  реалізації готової продукції на підприємстві

Актуальність і значимість розгляду впровадження системи внутрішнього аудиту готової продукції та її реалізації на підприємстві полягає в тому, що результатом діяльності будь-якого виробничого підприємства або організації є випуск готової продукції, виконання робіт або надання послуг. Вартість готової продукції переходить зі сфери виробництва в сферу обігу, де визначаються кінцеві фінансові результати й фінансова стійкість підприємства. З цього й постає питання приділення більшої уваги до обліку готової продукції та якомога якіснішого здійснювання перевірки шляхом запровадження системи внутрішнього аудиту. Це запровадження дасть змогу економити на залученні зовнішніх аудиторів, які виконують ті ж процедури оцінки та перевірки.

Для здійснення внутрішнього контролю на підприємствах можна порекомендувати створення програми внутрішньогосподарського аудиту обліку готової продукції та її реалізації. Розробкою такої програми повинен займатися сектор внутрішнього аудиту, якого на даний момент переважно немає на підприємствах України. Підприємство вправі на підставі розпорядження директора створити для системи контролю за встановленим порядком ведення бухгалтерського обліку й надійністю функціонування системи внутрішнього контролю сектор внутрішнього аудиту. Цей сектор виконує важливу функцію керування, що охоплює облік, фінансовий аналіз і контроль, порівняння й оцінку фактично досягнутого результату з поставленими цілями й завданнями підприємства. Він повинен систематично контролювати діяльність усіх об'єктів керування, виявляти причини відступу від стандартів, відхилення від цілей, поставлених перед конкретним об'єктом, що сприяє оперативному усуненню виявлених порушень. Організація сектору внутрішнього аудиту як виконуюча функція керування підприємством передбачає строгу регламентацію своєї діяльності, визначення прав, обов'язків і відповідальності фахівців, кваліфікаційні вимоги до них, організацію взаємин з підрозділами й персоналом підприємства.

На внутрішніх аудиторів можуть покладати й функції управлінського аудиту, метою якого є дослідження ділових операцій для напрацювання рекомендацій з ефективного використання ресурсів, оптимального досягнення кінцевого результату, що, у свою чергу, буде допомагати керівникам у виконанні їхніх функцій, виборі правильної політики підприємства.

Сектор внутрішнього аудиту повинен з метою об’єктивності його висновків бути незалежним від керівників підрозділів, підпорядковуватися дана служба повинна безпосередньо Генеральному директору. Комплектування служби варто робити за рахунок висококваліфікованих фахівців, які заслужили довіру, знають специфіку підприємства, його організаційну структуру, коло питань, що підлягає перевірці, законодавчі й нормативні акти, які  володіють технікою й методикою проведення перевірок.

Ціль контролю циклу випуску й продажу готової продукції, який здійснюється таким сектором внутрішнього аудиту, полягає в об'єктивній оцінці повноти, своєчасності й вірогідності відбиття в обліку й звітності показників даного циклу, тобто виторгу від реалізації, собівартості проданої продукції, управлінських і комерційних витрат і прибутку (збитку) від продажу. При цьому в процесі контролю вирішується комплекс взаємозалежних завдань:

а) аналіз облікової політики підприємства в частині, що регулює порядок організації обліку випуску й реалізації готової продукції відповідно до діючого законодавства;

б) перевірка правильності документального оформлення операцій з випуску та реалізації продукції;

в) дослідження порядку обліку й списання витрат на виробництво та реалізації готової продукції;

г) оцінка повноти, своєчасності й вірогідності оприбуткування готової продукції на склад, відпуску та реалізації її покупцям;

д) аналіз правильності і законності організації обліку операцій, пов'язаних з рухом готової продукції;

ж) контроль дотримання податкового законодавства в частині оподаткування операцій із реалізації готової продукції.

Внутрішній контроль організації бухгалтерського обліку випуску й реалізації готової продукції рекомендується проводити по наступних напрямках:

а) дослідження облікової політики в частині використання рахунку 26 "Готова продукція";

б) здійснення арифметичної перевірки розрахунків відхилень фактичної виробничої собівартості, випущеної з виробництва продукції, від нормативної (планової) собівартості;

в) контроль правильності організації обліку готової продукції та її списань;

г) перевірка правомірності розподілу витрат на продаж рахунку 93 "Витрати на збут" по видах продукції;

д) аналіз операцій із продажу, що включає перевірку вірогідності відбиття сум фактичної собівартості відвантаженої продукції на підставі даних аналітичного обліку й первинних документів складського обліку, правильності (своєчасності) відбиття суми виторгу за відвантажену продукцію на рахунку 90 "Собівартість реалізації" на підставі первинних документів.

Результати перевірки оформляються у формі робочих документів контролю аналітичного й синтетичного обліку готової продукції та її реалізації на підприємстві й  представляються в робочий документ «Результати перевірки обліку готової продукції та її реалізації», який створюється за рекомендаціями міжнародних стандартів аудиту.

У процесі контролю необхідно також  на підставі первинних облікових документів установити відповідність сум аналітичного й синтетичного обліку по рахунках, що відбивають рух готової продукції. Із цією метою суми, відбиті в первинному документі, зіставляються з даними регістрів аналітичного й синтетичного обліку по рахунку, який аналізується, за певний період.

Впровадження запропонованої організації внутрішнього аудиту обліку готової продукції та її реалізації дасть змогу поліпшити фінансові результати роботи підприємства. Вигоди від роботи сектора внутрішнього аудиту не обов'язково відображаються грошовим вимірником, тому що це можуть бути певні конкурентні переваги, закріплення позицій на ринку, заохочування вітчизняних та іноземних інвесторів, а також зменшення ризику нестачі готової продукції крім того, факт наявності на підприємстві аудиторів дає значний профілактичний ефект, який примушує окремих потенційних злодіїв відмовитися від думки про шахрайство.