Економічні науки/ 10. Економіка підприємства

студентка Лучко О. В.

Харківський національний економічний університет, Україна

Етапи впровадження стратегії диверсифікації на підприємстві

Сучасна ринкова економіка характеризується динамічністю і нестабільністю процесів, які відбуваються на ринку. Підприємство аби вижити й розвиватися, змушене адаптуватися до цих змін. Для цього йому необхідно обрати стратегію, яка найбільше відповідає умовам зовнішнього та внутрішнього середовища та дозволяє швидко пристосуватися до змін економічної ситуації в країні.

Проблеми дослідження, розробки та впровадження стратегії диверсифікації знайшли своє відображення в роботах вітчизняних вчених Д. Корінько [2],        Л. Балабанової [3], Л. Шкварчука [4] та ін.

В більшості робіт розглядається саме поняття «диверсифікація» і майже не досліджується питання її впровадження на підприємстві.

Метою статті є розробка етапів впровадження стратегії диверсифікації на промисловому підприємстві.

 Фахівцями стратегічного планування доведено, що для впровадження обраної підприємством стратегії необхідно провести стратегічний аналіз, а також пройти декілька етапів для поступового переходу від концепцій до конкретних організаційно-технічних заходів [1].

На думку автора [2] впровадження стратегії диверсифікації на підприємстві слід розпочинати з проведення аналізу конкуренції на ринку, з ціллю виявлення основних та менш важливих конкурентів, їх сильних та слабких сторін. Враховується поточний стан та очікуваний ріст цін.

В роботі авторів [3] приведена більш структурована послідовність етапів реалізації стратегії диверсифікації, яка починається з інформаційного забезпечення процесу. Наступним є оцінка чинників, які впливають або можуть вплинути на впровадження стратегії. Надалі визначаються цілі підприємства та проводиться комплексний аналіз наступних факторів: попит на нову продукцію або послуги, витрати підприємства на досягнення цілей, а також рівень конкуренції на новому ринку. В результаті проведеного аналізу обирається метод диверсифікації та оцінюються ризики підприємства.

Дещо інша послідовність етапів приведена в роботі [4], однак перелік необхідних дій при реалізації стратегії майже ідентичні. Перш за все автор пропонує підприємству визначитися з завданнями, які ставить керівництво для реалізації стратегії. Наступними етапами, як і в попередніх роботах, є аналіз певних факторів: попит, витрати на продукцію або послуги, а також ціни та витрати конкурентів. Надалі визначається метод диверсифікації.

Таким чином, для впровадження стратегії диверсифікації на підприємстві, автором пропонуються етапи її реалізації в певній послідовності (рис. 1.1).

Рис. 1.1. Етапи впровадження стратегії диверсифікації на підприємстві

Таким чином, в результаті проведених досліджень, запропоновані теоретичні засади впровадження стратегії диверсифікації на підприємстві, що  об’єднали в собі етапи, що розглядалися іншими авторами, а також нові, зокрема, оцінка внутрішніх можливостей підприємства, а також розрахунок економічної ефективності, розміщені в певній послідовності.

Запропонований підхід дозволить більш комплексно підійти до процесу впровадження стратегії диверсифікації на практиці.

 

Список використаної літератури:

1. Від слів до справи: як вибрати стратегію розвитку підприємства/ http://toplutsk.com

2. Корінько М. Д. Диверсифікація як економічний процес/ Актуальні проблеми економіки, – 2007. – № 4.

3. Балабанова Л.В. Сардак О.В. Цінова політика торговельного підприємства в умовах маркетингової орієнтації: Навч. пос. – Донецьк: Дон ДУЕТ, 2003.

4. Шкварчук Л.О. Ціни і ціноутворення: Навч. Пос. – 3-є вид., випр. – К.: Кондор, 2005.