Экономические науки / 10. Экономика предприятия

 
Агрес О. Г.

Здобувач каф. фінансів і кредиту, Львівський національний

аграрний університет, Україна

АНАЛІТИЧНЕ ДОСЛІДЖЕННЯ ПІДХОДІВ ЩОДО МОДЕЛЮВАННЯ ЕФЕКТИВНОСТІ ВИКОРИСТАННЯ ОСНОВНИХ ЗАСОБІВ СІЛЬСЬКОГОСПОДАРСЬКИХ ПІДПРИЄМСТВ

Вважаємо, що залишається невирішеним комплекс проблемних аспектів щодо аналітичного оцінювання ефективності використання основних засобів, які за умови їх ґрунтовного вивчення формуватимуть можливості для коректування вектору росту ефективності основних засобів на засадах підвищення оперативності та виваженості прийняття управлінських рішень в сільськогосподарських підприємствах.

На думку Дячек В. І., з метою забезпечення належного якісного дослідження ефективності використання основних засобів, особливо значної ваги набула доцільність розробки алгоритму щодо виявлення величини витрат, виділення яких визначається необхідністю підтримання достатніх експлуатаційних властивостей сільськогосподарської техніки, що обумовлено значною складністю застосування в нинішніх умовах досить застарілих нормативних документів [1, с. 26]. З цією метою вченим Дячек В. І. запропоновано здійснити певне об’єднання відомої методики за ГОСТами [2] та окремих елементів алгоритмів, що використовуються у зарубіжних країнах [4].

Зокрема, встановлено, що зарубіжні методики надають можливість виключити або дещо обмежити дію значної частини недоліків, що присутні у застарілих вітчизняних ГОСТах, проте у них невраховано специфіку сільськогосподарського виробництва в нашій країні. Зокрема, відчутна суттєва різниця у величинах коефіцієнтів щодо витрат на ремонтні роботи, коефіцієнтів щодо готовності технічних засобів тощо. Тому, доцільним, на нашу думку, видається адаптація окремих компонентів алгоритму, запропонованого зарубіжними вченими до реалій ведення господарської діяльності в нашій країні. Вважаємо, що важливо сформувати нову модель оцінювання ефективності використання основних засобів сільськогосподарського призначення, із врахуванням можливостей її побудови на раціональному симбіозі вітчизняних та зарубіжних алгоритмів.

Разом з тим важливе значення, на нашу думку, належить необхідності розробки моделі оцінювання ефективності використання основних засобів за результатами реалізації процесу впровадження прогресивних техніко-технологічних зразків обладнання на сільгосппідприємствах. Так, вченим Шерстенниковим Ю. В. запропоновано застосовувати методи економіко-математичного моделювання для чисельного дослідження впливу зростання показника фондовіддачі, що має місце при впровадженні інноваційних технологій, на динаміку функціонування та розвитку малих та середніх, за обсягами діяльності, сільгосппідприємств.

Запропонована ним модель розроблена на основі припущень що підприємство в подальшому розвиватиметься виключно за рахунок внутрішніх джерел (прибутку), а основні виробничі засоби – єдиний фактор, що визначає виробіток продукції. У моделі Шерстенникова Ю. В. виробнича діяльність описується однофакторною виробничою функцією, а темпи розвитку підприємства визначаються динамікою розвитку основних виробничих засобів [3, c. 279].

За результатами використання алгоритму, запропонованоїго Шерстенниковим Ю.В., нам вдалося встановити, що для відносно невеликих горизонтів планування (до 12-ти місяців) витрати, понесені з метою отримання нових об’єктів основних засобів, що носять активне функціональне призначення, для значної частини підприємств не зможуть бути окуплені в повному обсязі. Тобто віддача основних засобів виробничого призначення за такий період не матиме очікуваного зростаючо-високого значення та не зможе в достатній мірі відповідати експлуатаційним можливостям підприємства. Тому у такому відносно короткостроковому періоді придбання якісно нового техніко-технологічного обладнання або устаткування для підприємства є недосидь доцільним, а виробничу діяльність необхідно здійснювати, виключно використовуючи основні засоби, що знаходяться у наявному розпорядженні на даний конкретний часовий період.

Окрім того, виявлено, що для порівняно довгострокових горизонтів планування, що становлять не менше 36-ти місяців, рівень фондовіддачі основних засобів та фонд нагромадження для більшості підприємств характеризуються залежністю, що носить досить істотний характер. Виходячи з цього, можна із впевненістю стверджувати, що для ефективного впровадження інноваційних технологій на сільгосппідприємствах період окупності таких основних засобів повинен становити понад 36-ть місяців. Зауважимо, що нами викладено лише частину результатів застосування такої моделі, що були встановлені як найбільш розповсюджені для функціонування сільськогосподарських підприємств. При оперативному маневруванні числовими показниками параметрів моделі Шерстенникова Ю. В. в конкретних умовах господарювання можна отримати значно ширший інформативний спектр даних, необхідних та достатніх для прийняття вдалих управлінських рішень.

На нашу думку, моделювання щодо оцінювання ефективності використання основних засобів, що розроблене та запропоноване Шерстенниковим Ю. В. є досить дієвим та результативним у застосуванні. Проте, разом з тим, широка практична реалізація пропонованого алгоритму є досить проблематичною, оскільки він базується на суттєвих обмеженнях, вплив яких автоматично знівельовано. Практика ведення виробничо-господарської діяльності засвідчує що, в значній частині підприємницьких структур вплив знівельованих у даній моделі факторів є досить вагомим, а тому – потребує обов’язкового врахування у проведенні розрахунків щодо визначення ефективності основних виробничих засобів. Таким чином, на нашу думку, модель Шерстенникова Ю. В. щодо комплексного оцінювання ефективності використання основних засобів із використанням методів економіко-математичного моделювання є доцільною у застосуванні виключно для малих та середніх, за обсягами діяльності, сільськогосподарських підприємств.

Вважаємо, що дослідження економічної ефективності основних засобів у методологічному аспекті не повинно базуватися виключно на основі пошуку певного узагальнюючого показника, а – визначатися шляхом формування системи індикаторів, відібраних із врахуванням стратегічних цілей розвитку кожного окремого сільськогосподарського підприємства.

Використана література

1. Дячек В. І. Застосування імітаційного моделювання для визначення ефективності використання сільськогосподарської техніки / В. І. Дячек // Статистика України. – 2006. - № 2. – С. 26-30.

2. Техника сельскохозяйственная. Методы экономической оценки : ГОСТ 23728-88. – М. : Госстандарт, 1988. – С. 4.

3. Шерстенников Ю. В. Моделювання впливу інноваційних технологій на економічну ефективність підприємств малого й середнього бізнесу / Ю. В. Шерстенников // Держава та регіони. Серія : економіка та підприємництво. – 2008. - № 2. – С. 278-281.

4. Cross T. Machinery cost calculation methods / T. Cross // Agricultural Extension Service University of Tennessee Institute of Agriculture, AE&RD. – 1998. – № 13. – P. 8.