к.е.н. Акіншина О.В.;  Плотніченко І.Б.

Інститут підприємництва та перспективних технологій, м. Львів

Концептуальні засади організації управлінського обліку на підприємстві

 

В сучасних умовах однією з конкурентних переваг бізнесу, яка  потенційно може впливати на його ринкову вартість та інвестиційну привабливість, являється використання в процесі управління  повноцінної системи управлінського обліку та звітності. Відмітимо, що основним завданням управлінського обліку являється забезпечення управлінського апарату оперативною, достовірною та максимально повною інформацією для прийняття раціональних рішень, при цьому дані про витрати і результати господарської діяльності розглядаються в розрізі необхідних для управління об’єктів з метою оптимізації фінансових результатів діяльності підприємства. Управлінський облік передбачає формування і використання внутрішньої звітності для оперативного і стратегічного планування, контролю й оцінки, надає допомогу у прийнятті управлінських рішень у нестандартних ситуаціях.

Науковими працями й практикою неодноразово доводилась економічна необхідність впровадження управлінського обліку в систему управління підприємств. Дослідженнями різних аспектів управлінського обліку займалися зарубіжні та вітчизняні вчені та економісти, серед яких Голов С.Ф., Маляревський Ю.Д., Нападовська Л.В., Пушкар М.С., Партин Г.О., Хоргрен Ч.Т., Фостер Дж., Чумаченко М.Г.  Водночас більш ретельного дослідження потребують особливості організації управлінського обліку в процесі управління підприємством в сучасних умовах, з метою забезпечення довгострокового, ефективного функціонування і розвитку підприємства та досягнення оперативних і стратегічних цілей.

Необхідно відмітити, що еволюція управлінського обліку передбачає кілька етапів: калькуляційний облік, виробничий облік з елементами управлінського, управлінський облік як окрема галузь теоретичних та практичних знань, стратегічний облік [1], які повністю охоплюють інтеграцію управлінського обліку в систему управління підприємством від обліку витрат і калькулювання собівартості до управління витратами поряд з іншими його функціями. В табл.1 наведено «Модель оперативного і стратегічного управлінського обліку».

Таблиця 1

Основний зміст (модель) оперативного і стратегічного управлінського обліку

Показники

Види управлінського обліку

 

оперативний

стратегічний

Мета обліку

Надання допомоги управлінському апарату в плануванні, контролі, підготовці поточних управлінських рішень

Надання допомоги в досягненні стратегічних цілей підприємства в інтересах його власників, акціонерів, задоволення потреб клієнтів та інших учасників процесу господарювання (прийнятті стратегічних управлінських рішень)

Орієнтація

Внутрішні процеси та явища підприємства

Аналіз зовнішнього бізнес-середовища (рентабельність  конкурентів, позиції на ринку тощо)

Основні завдання

Надання неупередженої інформації, необхідної для прийняття управлінських рішень відповідними управлінськими ланками підприємства

-  інформаційне забезпечення для оцінки і аналізу діяльності окремих сегментів підприємства;

-  інформаційне забезпечення та складання звітності про відхилення та їх інтерпретацію за окремими сегментами;

-  аналіз альтернативних управлінських рішень;

-  інформування про можливі наслідки певних дій;

-  рекомендації щодо вибору оптимального рішення, тощо.

-  забезпечення інформацією щодо реалізації прийнятої стратегії;

-  аналіз ефекту від зміни стратегії, оцінка результативності таких змін;

-  аналіз прибутковості конкурентів;

-  аналіз прибутковості замовників;

-  оцінка стратегічних рішень щодо їх впливу на акціонерну вартість;

-  інформаційне забезпечення для аналізу власного потенціалу, ринкової позиції;

-  інформаційне забезпечення оцінки ключових факторів успіху (система збалансованих показників чи система «Табло»);

-  узгодження (оцінювання) результатів діяльності із стратегічними цілями (забезпечення зворотного  зв'язку) тощо

Джерела інформації

Дані бухгалтерського (фінансового), виробничого (оперативного), статистичного, податкового обліку, поза облікові дані (тобто внутрішня інформація)

Внутрішня інформація та зовнішня інформація (наприклад, дані про конкурентів – щорічні оприлюднені звіти, офіційні статистичні дані, власні практичні спостереження, інші неофіційні джерела )

Об’єкти витрат

Продукція, роботи, послуги, клієнти, вид діяльності, тощо

Стадії вартісного ланцюжка

Цілеспрямованість аналізу витрат

Аналіз витрат в залежності від конкретних управлінських потреб  (обчислення витрат власної внутрішньої діяльності)

Аналіз витрат в залежності від прийнятої стратегії (калькуляція всього економічного процесу (економічного ланцюжка)

Напрями обліку (підходи до калькулювання та аналізу витрат)

Метод повних витрат (недоцільний для застосування в системі контролінгу);

Метод «директ - кост»;

Нормативний метод;

Метод «стандарт- кост»;

Калькулювання за замовленнями;

Калькулювання за процесами;

Калькулювання на основі діяльності;

Облік за центрами відповідальності;

Аналіз взаємозв’язку «витрати – обсяг - прибуток» (аналіз гнучкості) тощо.

Аналіз вартісного ланцюжка;

Аналіз витрат і доходів конкурентів;

Калькулювання за принципом зворотного потоку (під впливом системи «якраз вчасно»);

Калькулювання життєвого циклу;

Цільове калькулювання;

Калькулювання для безперервного вдосконалення;

Облік і аналіз витрат на якість продукції;

Облік продуктивності тощо.

 

Отже, в сучасних умовах управлінський облік необхідно розглядати як важливу складову процесу стратегічного управління. Поряд з орієнтацією на управління виробництвом, управлінський облік забезпечує потреби й інших функцій бізнесу, серед яких маркетинг, управління дослідженнями, ризиками тощо.

Вважаємо, що для розроблення та оцінювання системи управлінського обліку на конкретному підприємстві керівництвом повинна бути охоплена та скоординована сукупність таких концепцій організації управлінського обліку:

• концепція, пов'язана з функцією управління, що описує функцію управлінського обліку з точки зору її орієнтації на продуктивність ресурсів; створення вартості; бізнес-процеси; командні дії та цілі;

• концепція, пов'язана з контролем за використанням результатів здійснення функції управлінського обліку - з точки зору підзвітності, результативності та порівняння з еталоном;

• концепція, пов'язана з процесом і технологією - встановлення зв'язку управлінського обліку з іншими про­цесами управління, врівноваження використаних ресурсів і створеної вартості, розробка й оцінювання технології, яку використовують в управлінському обліку, виходячи із співвідношення "витрачені ресурси — отримані вигоди";

• концепція, пов'язана з потенціалом, необхідним для ефективного виконання  функції управлінського обліку з позиції компетентності, безперервного вдосконалення, творчих можливостей та критичної свідомості [2, с.17-18].

Наведені концепції складають сучасну концептуальну основу управлінського обліку.

Таким чином, сучасний управлінський облік трансформується в стратегічний управлінський облік, головною метою якого є надання допомоги апарату управління в досягненні стратегічних цілей компанії.

 

Література:

1. Нападовська Л.В. Еволюція управлінського обліку//Фінансові аналітичні інструменти реформування економічної системи України. Науковий збірник /За ред. З.Г. Ватаманюка . - Львів: Інтереко, 2001-с.264-276.-(Формування ринкової економіки в Україні. Спецвип.7).

2. Голов С.Ф. Управлінський облік. – К.: Лібра , 2004.-703 с.: табл.

3. Маляревський Ю. Д. Перспективи управлінського обліку: організаційно-економічний механізм як основа ефективної операційної діяльності підприємства : монографія /Ю.Д. Маляревський, С.В. Лабунська, Л.В. Безкоровайна. Харків : Видавництво ХНЕУ, 2008.- 161 с.