Экономические науки/7. Учет и аудит

Д.е.н., проф. Мних Є. В., Кудла О. М., Семенець А.О.

Харківський торговельно-економічний інститут Київського національного торговельно-економічного університету, Україна

Стратегічний та оперативний управлінський облік товарних запасів на підприємствах оптової торгівлі

 

Товарний запас відрізняється від запасів, існуючих в інших формах, не натурально-речовинним складом і не кінцевим призначенням предметів, утворюючих цей запас, а тим, що він перебуває у сфері обігу, тобто безпосередньо призначений для продажу. Існування товарних запасів як  категорії товарного обертання зумовлено необхідністю забезпечення нормального процесу обертання товарів.

Сукупність правил, за якими приймаються рішення щодо запасів називається стратегією управління запасами. Це і є стратегічний рівень, на якому приймаються важливі для подальшого розвитку підприємства управлінські рішення. Тому об'єктивно постає проблема ефективної організації стратегічного управлінського обліку на підприємствах оптової торгівлі.

Стратегічний управлінський облік – це система забезпечення та аналізу даних управлінського обліку про підприємство, його конкурентів для використання при розробці та контролі за реалізацією економічної стратегії, особливо відносно рівня і тенденції в реальних витратах та цінах, обсягах, частці ринку, потоці грошових коштів і необхідної частки загальних витрат підприємства. Вивчення питань цього виду обліку свідчать, що вони в основному стосуються прийняття рішень на перспективу.

Стратегічним управлінським обліком називають певний спосіб відображення фінансових та облікових проблем підприємства. Він належить до фінансового аналізу проблем, пов'язаних з чотирма чинниками (чотири «С» - commitment, control, cash (cost), capabiliti) за Б. Райаном.

Етапи стратегічного управлінського обліку наведено на рисунку 1.

Рисунок 1 – Етапи стратегічного управлінського обліку

 

Як видно з рисунка важливе місце в ефективній побудові стратегічного управлінського обліку займає оперативний управлінський облік товарних запасів підприємства. Його етапи наведено на рисунку 2.

У межах кожного виду робіт необхідно здійснювати:

-      облікову роботу (розробити форми звітності матеріально-відповідальних осіб та керівників центрів відповідальності; розробити графік подачі звітів матеріально-відповідальних осіб; організувати облік товарних запасів за центрами відповідальності);

-      нормування товарних запасів методами нормування техніко-економічних розрахунків, економіко-статистичними, експертними методами нормування, економіко-математичними методами нормування;

-      планування товарних запасів;

-      аналітичну роботу, яка передбачає: аналіз товарних запасів у динаміці; аналіз факторів, що вплинули на зміну товарних запасів; асортиментної структури товарних запасів; впливу цін на товарні запаси; якості товарних запасів; оборотності товарних запасів; оцінку ефективності управління товарними запасами; аналіз витрат на товаропросування;

-      оперативне регулювання та контроль за утворенням товарних запасів повинно включати наступні процедури: організацію контролю рівня товарних запасів; визначення оптимального рівня товарних запасів та точки замовлення; вивчення обсягів та причин створення наднормативних товарних запасів; розробка політики реалізації понаднормових запасів.

 

Рисунок 2 – Етапи проведення оперативного управлінського обліку товарних запасів

 

Ефективність оперативного управлінського обліку залежить від якісно підготовленої та своєчасно отриманої інформації, яка в більшій своїй частині береться з даних бухгалтерського обліку. Тому необхідно удосконалювати форми звітності матеріально-відповідальних осіб. Необхідно включати у ці форми звітності наступну інформацію:

-      обсяг товарних запасів за товарними групами та позиціями асортиментного переліку, що втратили товарний вигляд та непридатні до реалізації;

-      наявність понаднормових товарних запасів, що не користуються попитом населення;

-      норматив товарних запасів за кожною товарною групою;

-      оптовий продаж, документовані втрати, надходження товарів за товарними групами.

Тож, управлінський облік на підприємствах оптової торгівлі посідає важливе місце. Адже торгівля – це динамічний вид діяльності, який вимагає щоденного прийняття управлінських рішень в процесі реалізації стратегії торговельного підприємства.

Література:

1          Закон України "Про бухгалтерський облік та фінансову звітність в Україні" від 16.06.1999 p. № 996-XIV зі змінами;

2          Положення (стандарт) бухгалтерського обліку 9 "Запаси" від 20.10.1999 № 246;

3          Методичні рекомендації з бухгалтерського обліку запасів, затверджені наказом Мінфіну від 10.01.07 р. № 2;

4     Облік на підприємствах торгівлі та ресторанного господарства: навч. посіб. / за ред. Нападовська Л. В., Алексєєва А. В., Бакурова О. А. – К.: КНТЕУ, - 2006. – 377 с.

5     Всё об учёте и организации оптовой торговли: учеб. пособ. / 3-е изд., перераб. и доп. – Х.: Фактор, - 2008. – 332 с.

6     Хоменко Н. В. Товарні запаси: проблеми обліку, контролю та звітності: монографія / за ред. Хоменко Н. В., Карпенко О. В., Вериги Ю. А. – Полтава: ПУСКУ, - 2008. – 153 с.