Жукова А. С.

Криворізький економічнй інститут Державоного вищого навчального закладу «Київський національний економічний університет і  мені Вадима Гетьмана » , Україна.

Порядок складання звіту про рух грошових коштів та прогнозування руху грошових потоків.

 

Розглядаючи головну мету прогнозування грошових потоків підприємства, Бланк І.О. вважає, що вона нерозривно пов'язана з головною метою планування фінансового менеджменту в цілому і реалізується з нею в єдиному комплексі. З розвитком фінансового менеджменту мінялися і підходи економістів до визначення його головної мети. Головною метою планування грошових потоків є забезпечення максимізації добробуту власників підприємства в перспективному періоді.

У генезисі цієї проблеми можна виділити три основні підходи.

-         планування грошових потоків з метою максимізації прибутку;

-         планування грошових потоків з метою забезпечення фінансової рівноваги;

-         забезпечення максимізації добробуту власників підприємства.

Таким чином, можна зазначити, що планування грошових потоків важливо для підприємства з точки зору необхідності:

-         оцінки короткострокової потреби в готівкових коштах і управлінні запасами;

-         планування часових параметрів капітальних витрат;

-         фінансування їх за рахунок власних коштів або кредитів банків;

-         управління затратами і їх оптимізація з точки зору більш раціонального розподілу ресурсів підприємства в процесі виробництва;

-         управління економічним ростом.

До головних завдань управління грошовими потоками належить: виявлення фінансових джерел розвитку виробництва; визначення ефективних напрямків інвестування фінансових ресурсів; раціоналізація операцій із цінними паперами; налагодження оптимальних стосунків із фінансово-кредитною системою, суб'єктами господарювання.

Всі розглянуті задачі планування грошових потоків тісно взаємопов’язані між собою, хоча окремі з них і носять різнонаправлений характер (наприклад, забезпечення максимізації суми прибутку при мінімізації рівня фінансового ризику; забезпечення формування достатнього обсягу фінансових ресурсів і постійної фінансової рівноваги підприємства в процесі його розвитку і т. ін.). Тому в процесі прогнозування окремі задачі повинні бути оптимізовані між собою для найбільш ефективної реалізації його головної мети.

Ефективність грошових потоків підприємства є основою його добробуту, тому головним на меті фінансовий менеджмент має знаходження розумного компромісу між завданнями, що ставить перед собою підприємство, і фінансовими можливостями реалізації цих завдань для:

- підвищення обсягів продажів і прибутку;

- підтримування стійкої прибутковості підприємства;

- збільшення доходів власників (акціонерів).

Намагаючись збільшити достовірність прогнозів, і досягнувши того, щоб грошові поступлення поєднувалися з грошовими витратами найкращим чином, підприємство може зменшити поточний залишок грошових коштів на рахунках в банках до мінімуму.

Бланк І.О. вважає, що в процесі синхронізації грошових потоків у часі використовуються два основних методи – вирівнювання і підвищення тісноти кореляційного зв’язку між окремими видами потоків.

Вирівнювання грошових потоків напрямлене на згладження їх обсягів в розрізі окремих інтервалів періоду, що розглядається. Даний метод оптимізації дозволяє видалити певною мірою сезонні та циклічні відхилення в формуванні грошових потоків, оптимізуючи паралельно середні залишки грошових коштів і підвищуючи рівень ліквідності. Результати даного методи оптимізації грошових потоків у часі оцінюються за допомогою середньоквадратичного відхилення або коефіцієнта варіації, який в процесі оптимізації повинен знижуватися.

Одним із найбільш важливих та складних етапів стратегічного управління грошовими потоками підприємства є їх оптимізація.

На думку Бланка І.О., оптимізація грошових потоків представляє собою процес вибору найкращих форм їх організації на підприємстві з врахуванням умов та особливостей здійснення його майбутньої господарської діяльності. Основними напрямками оптимізації грошових потоків підприємства є:

- забезпечення збалансованості обсягів грошових потоків;

- забезпечення синхронності формування грошових потоків у часі;

- забезпечення зростання чистого грошового потоку підприємства.

Методи збалансування надлишкового грошового потоку підприємства пов’язані з забезпеченням зростання його інвестиційної активності. В системі даних методів можуть бути використані: збільшення масштабів розширеного відтворення операційних необоротних активів; прискорення періоду  розробки реальних інвестиційних проектів і початку їх реалізації; здійснення регіональної диверсифікації  операційної діяльності підприємства; активне формування портфеля фінансових інвестицій; дострокове погашення довгострокових фінансових кредитів.

Література:

1.     П(С)БО 4 - Положення (стандарт) бухгалтерського обліку 4 «Звіт про рух грошових коштів», затверджене наказом Мінфіну України від 31.03.99 р. № 87, зареєстроване в Мін’юсті України 21.06.99 р. за № 398/3691, зі змінами та доповненнями.

2.                 Ларионов А.Д., Карзаев Н.Н., Нечитайло А.И. Бухгалтерская  финансовая отчетность: учебное пособие/ А.Д. Ларионова.- М.: ТК Велби, издательство Проспект, 2006.- 208 стр.

3.     Тучак О. «Звіт про рух грошових коштів очима фінансового керівника»/Журнал «Баланс» , 2010, №5