Кац О.А.

Луганський національний аграрний університет

Нематеріальні активи розвитку інвестиційної привабливості підприємства АПК

 

Процеси глобалізації все частіше сприяють ознайомленню вітчизняних підприємств з використання нематеріальних активів і ресурсів в конкурентній боротьбі. Використання нематеріальних активів в практиці світових підприємств показує, що вони знаходить все більше поширення і вплив на інвестиційну привабливість підприємства.

Нематеріальні активи – активи підприємства, що не мають фізичної, відчутної форми: управлінські, організаційні і технічні ресурси; репутація у фінансовому світі; капіталізовані права і привілеї; конкурентні переваги, контроль над збутовою мережею; захист, забезпечуваний страховкою; патенти і торгові марки, фірмові знаки; "ноу-хау" і інші види інтелектуальної власності; право на користування.

Роль нематеріальних активів у формуванні інвестиційної привабливості підприємств АПК полягає в створенні сукупності внутрішніх позицій і перспектив які сприяють розвитку конкурентних переваг підприємства.

Вплів окремих складових нематеріальних активів підприємств на їх інвестиційну привабливість є значним. Наприклад, чим вище репутація підприємства АПК, тим більше персонал прагне якісно працювати для досягнення власної мети: підвищення кваліфікації, власної вартості, соціального статусу та мети підприємства. Отже якісний персонал є складовою інвестиційної привабливості підприємства, а корпоративна культура виступає його стрижнем.

Репутація підприємства є однією з вагомих нематеріальних складових інвестиційної привабливості підприємства, оскільки забезпечення репутації вимагає від підприємства високої якості продукції, технологій, що забезпечує інноваційний розвиток підприємства, який також надає постійний розвиток внутрішніх можливостей. Розвиток внутрішніх можливостей зумовлений постійною модернізацією або заміною устаткування, що позитивне відображається і на репутації підприємства, і на його інвестиційній привабливості.

Репутація також забезпечує стійкий розвиток інвестиційної привабливості підприємства завдяки оптимізації витрат підприємства, економічним і соціальним перевагам, більш вільному доступу до ресурсів. В управлінні підприємством являє цінність орієнтація не тільки на існування та довгострокове функціонування підприємства, але й на розвиток підприємства.

Значення репутації для інвестиційної привабливості підприємства АПК полягає в забезпеченні гарантованого й безпечного інвестування в підприємство, зростання вартості продукції у часі, зменшення економічних ризиків через неякісну продукцію або сервісне обслуговування. До того ж, здійснюючи виробничі процеси, підприємство може посилатися на устаткування відомого виробника або комплектування відомих виробників, таким чином збільшувати свою репутацію. Наявність позитивної репутації є одним з головних критеріїв оцінки підприємства АПК як об'єкту інвестицій. Пройшли ті часи, коли інвесторів цікавила лише матеріальна сторона питання: основні кошти, відсутність заборгованості, вартість будівель і споруд. Наявність відомих торгових марок є важливою перевагою в ході отримання інвестицій. Довіра іноземних інвесторів напряму залежить від репутації майбутнього партнера в Україні.

Поняття "інвестиційна привабливість" сьогодні наповнюється новим значенням. Необхідно піклуватися не тільки про привабливість окремих підприємств, але і цілих галузей і країни в цілому. Аналогічно, репутація України в очах світової спільноти – першорядна завдання, вирішивши яке можна досягти значного притоку іноземних інвестицій в країну.

Зарубіжні дослідження підтверджують стабільне зростання інтересу як споживача так і інвестора до перевірених виробників. Останнім часом інвестори все більше цінують ділову репутацію підприємства-виробника, імідж продукції, а виробники стали надавати цьому все більше уваги. За гучні імена з чистою репутацією 60% опитаних готові доплатити.

Інвестиційна привабливість підприємства АПК, як і його репутація багато в чому залежить від іміджу галузі, у якій діє підприємство. Негативний імідж галузі може істотно вплинути на інвестиційну привабливість і репутацію кожного підприємства, що діє в країні. Це означає, що будь-якому підприємству потрібно мати інформацію про імідж своєї галузі, що сформувалася в різних бізнес групах в окремому регіоні, і своєчасно вживати заходів щодо його посилення. Окремі складові інвестиційної привабливості АПК по-різному впливають на її загальну оцінку. Так, для низки підприємств, що продають товари широкого вжитку, поза сумнівом, найбільша цінність у складі інвестиційної привабливості відводиться на бренди. За наявності сильних торгових марок, що користуються попитом споживачів, полегшує пошук партнерів, підприємство має великі вигоди при веденні переговорів про терміни й обсяги інвестування, можуть зростати ціни на акції і т. ін. Також велику роль у формуванні інвестиційної привабливості і репутації відіграє ім'я та особиста репутація засновника або керівника підприємства.