Науковий керівник: Глазко Наталя Дмитрівна

Студентка групи 37-ФК

Савенко Ольга Олександрівна

Вінницький національний аграрний університет

ПОДАТОК НА ПРИБУТОК

На початку західної цивілізації суспільний лібералізм відзначався конкурентною економікою, заснованої на принципах приватної власності. Остання формувала безжалісну суспільну мораль. У цих умовах тільки податок, що давав державі можливість коректувати розподіл прибутків, виходячи з критерію справедливості, міг завоювати широку соціальну підтримку. Під впливом такої суспільної мотивації з’явився податок на прибуток, тобто законодавче введення прибуткового оподаткування було здійснено під сильним впливом соціалістичного руху. Щоб запобігти небажані соціально-політичні наслідки, буржуазія підтримала його.

На даний час податок на прибуток підприємств є одним з найвагоміших серед прямих податків, який в своєму арсеналі має крім фіскального значення ще й широкі можливості щодо регулювання та  стимулювання розвитку підприємництва. Його регулююча функція розкривається саме через диференціацію ставок оподаткування за різними видами діяльності, впровадження механізмів пільгового оподаткування. В контексті Закону про прибуток акцент зроблено на надання пільгових преференцій, за рахунок яких підприємство може регулювати своє податкове навантаження, а саме віднесення у зменшення податкових зобов’язань деяких витрат подвійного характеру з відповідними відсотковими обмеженнями [1].

Саме тому покращення сучасного стану податку на прибуток підприємства знаходиться в числі найважливіших соціально-економічних проблем, від швидкого вирішення яких великою мірою залежить подальший розвиток малого та середнього бізнесу в Україні.

Проблеми удосконалення податку на прибуток досліджено в працях Азарова М.Я., Василика О.Д., Гейця В.М., Даниленка А.І., Данилова О.Д., Єфіменко Т.І., Кравченка В.І., Луніної І.О., Мельника П.В., Соколовської А.М., Тарангул Л.Л., Федосова В.М., Шаблистої Л.М., Чугунова І.Я., та інших.

Основним джерелом отримання коштів підприємствами є прибуток. Оскільки з прибутку стягується податок на прибуток, то методика його обчислення має важливе значення для платників податків. Підприємства, які знаходяться на загальній системі оподаткування, згідно діючого законодавства мають обов’язково вести бухгалтерський і податковий облік [3].

Податок на прибуток, який стягується в Україні, має дуже велике фіскальне значення, чим відрізняється від аналогічних податків в економічно розвинутих країнах. Податок на прибуток підприємств, крім великого фіскального значення, має йширокі можливості для регулювання і стимулювання підприємницької діяльності. Цей вплив може здійснюватися як завдяки диференціації ставок оподаткування по різних видах діяльності, так і завдяки наданню пільг у виробництві пріоритетних товарів. Але в нашій країні можливості щодо використання податку на прибуток як регулюючого фактора дещо обмежено його великим бюджетним значенням, внаслідок чого і застосовується єдина ставка податку на прибуток підприємств [2].

Що ж стосується ставки податку, то необхідно розглянути практику зарубіжних країн. Так, максимальні ставки податку становлять в Німеччині -50%, Греції – 49%, Франції – 42%, Бельгії і Ірландії – 43%, Італії – 36%, Великобританії, Нідерландах, Іспанії, Португалії – 35%, Люксембурзі – 34% тощо [3]. Французьке законодавство також передбачає декілька ставок податку на прибуток. Основою з них є 34%. Є підвищена ставка – 42%. Прибутки від землекористування та від вкладів у цінні папери оподатковуються за ставками від 10 до 24%. Крім того, з метою стимулювання передбачено прямі вирахування з податку 10% від приросту інвестицій у розвиток виробництва і 50% від приросту вкладень у наукові дослідження. Сполучені Штати Америки посилюють регулюючий вплив федерального податкуна прибуток корпораційшляхом його ступінчатого стягнення. Основна ставка – 34%. Але за перших $50 тисяч прибутку сплачується 15% податку, за наступних $25 тисяч – 25%, за залишок поверх зазначених сум – 34%. Це особливо справляє благотворний вплив на підприємства малого бізнесу та слугує протидією надмірній концентрації виробництва і його монополізації [3].

Для України дуже важливим на сьогодні є вдосконалення податку на прибуток підприємства, який має бути необхідністю забезпечення достатніх державних надходжень. Першочерговим кроком до удосконалення функціонування податку на прибуток підприємства є прийняття Податкового кодексу, що має містити такі напрями щодо:

- реформування системи оподаткування прибутку підприємств

фінансового сектора економіки;

- поширення дії загальної системи оподаткування прибутку на всіх

суб’єктів господарювання (починаючи з 2011 р.);

- звільнення емісійного доходу від оподаткування при здійсненні

емітентом первинного розміщення цінних паперів;

- поетапного зниження ставки податку до 20%;

- забезпечення стимулюючої ролі податкової амортизації в оновленні основних фондівшляхом застосування принципу прискореної амортизації до пріоритетних інноваційних технологій.

Література

1. Габрук О. Відсоткові витрати в податку на прибуток як складова регулювання податкового навантаження // Бухгалтерський облік і аудит. – 2006. – №10. – С.51-59.

2. Плахтій. Т. Бухгалтерський та податковий облік податку на прибуток: розбіжності та шляхи їх уніфікації // ННЦ «Інститут аграрної економіки» УААН. 2007. - №8. – С. 12-18.

3.  Плугатар О., Кравченко Т. Проблеми та шляхи реформування податку на прибуток. – 2008. -  №12/2C. 3-8.