Економіка/3. Фінансові відносини

Капітанова А.І., Мараховська Т.М.

Вінницький національний аграрний університет, Україна

 

ФОРМУВАННЯ ОБОРОТНИХ КОШТІВ ДЛЯ ЗАБЕЗПЕЧЕННЯ ЕФЕКТИВНОГО ФУНКЦІОНУВАННЯ ПІДПРИЄМСТВ

 

Ринкові умови господарювання зумовлюють необхідність дослідження особливостей функціонування й розвитку підприємств. Забезпечити їх ефективну діяльність неможливо без вирішення проблем управління і ефективного використання оборотних коштів. За роки незалежності України розроблено чимало підходів щодо розв'язання вказаних проблем. У науковій вітчизняній літературі широко висвітлюються теоретичні аспекти процесів управління оборотними коштами підприємств, зокрема, що стосується визначення економічної суті та структури оборотних коштів та ін.

Вагомий внесок у розвиток цієї проблематики внесли провідні науковці: В.Г. Андрійчук, М.Я. Дем'яненко, Л.А. Демчук, Ю.Г. Мусіяка, Г.М. та ін.

Визначаючи сутність категорії «оборотні кошти», потрібно виділити наступні тлумачення:

- по-перше, оборотні кошти - це грошові ресурси, які вкладено в оборотні виробничі фонди і фонди обігу для забезпечення безперервного виробництва та реалізації виготовленої продукції;

- по-друге, це активи, які протягом одного виробничого циклу або одного календарного року можуть бути перетворені на гроші[2].

Підприємство повинне вміло управляти оборотними коштами, оскільки його стійкість та економічна ефективність можлива лише при певній структурі і складу оборотних коштів, для якого необхідна оптимізація величини елементів і структури оборотних коштів. Величина оборотних коштів, необхідна для діяльності підприємства, визначається тривалістю виробничого циклу, організаційно-технічного рівня виробництва. При цьому, проходячи всі стадії кругообігу, оборотні кошти, що знаходяться у складі оборотних виробничих фондів, знаходяться в тісній взаємодії, при якій в процесі виробництва йде споживання оборотних фондів, вартість яких переноситься на готову продукцію.

Формування оборотних коштів відбувається за рахунок власних і позикових джерел. Головною метою підприємства є встановлення високої ліквідності підприємства при нагоді збереження фінансової самостійності.

Оборотні кошти також можуть фінансуватися за рахунок позикових засобів, серед яких можуть виступати такі, як кредити банків, кредиторська заборгованість, представлені на певний час. За банківські кредити доводиться сплачувати відсотки, і це є платною формою джерел формування, а кредиторська заборгованість — безкоштовною формою кредиту[4, 40].

Можна виділити такі групи факторів впливу на ефективність використання оборотних коштів на підприємстві:

- фактори, що спричиняють негативний вплив - зниження обсягів виробництва та споживчого попиту, високі темпи інфляції, порушення договірної та платіжно-розрахункової дисципліни,  високий рівень податків, зниження доступу до кредитів внаслідок високих банківських процентів тощо.

- внутрішні резерви підвищення ефективності використання оборотних засобів - раціональна організація виробничих запасів (ресурсозбереженість, використання довгострокових господарських зв'язків), скорочення перебування оборотних засобів у незавершеному виробництві, ефективна організація обігу.

Дослідивши можливі фактори впливу на ефективність використання оборотних засобів, підприємство має сформувати оптимальну структуру оборотних коштів, забезпечивши її раціональне використання щодо випуску конкурентоздатної продукції та отримання прибутку, який буде достатнім для забезпечення розширеного відтворення діяльності підприємства.

Слід також зазначити, що підприємство повинне підтримувати оптимальне співвідношення власних і позикових оборотних коштів, тому що від цього прямо залежить його фінансова стабільність і незалежність, можливість одержання нових кредитів.

Оборотні кошти підприємства повинні бути розподілені по всіх стадіях кругообігу у відповідній формі й у мінімальному, але достатньому обсязі. Наднормативні запаси відволікають з обігу грошові кошти, свідчать про недоліки матеріально-технічного забезпечення, неритмічності процесів виробництва і реалізації продукції. Усе це приводить до омертвіння ресурсів, їхньому неефективному використанню.

Ефективність використання оборотних коштів характеризується системою економічних показників, перш за все оборотністю оборотних коштів. Прискорення оборотності оборотних коштів залежить від часу знаходження їх на різних стадіях кругообігу, скорочення його тривалості. Воно досягається зростанням випуску і реалізації продукції, більш повним і раціональним використанням матеріальних ресурсів, скороченням часу технологічного циклу.

Отже, ефективність використання оборотних засобів впливає на чинник підвищення фінансового стану підприємства і служить одним з найголовніших чинників в системі управління оборотними коштами.

Література

1.Демчук Л.А. Нормування оборотних коштів на підприємствах // Економіка АПК. – 2008. – №10. – С. 39-44

2.Дубровська Є.В. Дослідження теоретичних основ щодо сутності поняття «оборотні кошти» // Вісник Хмельницького національного університету. – 2009. - №1. – С.128-131

3.Колодяжна К.А. Механізм управління оборотними коштами на підприємствах: необхідність удосконалення // Теоретичні і практичні аспекти економіки та інтелектуальної власності. – 2009. - №1. – С.330-332

4.Кононова О.О Управління процесами забезпечення і використання оборотних коштів на підприємствах аграрного сектору // Агросвіт. – 2008. - №12. – С.39-43