Экономические науки/10. Экономика предприятия

 

Могрицька О.В.

Харківський національний економічний університет

 

ТЕОРЕТИЧНІ АСПЕКТИ ФОРМУВАННЯ ПРОДУКТОВОЇ СТРАТЕГІЇ ПІДПРИЄМСТВА НА ЗАСАДАХ ЗБАЛАНСОВАНОЇ СИСТЕМИ ПОКАЗНИКІВ

 

Будь який асортиментний ряд продукції підприємства не може бути сформований раз і назавжди. Зміни в попиті зумовлюють необхідність змін у продукції, що виготовляє підприємство, а це, в свою чергу, потребує змін у виробничому процесі. Актуальність теми полягає у важливості розробки для підприємства продуктової стратегії, що забезпечувала б ефективність його діяльності.

Проблеми стратегічного управління висвітлено в наукових працях А.  Зуб [1], А.  Забєліна [2], З.  Шершневої [3], І.  Герчикової [4].

Незважаючи на те, що проблеми стратегічного управління були ретельно розглянуті в даних працях, не достатньо освітленими залишилися питання формування та розробки продуктової стратегії  на засадах збалансованої системи показників.

Таким чином, метою даної статті є формування теоретичних засад розробки продуктової стратегії за допомогою збалансованої системи показників.

Проаналізувавши літературні джерела [1-4], можна сказати, що під продуктовою стратегією підприємства розуміється розробка напрямів оптимізації продуктового ряду та визначення асортименту продуктів, найбільш прийнятного для успішного функціонування на ринку, технологій, які будуть використовуватися, що забезпечує ефективність діяльності підприємства в цілому та переваги над конкурентами.

На наш погляд, відсутність продуктової стратегії в стратегічному наборі підприємства призводить до нестійкої структури пропозиції.

Нами пропонується для усвідомлення етапів процесу розробки рішення про можливість змін в продуктовій стратегії, розширення асортименту схема на рис.1.

 

Рис. 1. Етапи процесу прийняття рішення про виробництво товару

 

Після прийняття рішення про виробництво товару  відбувається вже розробка відповідної продуктової стратегії з подальшою її реалізацією.  Головними в даному процесі є підсистеми маркетингу, нових досліджень, розробок та виробництва (Рис. 2.).

Рис. 2. Концепція створення та реалізації продуктових стратегій

На наш погляд, сформувати ефективну продуктову стратегію можна за допомогою використання  збалансованої системи показників. Збалансована система показників виступає інструментом стратегічного управління, а отже може бути використана для формування та контролю реалізації всіх елементів стратегічного набору: як загальної стратегії в цілому так і окремих забезпечуючих стратегій [5-7]. 

Отже використання ЗСП може перевести цілі та завдання розробленої продуктової стратегії безпосередньо на рівень його виробничої діяльності. Для побудови ЗСП для продуктової стратегії необхідно спочатку визначити цілі стратегії, визначити показники в рамках ключових бізнес процесів на підприємстві та планові значення цих показників.

 

Таблиця 1.

Збалансована система показників для продуктової стратегії

Ключові фактори успіху

Цілі

Показники

 

Кадрові процеси

 

Розвиток потенціалу кадрових людських ресурсів підприємства

Збереження кваліфікованого персоналу

Продуктивність праці

 

Середній рівень кваліфікації працівників

 

Коефіцієнт оновлення

Коефіцієнт вибуття

Коефіцієнт плинності

Можливість створення нових робочих місць

 

Організаційні процеси

 

Стратегічний розвиток підприємства

Доведення продуктової стратегії до працівників

Кількість  фахів­ців, залучених до роз­робки продуктової стратегії, нових видів продукції

 

Залучення працівників до розробки реальних поточних планів

Рівень зв’язку особистих цілей пра­цівників та стратегії

 

Фінансові процеси

 

Високі фінансові результати та зростання прибутку

Підвищення рівня рентабельності окремих видів продукції

Витрати

 

Об’єм продажу

 

Валовий прибуток

 

Темпи зростання прибутку

 

Виробничі процеси

 

Високий рівень якості продукції та утримання провідних позицій на ринку

Підтримувати належний рівень якості продукції

Рівень браку

 

Забезпечити контроль якості сировини

Рівень вхідного браку

 

Прийнятна для споживача ціна

 

Підвищення матеріаловіддачі виробництва

Матеріаловіддача

Відсоток відходів

Зниження собівартості продукції

Впровадження нових розробок та технологій

 

Вихід на нові ринки

Розробка нових продуктів та

Ступінь оновлення асоритименту

 

 

Для продуктової стратегії ключові фактори успіху, цілі та показники наведені в Таблиці 1. Потім необхідно розробити заходи відносно досягнення запланованих показників.

Таким чином, в даній статті біло розглянуто науково-теоретичний підхід до формування продуктової стратегії підприємства на засадах збалансованої системи показників. Перевагою оцінки, одержаної за допомогою збалансованої системи показників є те, що всі показники зорієнтовані на стратегічні цілі, взаємопов’язані та згруповані за певними ознаками. На основі їх аналізу можна будувати подальшу стратегію підприємства і формувати весь стратегічний набір, а зокрема продуктову стратегію.

 

Використана література:

 

1.     Зуб А. Т. Стратегический менеджмент: Теория и практика. – М.: Аспект пресс, 2002. – 415 с.

2.     Забелин П. В. Основы стратегического управления: Учебн. Пособие, / П. В. Забелин, Н. К. Моисеева. – М.: ИВЦ «Маркетинг», 1997 – 195 с.

3.     Шершньова З. Є., Стратегічне управління: Навч. Посібник, /       З. Є Шершньова, С. В. Оборська – К.: КНЕУ, 2002. – 384 с.

4.     Герчикова И. Н. Менеджмент: Учебник. – М.: Банки и биржи, ЮНИТИ, 1997. – 501 с.

5.     Внедрение сбалансированной системы показателей / Сост. Horvath & Partners; [пер. с нем.] – М.: Альбина Бизнес Букс, 2005. –    478 с.

6.     Разработка сбалансированной системы показателей. Практическое руководство с примерами. / Отв. ред. А. М. Гершуна, Ю. С. Нефедьевой. – 2-е изд., расшир. – М.: ЗАО «Олимп - Бизнес», 2005. – 128 с.

7.     Хорват П. Сбалансированная система показателей как средство управления предприятием // Проблемы теории и практики управления. – 2000.№4. – С. 108 ─ 113.