Прищепа М.С.

Харківський національний економічний університет

Узагальнення теоретичних підходів до визначення поняття «конкурентоспроможність продукції»

 

Розвиток ринкових відносин в Україні неможливий без ефективного та стабільного зростання економіки та виробництва конкурентоспроможної продукції, що відображає не лише ефективність діяльності окремого підприємства, але й в цілому економіки країни. За умов зростання конкурентної боротьби конкурентні переваги підприємства формуються з урахуванням потреб та вимог споживачів, задовольнити які можна шляхом виготовлення конкурентоспроможної продукції. Саме конкурентоспроможність продукції значною мірою визначає конкурентну позицію виробника, адже збільшення її рівня зумовлює зростання кількості споживачів виробленої продукції. Тому є досить актуальним питання щодо узагальнення поняття «конкурентоспроможність продукції», що важливо для вирішення задач створення та реалізації конкурентоспроможної продукції.

Метою статті є розкриття особливостей формування конкурентоспроможного товару та визначення поняття «конкурентоспроможність продукції».

Кожен продукт або послуга мають певну споживацьку цінність, тобто наскільки вони можуть задовольняти потреби споживачів. Чим вище цей рівень, тим більш конкурентоспроможну продукцію випускає підприємство.

Питання щодо дослідження конкурентоспроможності продукції та її впливу на розвиток підприємства висвітлили у своїх наукових роботах Д. Рікардо, М. Портер, К.Р. Маконнел, С.Л. Брю, Ф. Котлер, Г. Азаров, А. Градов, Р. Фатхутдінов, Д. Юданов, Ю. Іванов, І. Булеєв та ін.

Досліджуючи економічну категорію «конкурентоспроможність продукції» було визначено велику кількість трактовок, основні з яких наведено в табл. 1.

Таблиця 1

Визначення поняття «конкурентоспроможність продукції» різними авторами

Автори

Визначення

І. Астахова, А. Маренич

Конкурентоспроможність товару - відносне поняття, чітко прив'язане до конкретного сегмента ринку й часу продажу [1]

П. Зав'ялов

Конкурентоспроможність товару - сукупність якісних і цінових характеристик, що забезпечує задоволення конкретних потреб покупця [1]

І.П. Булеєв

Конкурентоспроможність товару - сукупність показників, які забезпечують розроблення, виробництво, реалізацію і післяпродажне обслуговування товару з метою задоволення потрібного споживчого попиту й отримання цільового прибутку підприємства [1]

Ю. Савинов, М. Чепурин

Конкурентоспроможність - характеристика товару в якій відображується його відмінність від товару-конкурента за ступенем відповідності конкретної суспільної потреби та по витратам на її задоволення [2]

М. Портер

Конкурентоспроможність товару - властивість товару виступати на ринку з присутніми там аналогічними товарами

Р. Фатхудінов

Конкурентоспроможність товару - властивість, що характеризується ступенем задоволення їм конкретній потребі в порівнянні з аналогічними товарами на даному ринку та визначає здатність товару витримувати конкуренцію порівняно з аналогічними товарами на даному ринку [3]

 

Аналізуючи наведені визначення можна зробити висновок, що будь-який представлений на ринку товар фактично проходить там перевірку на ступінь задоволення суспільних потреб. Конкурентоспроможність товару, тобто здатність збуту товару на певному ринку, можна визначити тільки шляхом порівняння конкурентних товарів між собою.

Для того, щоб товар був конкурентоспроможним, він має відповідати критеріям оцінки споживачів конкретного ринку в конкретний час. Те, що потрібне споживачу сьогодні, може стати абсолютно непотрібним уже завтра через зміну моди або внаслідок появи нового технічного рішення. Купуючи щось, споживач знаходить необхідний товар серед аналогічних, тобто вибирає такий, що найбільше задовольняє його потреби. Однією із умов вибору товару споживачем є збіг основних ринкових характеристик виробу з умовними характеристиками конкретної потреби покупця. Такими характеристиками найчастіше вважають нормативні та технічні параметри, а також ціну придбання та вартість споживання товару [4].

В статті досліджено основні підходи до трактування поняття конкурентоспроможності продукції та з’ясовано особливості її формування. Проаналізувавши приведені поняття можна сформулювати наступне поняття: конкурентоспроможність продукції – це сукупність цінових характеристик, якісних властивостей, а також особливостей продажу й обслуговування продукції, які вигідно відрізняють її від конкуруючої аналогічної продукції і дають змогу знаходити збут на ринку і задовольняти потреби покупців.

Література:

1. Сопільник Л.І., Колодійчук А.В. Теоретичні аспекти управління конкурентоспроможністю підприємств. Науковий вісник НЛТУ. 2009. – № 19.8. –2009. – с.183-187

2. Иванов Ю.Б. Конкурентоспособность предприятия: оценка, диагностика, стратегия. Научное издание / Колл. авторов.– Харьков: Изд. ХНЭУ, 2004. – 256 с.

3. Фатхутдінов Р.А. Управління конкурентоздатністю організації: Підручник/ Фатхутдінов Р.А., Осовськам Г.В.; заг. ред. Осовська Г.В. – К.: Кондор, 2009. – 468 с.

4. Магомедов Ш. Ш. Конкурентоспособность товаров: Учеб. пособие/ Ш.Ш.Магомедов. – М.:Дашков и К, 2003. – 293 c.