Родіонов О.В.

Східноукраїнський національний університет імені Володимира Даля

Участь підприємства у соціальному розвитку суспільства

 

Соціальна відповідальність – це соціальні відносини й ставлення, що виражають рівень ініціативних зобов'язань підприємства у сфері соціального захисту працівників й суспільства.

Сучасні власники підприємств за соціальною відповідальністю поділяються на дві групи. Перша група є достатньо поширеною серед сучасних власників підприємств, їх ставлення полягає в тому, що роль підприємства зводиться до користувача енергії, сировини і ресурсів в діяльності, і спрямована на збільшення прибутку за умови, що підприємства дотримується правил і норм: сплачують податки, приймають участь у відкритій конкурентній боротьбі, не вдаються до шахрайства.

Ставлення другої групи власників підприємств до соціальної відповідальності передбачає, що підприємства несуть відповідальність перед суспільством, в якому функціонують, крім і понад забезпечення ефективності, зайнятості, прибутку і законності, вони повинні направляти частину своїх ресурсів і зусиль для вирішення соціальних проблем, спрямовувати кошти на користь і вдосконалення суспільства. Таким чином, акцентується увага на соціальній відповідальності, яка має на увазі певний рівень добровільної участі підприємства в рішенні соціальних проблем.

Звичайно така соціальна орієнтованість і відповідальність має ґрунтуватися на двосторонньому зв’язку підприємства й суспільства. Визначення потреб суспільства й можливостей підприємства має сприяти збалансованій соціальній діяльності підприємства і адекватній оцінки цих дій з боку суспільства. Поєднання певних правил, норм, вимог, елементів соціальної поведінки підприємств має бути свідомим, спрямованим, носити систематичний характер і здійснюватися в межах єдиної концепції. Концепцію соціальної відповідальності підприємств перед суспільством можна навести таким чином, рис. 1.

Рис. 1. Концепція участі підприємства у соціальному розвитку суспільства

 

Концепція участі підприємства у соціальному розвитку суспільства, соціальної відповідальності реалізується через напрями: соціальної відповідальності перед працівниками, соціальної відповідальності перед державою, соціальної відповідальністю перед суспільством регіону, територій, на яких працює підприємство.

Соціальна відповідальність перед працівниками передбачає створення якісних і безпечних умови праці, гідну, чесну, адекватну оплату праці та систему мотивації й заохочення, справедливу систему надбавок і компенсацій, корпоративну культуру, відносини, екологію праці.

Соціальна відповідальність підприємства перед державою передбачає своєчасну та сплату податків, відрахувань, штрафів та інших платежів. Соціальна відповідальність перед суспільством регіону, територій, на яких працює підприємство передбачає ініціативні та компенсаційні витрати та програми з участі у суспільному житті, його розвитку, покращенню умов існування громади на територіях, що оточують підприємство.

Комплексне й систематичне впровадження соціально орієнтованих заходів дозволить підприємству зміцнити довіру до нього й його ділову репутацію. Наприклад, місцевий споживач, який відчуває відповідальне ставлення підприємства до суспільства у вигляді програм і заходів підтримує споживання й сприятиме просуванню продукції такого підприємства, оскільки це сприятиме і його добробуту. По-перше, частина податків підприємства перерозподіляється до місцевого бюджету, і відповідно чим більше масштаб діяльності підприємства, тим більше відрахування до місцевого бюджету й відповідно витрати органів місцевої влади на соціальні місцеві програми. По-друге, чим міцніше й стабільніше підприємство, тим більше соціальних програм і проектів воно може впровадити на місцевої території, таким чином споживач може прийняти участь у соціальному розвитку суспільства.

 Соціальні аспекти, які складають ділову репутацію підприємства, відображають рівень його відповідальності перед суспільством. В окремих випадках є показниками технологічного і інноваційного рівня і потенціалу підприємства, оскільки на підставі наявності певного рівня технологій підприємство дотримує і виконує державні і суспільні норми і стандарти, в тому числі й екологічні.