Діну А.В., Шмондюк Р.І.

Науковий керівник Гутафель В.В.

Чернівецький торговельно-економічний інститут КНТЕУ

Теоретичні аспекти управління конкурентоспроможністю торговельного підприємства

У статті розглядаються класичні підходи до розуміння сутності конкурентоспроможності і конкурентоспроможності торговельних підприємств, висвітлюється проблема визначення рівня їхньої конкурентоспроможності.

В статье рассматриваются классические подходы к пониманию сущности конкурентоспособности и конкурентоспособности торговых предприятий, освещается проблема определения уровня их конкурентоспособности

       In the article classic approaches are examined to understanding of essence of competitiveness and competitiveness of point-of-sale enterprises, the problem of determination of level of their competitiveness is lighted.

      Вступ.  Сучасний етап розвитку економіки України висуває якісно нові вимоги до управління конкурентоспроможністю торговельних підприємств. Умови формування ринкових відносин в Україні, які характеризуються динамічністю зовнішнього середовища, зниженням платоспроможності населення, загостренням конкурентної боротьби, підвищенням рівня комерційного ризику, тяжким фінансовим станом більшості підприємств потребують пошуку засобів виживання підприємств та забезпечення їхнього ефективного функціонування.

Проблеми досягнення конкурентоспроможності суб'єктів господарювання не можуть бути оптимально вирішені без урахування особливостей розвитку конкретної галузі народного господарства. У роздрібній торгівлі споживчими товарами за останні роки зросла конкуренція, що спричинено як внутрішніми факторами розвитку торгівлі, так і активністю проникнення на український ринок зарубіжних компаній.

З вищезазначеного можна зробити висновок про те, що проблема управління конкурентоспроможністю підприємства є актуальним питанням, вирішенню якого присвячується дана стаття.

Аналіз останніх досліджень і публікацій. Теоретичним основам та принципам управління конкурентоспроможністю підприємства присвячені праці таких відомих економістів: Г. Азоєва, Ф. Котлера, И. Шумпетера, М. Портера, Р. Фатхутдінова, А. Юданова, А. Мазаракі, Л. Лігоненко, Н. Ушакової та ін. Розгляду питань розробки шляхів підвищення конкурентоспроможності підприємства приділяли увагу І. Ансофф, Л. Дайненко, І. Должанський, В. Парсяк тощо. Водночас недостатньо опрацьованими як у теоретичному, так і у методичному плані є питання управління конкурентоспроможністю підприємства з урахуванням особливостей розвитку конкретної галузі народного господарства, зокрема, торгівлі.

      Метою статті є аналіз підходів до розкриття поняття конкурентоспроможності торговельного підприємства, рівня та факторів, які визначають конкурентоспроможність торговельного підприємства на споживчому ринку.

Виклад основного матеріалу.  Конкуренція здійснюється через отримання конкурентних переваг, рівень яких визначається поняттям конкурентоспроможності. Тлумачення даної економічної категорії різними науковцями не відрізняється одностайністю.

Так, на думку М.О. Єрмолова, конкурентоспроможність підприємства є відносною характеристикою, яка відображає відмінності процесу розвитку даного підприємства від підприємств-конкурентів як за ступенем задоволення своїми товарами або послугами конкретної суспільної потреби, так і за ефективністю діяльності [3, с. 26 - 32]. Тобто акцент тут робиться саме на порівняльному ефекті досліджуваного поняття.

На думку Ж. Ламбена, конкурентоспроможність торговельного підприємства передбачає наявність сформованого та використаного у довгостроковій перспективі ресурсного потенціалу, що забезпечує підприємству стійке ринкове становище, економічні переваги порівняно з іншими ринковими суб'єктами господарювання та дозволяє реалізувати поставлені пріоритетні цілі розвитку підприємства [5, с. 132]. Дане визначення представляється більш адекватним з точки зору цільового підходу до функціонування підприємства.

Л. В. Балабанова зазначає, що конкурентоздатність підприємства - це рівень його компетентності порівняно з іншими підприємствами-конкурентами за такими параметрами, як технологія, практичні навички і професійні знання персоналу, рівень стратегічного і поточного планування, політика збуту, рівень управління, комунікації, якість систем управління, виробництва продукції тощо [1, с. 181]. Важливим у даному випадку вважаємо перелік складових конкурентоспроможності, за якими слід проводити оцінку даної категорії.

Сьогодні вчені визначають конкурентоспроможність підприємства як узагальнюючу оцінку його конкурентних переваг у питаннях формування ресурсного потенціалу, якості задоволення споживчого попиту та досягнутої за рахунок цього ефективності функціонування господарчої системи на момент чи протягом періоду оцінювання [3, с. 26-32].

Тлумачення терміну "конкурентоспроможність" безпосередньо пов'язане зі змістом поняття "конкуренція". У перекладі з давньолатинського даний термін означає суперництво, боротьбу за досягнення кращих результатів у будь-якій сфері діяльності. Звідси, при загальному підході до трактування поняття "конкурентоспроможність" його можна визначити як здатність у процесі суперництва досягати кращих результатів у деякій діяльності, сфері функціонування [3, с. 122].

Діяльність будь-якого господарюючого суб'єкта в умовах конкуренції зазнає двостороннього контролю: внутрішнього безпосереднього контролю у межах підприємства і зовнішнього опосередкованого контролю на ринку зі сторони конкурентів та споживачів. Друга форма контролю традиційно вважається об'єктивнішою, оскільки її результати обумовлюються конкурентними перевагами торговельного підприємства. Під конкурентоспроможністю торговельного підприємства розуміють динамічну характеристику спроможності підприємства адаптуватися до змін зовнішнього середовища і забезпечувати при цьому певний рівень конкурентних переваг.

Отже, показник рівня конкурентоспроможності підприємства - це узагальнюючий показник життєздатності підприємства, його вміння ефективно використовувати свій трудовий, науково-технічний, маркетинговий, фінансовий потенціал. Цей показник відображає результати роботи всіх підрозділів, тобто стан внутрішнього середовища, а також здатність його реагування на зміну зовнішнього середовища.

Як зазначає Гончарук Ю.О., конкурентоспроможність торговельного підприємства - це комплексне поняття, яке включає такі аспекти, як спроможність підприємства продавати конкурентоспроможну продукцію;

вміння розробляти стратегію, яка забезпечує високий рівень його конкурентоспроможності; наявність добре налагодженого організаційно-управлінського механізму, який спроможний виконати поставлені завдання;

орієнтацію діяльності організації на ринок і систематичну співпрацю із споживачами; наявність конкурентної стратегії та тактики дій стосовно конкурентів; високу професійну підготовку персоналу; вміння реагувати на зміни зовнішнього середовища [4, с. 12-21].

      Отже, конкурентоспроможність підприємства означає його здатність до ефективної господарської діяльності і забезпечення прибутковості в умовах конкурентного ринку.

Інакше кажучи, конкурентоспроможність торговельного підприємства - це здатність забезпечити реалізацію конкурентоспроможної продукції, тобто такої, яка має які-небудь переваги у порівнянні з продукцією інших продавців.

      Фактори, які визначають конкурентоспроможність торговельного підприємства на споживчому ринку:

1.       Ефективність функціонування господарської системи (часткові показники ефективності; рівень комерційної маржі; ефективність використання товарних ресурсів; ефективність використання трудових ресурсів; ефективність використання матеріально-технічної бази; ефективність залучення капіталу).

2.        Якість задоволення споживчого попиту (обсяг та структура товарообороту; темпи росту товарообороту; широта, глибина та оновленість асортименту; конкурентоспроможність реалізованих товарів; якість торговельного обслуговування; форми та методи торгівлі; завершеність покупки).

3.       Ресурсний потенціал (організація товарозабезпечення; ефективність   укладених угод на закупівлю товарів; місцерозташування торговельного підприємства; обсяг та склад матеріально-технічної бази; обсяг, стан та склад трудових ресурсів; обсяг та джерела   надходження фінансових ресурсів; організація менеджменту на підприємстві).

Слід зробити акцент на тому, що конкурентоспроможність підприємства означає його здатність до ефективної господарської діяльності та забезпечення прибутковості за умов конкурентного ринку. Інакше кажучи, стосовно торговельного підприємства - це здатність забезпечувати реалізацію конкурентоспроможної продукції [2].

Під конкурентоспроможністю продукції прийнято розуміти сукупність її властивостей, що відбиває міру задоволення конкретної потреби проти репрезентованої на ринку аналогічної продукції. Вона визначає здатність витримувати конкуренцію на ринку, тобто мати якісь вагомі переваги над виробами інших товаровиробників.

Між рівнем конкурентоспроможності продукції та конкурентоспроможністю її торговельного підприємства існує тісний взаємозв'язок, але й принципові відмінності.

Рівень конкурентоспроможності торговельного підприємства можна розглядати як характеристику підприємства протягом відносно тривалого періоду часу. Натомість рівень конкурентоспроможності продукції завжди оцінюється в конкретний часовий період стосовно конкретного ринку збуту.

Окрім того, критерії визнання конкурентоспроможності підприємства та продукції є різні. Наприклад, критерієм оцінки конкурентоспроможності продукції розглядається ціна її придбання, натомість при оцінці конкурентоспроможності торговельного підприємства важливими є показники асортименту, гарантійного обслуговування, умов доставки та ін.

Визначення рівня конкурентоспроможності може бути необхідним для вирішення великої кількості як загальних, так і конкретних завдань. Таких завдань є багато і головним джерелом їх формування є розвиток ринкових відносин та ситуація на товарному ринку. З огляду на велику кількість завдань, які можуть бути виконані за допомогою визначення рівня конкурентоспроможності підприємства, його необхідно проводити шляхом вивчення підприємства не як окремої субстанції, а у взаємозв'язку з зовнішнім та внутрішнім середовищем.

Оцінка рівня конкурентоспроможності підприємства може складатись з таких етапів, як вивчення ринку та вибір бази порівняння; визначення факторів та показників конкурентоспроможності, за якими буде проводитись оцінка; проведення аналізу одержаних результатів; визначення резервів росту рівня конкурентоспроможності; розробка рекомендацій по впровадженню виявлених резервів [2].

Комплексне оцінювання ринкового становища роздрібного торговельного підприємства базується на доступній інформації, що дозволяє дати об'єктивну оцінку підприємству на сучасний момент, що є запорукою ефективного менеджменту.

Підсумовуючи викладене, слід зазначити, що згідно сучасних підходів до управління торговельними підприємствами, конкуренція розглядається як вища спонукальна сила, що змушує продавців та виробників продукції підвищувати її якість, знижувати витрати на виробництво, підвищувати продуктивність праці. Більш того, конкуренція формулює нові стандарти господарювання учасників ринку. Це обумовлює необхідність забезпечення високого рівня конкурентоспроможності підприємств, що дозволяє їм ефективно виконувати свої господарські функції в умовах постійного посилення конкурентної боротьби.

Аналіз приведених вище відомих тлумачень сутності конкуренції дозволяє розглядати зазначену економічну категорію як, по-перше, функціональну умову розвитку ринкових відносин; по-друге, змагальність суб'єктів ринку за найбільш вигідні умови виробництва і продажу продукції; по-третє, елемент зовнішнього оточення фірми.

У процесі управління конкурентоспроможністю торговельного підприємства особливу увагу слід приділяти управлінню позиціюванням підприємства на ринку, оскільки саме цей фактор є визначальним для підприємств торгівлі.

 

Список використаної літератури:

1.     Балабанова  Л. В. Маркетинг :  підруч. [для студ. вищ. навч. закл.] / Балабанова  Л. В. - К. : Знання - Прес, 2004. - 645 с.

2.     Благодєтєлєва-Вовк С. Л. Розрахунок рівня конкурентоспроможності підприємства на основі використання вітчизняних і міжнародних стандартів якості / Благодєтєлєва-Вовк С. Л. // [Електронний ресурс]. – Режим доступу : URL : http: // www.е2000.куіу.огg.

3.     Близький Р.С., Волкова В.О. Сутність конгкурентоспроможності торговельного підприємства в сучасних умовах / Близький Р.С., Волкова В.О. / Вісник ВПІ. - 2008. - №4. - С. 26-32.

4.     Гончарук ІО.О. Підвищення ефективності діяльності підприємства за рахунок управління конкурентоспроможністю/ Гончарук ІО.О. / Актуальні проблеми економіки. - 2009. - №2. - С. 12 - 21.

5.      Мазаракі А.А. та ін. Економіка торговельного підприємства : Підручник [для вузів.] / Мазаракі А.А.  [під ред. проф. Н.М. Ушакової] - К. : Хрещатик, 1999. - 800 с.