Зоц Д.Д.

Донецький національний університет економіки і торгівлі імені Михайла

Туган-Барановського, Україна

МІСІЯ УКРАЇНИ І КОНЦЕПЦІЯ НАЦІОНАЛЬНОЇ МОДЕЛІ СТАЛОГО РОЗВИТКУ

Україна володіє передумовами, що дають їй змогу пропонувати сценарії про­тидії глобальним загрозам і завдяки цьому відігравати провідну роль у світо­вому співтоваристві, втілюючи покладену на неї місію. Україна має чорнозе­ми, концентрація яких забезпечує їй елітарне становище на земній кулі. Вони є унікальним антиентропійним потенціалом глобального виміру. Порівняль­ний аналіз забезпеченості чорноземами мешканців Землі й України свідчить про володіння українства безпрецедентною антиентропійною надпотугою, якої не має жоден етнос у світі.

Україна володіє оригінальним інтелектуальним надбанням, яким є започаткована С. Подолинським, продовжена В. Вернадським і творчо розвинута М. Руденком українська наукова школа фізичної економії, що відкриває природні закони суспільно-господарського буття

Жодна країна світу не мала і досі не має передумов такого рівня масштабності та самодостатності. Їхня наявність є найважливішою запорукою глобального покликання України. Проте місія України, що випливає з об'єктивних передумов та закономірностей цивілізаційного розвитку, залишається неосмисленою ні світовим співтовариством, ні українським суспіль­ством, ні його провідниками.

Як результат, українська нація та світове співтовариство продовжують залишатися непоінформованими про об'єктивні передумови й інтелектуальні надбання та дезінформованими про суспільні сили, спроможні здійснити покладену на Україну місію. Песимістичним настроям, що мають національний та загальнолюдський вимір, необхідно протиставити новітнє концептуальне бачення стратегій, моделей і механізмів суспільно-господарського розвитку.  Україна здатна винести на міжнародний рівень пакет рішень та прог­раму дій, які спрямовані на захист інтересів сучасних та майбутніх поколінь, що є підставою для проведення у 2012 р. у Києві Всесвітнього саміту ООН зі сталого розвитку "Ріо+20". Київський саміт має започаткувати утвердження гуманістичної ідеї справді сталого розвитку, покликаного захищати нащадків на противагу загрозам їх знищення.

На київському саміті світовому співтовариству має бути запропоновано українську модель сталого розвитку. Модель передбачає, що господарювання відповідає вимогам сталого розвитку, якщо спирається на положення фізичної економії. Визначальною передумовою формування моделі є нові економічні знання, покликані змінити спотворене мислення та деструктивне господарювання. Оновлення економічних знань на засадах фізичної економії забезпечує утвердження мислення, адекватного природним законам людського буття.

Система суспільного відтворення, доповнена макроекономічними підрозділами видобутку, виготовлення та рисайклінгу, має бути уподібнена при­роді за аналогією до екології - шляхом виокремлення продуцентів (сфера ви­робництва), консументів (сфери видобутку, виготовлення, обміну, розподілу, споживання) та редуцентів (сфера рисайклінгу). Пропонований підхід узгод­жується з моделлю ентропійного потоку Н. Георгеску-Роугена, забезпечуючи її декомпозицію на засадах фізичної економії.

Уподібнення економіки природі, своєю чергою, є основою побудови моделі екологічно та соціально орієнтованої ринкової економіки (ЕСОРЕ), призначеної для "вписування" господарювання у довкілля. Концептуально воно стає можливим завдяки фізико-економічній інтерпретації відповідей на згадані канонічні питання класичної економічної теорії.

Осердям моделі ЕСОРЕ є власне економіка, структуризована та інтерпретована за викладеною схемою аналогічно до екології. Ринкова економіка, як складова пропонованої моделі, уособлює свободу підприємництва, межі якої вичерпуються із відповіддю на питання "що виготовляти?", тобто вирі­шенням проблеми ефективності розміщення виробництва. У цих межах до­цільно шукати й відповіді на питання про припустимі рамки конкуренції. Що стосується екологічної та соціальної складових моделі ЕСОРЕ, то вони вста­новлюють обмежуючі параметри господарювання, які відповідно передбача­ють необхідність дотримання справедливості розподілу та оптимальності масштабу обсягів господарювання, не загрозливих для забезпечення можли­востей самовідтворення довкілля.

Успішна апробація в Україні моделі сталого розвитку, що заснована на здобутках національної наукової школи фізичної економії, даватиме змогу поширювати її серед країн-учасниць світового співтовариства. Застосування пропонованих концептуальних підходів сприятиме екологізації господарювання, узгодженню ринкового автоматизму з державним, суспільним чи між­народним втручанням, визначенню параметрів конкурентного середовища та меж використання конкурентних важелів у вирішенні економічних, соціаль­них та екологічних проблем, що набули глобальних масштабів.

Втілення пропонованої моделі сталого розвитку потребує модифікації внутрішньої політики. Ґрунтовані на новітніх економіко-філософських заса­дах економічні та суспільно-політичні реформи мають оновити мислення, господарювання та суспільне буття нації, модифікувати стратегію інтегрування України у регіональні та світові структури, її входження у міжнарод­ний науковий та освітній простори.

Презентація глобальної місії України серед країн світового співтовариства, її позиціонування як подвижниці глобальних ініціатив вимагає акти­візації зовнішньополітичних механізмів, котрі забезпечать винесення на між­народний рівень пропозицій щодо сталого розвитку, глобальної безпеки, ін­ших світових проблем, які потребують невідкладного вирішення.

З метою донесення місії України до власного народу та світового співтовариства потрібне їх інформування за допомогою масштабних видавничих проектів, проведення представницьких наукових форумів, активного вико­ристання глобальної інформаційної мережі.

Література

1. Сталий розвиток і глобальна місія України / Л. Корнійчук, В. Шевчук // Економіка України. — 2009. — N 4. — С. 4-13. — укp.

2. Сталий розвиток і глобальна місія України (закінч.) / Л. Корнійчук,      В. Шевчук // Економіка України. — 2009. — N 5. — С. 4-14. — укp.

3. Філіпченко, А. С. Глобальні форми економічного розвитку: історія і сучасність / А.С. Філіпченко. – К.: Знання, 2007. – 670 c.

4. Основи стiйкого розвитку: Навч. посiбник / За заг. ред. д.е.н., проф.       Л. Г. Мельника. — Суми: ВТД «Унiверситетська книга», 2005. — 654 с.