Економічні науки / 6. Маркетинг та менеджмент

 

Доц., к.е.н. Шатохін О.Г., Данович О.С.

Національна металургійна академія України, Україна

 

Аналіз зовнішнього середовища та його впливу на підготовку та реалізацію альтернативних управлінських рішень

 

Вступ. Актуальність теми обумовлена тим, що сучасне зовнішнє середовище підприємств характеризується надзвичайно високим ступенем складності, динамізму та невизначеності. Здатність пристосовуватися до змін у зовнішньому середовищі - основна умова в бізнесі та інших сферах життєдіяльності. Більше того, у переважному числі випадків - це умова виживання та розвитку. Організації повинні, з одного боку, постійно усвідомлювати новий характер змін у навколишньому середовищі й ефективно на них реагувати. З іншого боку, необхідно мати на увазі, що самі організації генерують зміни в зовнішньому середовищі, випускаючи нові, наприклад, види товарів і послуг, використовуючи нові види сировини, матеріалів, енергії, устаткування, технологій.

Постановка завдання. Будь-яка організація перебуває та функціонує в середовищі. Кожна дія всіх без винятку організацій можлива тільки в тому випадку, якщо середовище допускає її функціонування. Внутрішнє середовище організації є джерелом її життєвої сили, а зовнішнє середовище - джерело, що забезпечує організацію ресурсами, необхідними для підтримки її внутрішнього потенціалу на належному рівні.

Аналіз зовнішнього середовища зазвичай вважається вихідним процесом стратегічного керування, тому що забезпечує базу для визначення як місії та цілей фірми, так і для вироблення стратегій поведінки, що дозволяють фірмі виконати місію та досягти своїх цілей. Він являє собою процес, за допомогою якого розроблювачі стратегічного плану контролюють зовнішні стосовно організації фактори, щоб визначити можливі погрози для фірми.

При проведенні аналізу факторів, що впливають на процес прийняття рішень, можна виділити дві крайні позиції (малюнок 1.1):

 

Малюнок 1.1 Основні підходи до аналізу впливу факторів

 

1.     Суб'єктивістська - рішення залежить від структури особистості, її стабільних властивостей (стабільності, темперамент, ступінь страху, сила волі, схильність до ризику).

2.     Ситуаціонізму - рішення залежить від конкретної ситуації та ряду факторів, що впливають на неї, зокрема зовнішнього середовища.

У системі факторів, що впливають на приймаємі рішення, можна виділити дві групи: внутрішньопроблемні та позапроблемні. До першої групи відносять фактори, що утворюють структуру проблеми ухвалення рішення. Це інституціональні та особисті цілі, види альтернативних рішень та їх наслідків, розміри витрат, темпи поширення інформації, її вартість, час на вирішення, тип реакції. До другої групи відносяться фактори, що знаходяться поза проблемою. Це правила та приписи в системі керування, методи фінансування, оцінки керівництва.

Результат. Сучасні концепції в менеджменті розглядають організацію, як відкриту систему, що одержує ресурси та повертає готову продукцію та послуги назад у зовнішнє середовище. Організація не може ігнорувати зміни, що відбуваються в зовнішньому середовищі, та сподіватися при цьому на успішне функціонування в довгостроковій перспективі.

Більшість управлінських рішень приймається в умовах певної організації та пов'язане із зовнішнім середовищем, у межах якого організації функціонують. Зовнішнє середовище розглядається як набір реально існуючих явищ і процесів, прямо або побічно впливаючих на діяльність компанії, у тому числі й на рівень невизначеностей і ризиків при підготовці та реалізації УР (управлінського рішення), але не відносяться до внутрішніх змінних данної організації.

Зовнішнє середовище для компанії має два кільця оточення - ближнє та дальнє. До ближнього відносяться ті елементи, відносини з якими регламентуються двосторонніми договорами, угодами або зобов'язаннями за законом: клієнти, контролюючі установи, партнери по бізнесу, фінансово - кредитні установи, зацікавлені зовнішні фізичні та юридичні особи, конкуренти, законодавча база у відповідній області діяльності. До далекого оточення компанії відносять ті елементи, які перебувають поза сферою її безпосереднього впливу:

       система цінностей та їх пріоритети в суспільстві;

       соціальний і політичний розвиток населення;

       звичаї місцевого та міжнародного ділового обороту;

       коливання валютних курсів;

       валовий оборот продукції країни;

       політична ситуація в країні та світі;

       податкова система;

       економічна обстановка в галузі, країні та світі;

       соціальна та екологічна відповідальність;

       інституціональна структура;

       природні катаклізми;

       народні хвилювання;

       криміналізація зовнішніх зв'язків.

При зборі інформації якісь важливі відомості можуть бути не враховані або недостатньо розкриті, а незначні  -  представлені дуже докладно. Тому, при аналізі елементів зовнішнього середовища певної компанії узагальнено розглядають сім факторів. До цих факторів відносяться: конкурентні, міжнародні, політичні, ринкові, соціальні, технологічні та економічні.

Таким чином, основною вимогою до опису зовнішнього середовища повинне бути наявність інформації з конкретного фактора.

На малюнку 1.2 представлені фактори, що використовуються для аналізу елементів зовнішнього середовища.

 

Малюнок 1.2 Фактори аналізу елементів зовнішнього середовища

 

При аналізі елементів зовнішнього середовища керівником повинна бути отримана повна інформація по всіх факторах впливу елементів зовнішнього середовища на організацію. У таблиці 1.1 і таблиці 1.2 знаком «+» відзначений склад інформації, необхідний  для аналізу факторів зовнішнього середовища ближнього та дальнього оточення компанії, знаком «-», фактори, на пошук інформації з яких не варто втрачати часу та фінансових ресурсів, витрачених на збір інформації.

 

Таблиця 1.1 Склад інформації в описі елементів зовнішнього середовища ближнього оточення

 

 

Опис

 

Елементи

Конкурентна

Міжнародна

Політична

Ринкова

Соціальна

Технологічна

Економічна

Клієнти

+

+

-

+

+

+

+

Контролюючі організації

+

+

+

-

+

-

+

Зацікавлені зовнішні особи

-

+

+

+

+

-

+

Громадськість

-

+

-

-

+

-

-

Законодавча база

-

+

+

-

+

-

-

Конкуренти

+

+

+

+

+

+

+

Партнери по бізнесу

+

+

+

+

+

+

+

Фінансові установи

+

+

+

+

+

-

+

 

У таблиці 1.2 розглянуті фактори аналізу елементів зовнішнього середовища дальньго оточення.

 

Таблиця 1.2 Склад інформації в описі елементів зовнішнього середовища дальньго оточення

 

 

Опис

 

Елементи

Конкурентна

Міжнародна

Політична

Ринкова

Соціальна

Технологічна

Економічна

Система цінностей та їх пріоритети

+

+

+

+

+

-

+

Соціальний і політичний розвиток

-

+

+

+

+

-

-

Звичаї ділового обороту

+

+

+

+

+

-

+

Політична обстановка

-

+

+

+

+

-

-

Економічна обстановка

-

+

+

+

+

+

+

Соціальна та екологічна відповідальність

-

+

+

+

+

-

-

Продовження таблиці 1.2

 

 
Інституціональна структура

+

+

+

+

+

+

+

Податкова система

-

+

+

+

+

+

+

Катаклізми

+

+

+

+

+

-

+

Народні хвилювання

+

+

+

+

+

-

+

Криміналізація зв'язків

+

+

+

+

+

+

+

 

Для визначення стану зовнішнього середовища компанії необхідно проаналізувати вісім елементів ближнього та одинадцять елементів дальньго оточення зовнішнього середовища. При цьому кожний елемент може мати до семи частин опису.

Висновки. Необхідно відзначити, що значна кількість розробок в області дослідження зовнішнього середовища організації приділяє основну увагу вивченню лише окремих її факторів. Разом з тим, сучасна ринкова ситуація вимагає комплексного дослідження зовнішнього середовища на основі інтеграції економічних, соціально-політичних, правових та технологічних аспектів.

Для того, щоб визначити стратегію поведінки організації керівництво повинне мати поглиблене уявлення про зовнішнє середовище, тенденції її розвитку та місці, займаємому в ньому організацією. При цьому зовнішнє оточення, поряд із внутрішнім середовищем, вивчається стратегічним керуванням у першу чергу для того, щоб розкрити ті погрози й можливості, які організація повинна враховувати при визначенні своїх цілей і завдань, при їхньому досягненні, а також для більш ефективного використання свого потенціалу.

 

 

 

Література:

1.     Смірнов Е.А. Управлінські рішення.-М.: ІНФРА - М 2001. – 264 с.

2.     Чуйкін А.М. Розробка управлінських рішень: Навчальний посібник / Калінінгр. ун-т. – Калінінград, 2000. – 150 с.

3.     Іванов А.І., Малявіна А .В. Розробка управлінського рішення. – М.: РОУ, 1992.

4.     Літвак Б.Г. Управлінські рішення. – М.: ЄКМОС, 1998