Родіонова О.Ю.

Луганський національний аграрний університет

Обґрунтування вибору ВНЗ для розвитку організаційної культури підприємства АПК

 

Обґрунтування вибору ВНЗ для розвитку організаційної культури підприємства АПК має враховувати низку чинників і умов, найбільш сприятливих для підприємства. Тобто кожне підприємство може мати унікальну систему або підхід до оцінки задоволення освітніх і культурних потреб підприємства вищим навчальним закладом. Проте цілком можливо і доцільно розробити базовий підхід і систему оцінки, яка допомагає підприємству обрати найкращий для нього ВНЗ.

На підставі дослідження сучасних науково-методичних підходів та положень економічної теорії сформований підхід до оцінки якості діяльності вищих навчальних закладів не лише як певну якісну характеристику, але й як кількісно вимірюване явище. Дослідження ВНЗ з метою його обґрунтованого вибору можна здійснити за декількома способами: за допомогою системи оцінок і підсумкового показника; за допомогою маркетингових технологій. До того ж можливе поєднання таких підходів для розробки комплексної системи оцінки ВНЗ. В такому випадку обидва підходи доповнюють один одного.

Для обґрунтування надання освітніх послуг ВНЗ, автором розроблено спеціальне програмне забезпечення, яке надає можливість не тільки здійснювати рейтингову оцінку ВНЗ, а й сприяти забезпеченню прийняття якісних і швидких управлінських рішень. 

Програма складається з декілька груп блоків, кількість яких в стандартному програмному продукті складає п’ять. Кожна група означає окремий вищий навчальний заклад. Їх кількість в базовому варіанті обмежена, оскільки вибір більше п’яті ВНЗ ускладнює процес прийняття управлінських рішень керівнику підприємства, по друге в кожному регіоні кількість ВНЗ відповідних профілів, необхідних підприємству обмежена.

Кожна група блоків складається з згрупованих систем показників, групи яких мають власні вагомі коефіцієнти. В процесі обчислення в програмному продукті, підсумкового показника рейтингової оцінки ВНЗ, використаються показники, що характеризують внутрішнє і зовнішнє середовище ВНЗ. Приклад інтерфейсу з введення даних наведений на рис. 1.

Рис. 1. Приклад інтерфейсу програми з уведення даних

 

В кожен блок вводиться  сукупність даних, що характеризує визначені  стандартні для всіх ВНЗ показники. Такі операції проводяться по кожному ВНЗ. Потім програма автоматично здійснює обчислення систем показників, і остаточні дані наочно демонструються у наступному вигляді, рис. 2.

Рис. 2. Наочна демонстрація результатів оцінки

Наочна демонстрація результатів оцінки ВНЗ дає можливість керівникам ґрунтовно визначити власне рішення щодо вибору ВНЗ. Практично даний спосіб рейтингової оцінки якості освітніх послуг ВНЗ і відповідно розробленого програмного забезпечення було апробовано при визначенні потреби умовного підприємства-замовника у освітніх послугах з напрямів "Харчові технології". Для порівняння були обрані ВНЗ м. Луганська. В процесі досліджень були використані офіційні матеріали Міністерства освіти і науки України, звітність ВНЗ. Як показують результати розрахунків програмного забезпечення доцільним є звернення для підготовки або підвищення кваліфікації фахівців і підвищення рівня організаційної культури підприємства за напрямом "Харчові технології" до ЛНАУ. Вибір, в підтвердження одержаних результатів, не є випадковим і обґрунтований низкою переваг за такими показниками як: наявність прогресивних форм і способів викладання, рівень співпраці з  міжнародними організаціями, зарубіжними ВНЗ, кількість і регулярність видання наукових робіт, організаційної культури ВНЗ. Визначені та сукупність інших показників свідчить не тільки про сучасний стан університету, але і про його перспективні можливості, завдяки яким університет може розвиватися, отже удосконалювати таким чином не тільки власну структуру, але й поширювати сучасні технології серед підприємств-замовників, сприяючи розвитку кваліфікації їх працівників і організаційної культури.