Економіка/3. Фінансові відносини

Голишевська Л. В., Кокович Я. В.

Вінницький національний аграрний університет, Україна

 

ПРО ПОДАТОК З ВЛАСНИКІВ ТРАНСПОРТНИХ ЗАСОБІВ ТА ІНШИХ САМОХІДНИХ МАШИН І МЕХАНІЗМІВ

 

Платниками податку з власників транспорт­них засобів та інших самохідних машин і ме­ханізмів є підприємства, установи та організації, які є юридичними особами, іноземні юридичні осо­би (далі — юридичні особи), а також громадяни України, іноземні громадяни та особи без громадянства (далі — фізичні особи), які здійснюють першу реєстрацію в Україні, реєстрацію, перереє­страцію транспортних засобів та/або мають зареє­стровані в Україні згідно з чинним законодавством власні транспортні засоби, які відповідно до стат­ті 2 цього Закону є об'єктами оподаткування [2].

Об'єктами оподаткування є:

трактори (колісні) — крім гусеничних; тільки сідельні тягачі;автомобілі, призначені для перевезення не мен­ше 10 осіб, включаючи водія; автомобілі легкові;

автомобілі вантажні; автомобілі спеціального призначення, крім тих, що використовуються для перевезення пасажирів і ванта­жів, (крім пожежних і швидкої допомоги); мотоцикли (включаючи мопеди) та велосипеди з установленим двигуном — код 8711, крім тих, що мають об'єм циліндра двигуна до 50 куб. см;яхти та судна парусні з допоміжним двигуном або без нього (крім спортивних) та ін..

Транспортні засоби, що не є об'єктами опо­даткування:

трактори на гусеничному ходу; мотоцикли (включаючи мопеди) та велосипеди з установленим двигуном з об'ємом циліндра двигу­на до 50 куб. см; тільки автомобілі спеціального призначення швидкої допомоги та пожежні; транспортні засоби вантажні, самохідні, що використовуються на заводах, складах, у портах та аеропортах для перевезення вантажів на короткі відстані; машини і механізми для сільськогосподарських робіт; тільки яхти, судна парусні і човни спортив­ні.

Від сплати податну звільняються:

 фізичні особи, зазначені у пунктах 1 і 2 частини першої статті 14 Закону України -Про статус і соці­альний захист громадян, які постраждали внаслідок Чорнобильської катастрофа, статтях 4 — 11 Закону України  Про статус ветеранів війни, гарантії їх соці­ального захисту, статтях 6 і 8 Закону України Про основні засади соціального захисту ветеранів праці та інших громадян похилого віку в Україні, а також інваліди незалежно від групи інвалідності (у тому чис­лі діти-інваліди за поданням органів соціального за­хисту) — щодо одного легкового автомобіля (мотоко­ляски) з об'ємом циліндрів двигуна до 2500 куб. см або одного мотоцикла з об'ємом циліндрів двигуна до 750 куб. см чи одного човна моторного або кате­ра (крім спортивного) з довжиною корпусу до 7,5 м;

на 50 відсотків — громадяни, у власнос­ті яких знаходяться легкові автомобілі (код 8703)з об'ємом циліндрів двигуна до 2500 куб. см, взяті на облік в Україні до 1990 року включно, та вантаж­ні автомобілі з об'ємом циліндрів дви­гуна до 6001 куб. см до 1990 року випуску включ­но, — щодо одного з зазначених автомобілів; особи, які згідно із законодавством є платниками фіксованого сільськогосподарського податку, — за трак­тори колісні та вантажні автомобілі.  державні підприємства - Міжнародний дитячий центр «Артек» і «Український дитячий центр - Молода гвардія — за автомобілі, призначені для перевезен­ня не менш як 10 осіб, включаючи водія.

Пільги, визначені цією статтею, не поширюються на транспортні засоби, які вперше реєструються в Украї­ні, крім легкових автомобілів для інвалідів з об'ємом циліндрів двигуна до 2500 куб. см, що при­дбані за рахунок коштів державного чи місцевих бю­джетів та/або безоплатно передані інвалідам відпо­відно до законодавства України [2].

Податок з власників транспортних засобів та інших самохідних машин і механізмів спла­чується:

фізичними особами — перед проведенням першої реєстрації в Україні, реєстрацією, пере­реєстрацією транспортних засобів, а також перед технічним оглядом транспортних засобів щорічно або один раз за два роки, але не пізніше пер­шого півріччя року, в якому провадиться техніч­ний огляд;

юридичними особами — щоквартально рівни­ми частинами до 15 числа місяця, що настає за звітним кварталом,

За придбані протягом року юридичними осо­бами транспортні засоби, крім тих, що вперше реєструються в Україні, податок сплачується пе­ред їх реєстрацією за місяці, які залишилися до кінця року, починаючи з місяця, а якому про­ведено реєстрацію транспортного засобу.

У разі відсутності документів про сплату податку або документів, що дають право на користування пільгами, перша реєстрація в Україні, реєстрація, перереєстрація, зняття з обліку і технічний огляд транспортних засобів не провадяться.

У разі викрадення транспортного засобу податок його власником не сплачується, якщо факт викраден­ня підтверджується відповідними документами орга­нів, якими порушено відповідну кримінальну справу.

Якщо право користування транспортним засобом передано фізичною особою за дорученням іншій осо­бі, податок з власників транспортних засобів сплачується його власником або від його імені особою, якій це право передано, якщо це передбачено в доручен­ні на право користування транспортним засобом, за місцем реєстрації цього транспортного засобу.

Сума податку з власників транспортних засобів та інших самохідних машин і механізмів, що сплачу­ється фізичними особами, обчислюється за ставка­ми, визначеними у статті 3 цього Закону. За тран­спортні засоби, придбані протягом року, крім тих, що вперше реєструються в Україні, податок сплачу­ється пропорційно кількості місяців, які залишилися до кінця року, починаючи з місяця, в якому про­ведено реєстрацію транспортного засобу. Перерахування неправильно сплаченого податку допускається не більш як за три попередні роки [1].

Органи, що здійснюють державну реєстрацію тран­спортних засобів, зобов'язані щомісячно повідомляти податкові органи про транспортні засоби, зареєстро­вані або зняті з реєстрації протягом попереднього мі­сяця, за формою, затвердженою центральним подат­ковим органом України, та їх власників [3].

У разі приховування (заниження) об'єктів опо­даткування з власників транспортних засобів стя­гуються сума несплаченого податку, а також пеня або штраф.

Посадові особи, винні у приховуванні (неврахуванні) об'єктів оподаткування, а також у від­сутності бухгалтерського обліку чи веденні його з порушенням встановленого порядку, у неподанні, несвоєчасному поданні або поданні не за встанов­леною формою розрахунків чи інших документів, пов'язаних з обчисленням і сплатою податку, при­тягаються до відповідальності відповідно до чинно­го законодавства.

Недоїмки із сплати податку, а також суми штра­фів, пеня стягуються з платників податку згідно із законодавством.

Отже, податок з власників транспортних засобів має цільовий характер. Надходження від нього декларуються як джерела фінансування будівництва, реконструкції, ремонту і утримання автомобільних доріг загального користування . Тому значення цього податку важко переоцінити враховуючи сучасний стан доріг. Але не завжди практика співпадає з теорією через заплутані бюрократичні коридори від цільового використання даного податку залишається лише згадка. На даному етапі розвиту цей податок є важливим наповнювачем бюджету. Оскільки кількість власників транспортних засобів невпинно зростає відповідно зростає база оподаткування, тому дуже важливим є правильне та точне визначення податку з власників транспортних засобів. Через те що багато автомобілів імпортуються з інших країн існує багато нюансів визначення податку для автомобілів без реєстрації, обслуговуючи техніки та інших машин та самохідних механізмів. Через нестабільність та мінливість законодавства у галузі транспортного оподаткування актуальним є постійне ознайомлення з роз'ясненнями та доповненнями державної податкової адміністрації України щодо справляння транспортного податку у різних випадах, внесення доповнень та уточнень у Розрахунок податку з власників транспортних засобів. Тому на мою думку майбутнім спеціалістам сфери фінансових розрахунків просто необхідно бути компетентними в галузі оподаткування не лише транспортних засобів а й у системі всіх податкових платежів. Правильне визначення податкових зобов'язань по усіх видах податків є запорукою успішного функціонування будь-якого суб’єкта господарювання, оскільки раціональні взаємовідносини з податковими органами є невід’ємною складовою успіху.

Література

1. Ковенко М. Транспортний податок як «уточнитись» у 2009р. // Податки та бухгалтерський облік. – 2009. – № 41. – С. 22 – 30.  

2. Про податок з власників транспортних засобів. Закон України від 11.12.91р. № 1963.

3. Рибоклег П. Сплата податку з власників транспортних засобів // Вісник податкової служби України. – 2009. – № 18. – С. 2 – 3.

4. Транспортні засоби у власників (оренді) юридичних та фізичних осіб [Придбання легкового автомобіля; податковий облік, витрати на придбання автомобіля у фізичної особи податок з власників транспортних засобів та ін.] // Вісник податкової служби України. – 2009. – №13. – С. Спеціальний випуск.