Экономические науки/4.Инвестиционная деятельность и фондовые рынки.

Пророчук Ж.О.; Філіппова О.В.

Донецький національний університет економіки і торгівлі імені МихайлаТуган - Барановського

Перспективи використання інтернет - трейдингу в Україні

Важливим та цікавим у сьогоденні є проблематика та можливості мережі інтернет, так як він в Україні невпинно розвивається, а з ним розвиваються і всі форми електронної комерції, які мають своє майбутнє. У сучасному світі, що вступає в еру інтернету, виграють ті, хто краще використовує технічні можливості отримання й аналізу інформації. Інтернет починає відігравати досить істотну роль у світовій економіці, багаторазово прискорюючи циркуляцію фінансових й інформаційних потоків по всій земній кулі. І, таким чином, він усе більше й більше стає визначальним фактором світової економіки.

Межі інтернет можливостей зчасом збільшується та знаходять своє коло застосування та використання, які незалишають байдужими вчених в цілях дослідження. На межі століть дедалі більше людей розглядають мережу саме як інструмент для великого бізнесу. Що ж таке "бізнес в Інтернеті"? Передусім, це бізнес без кордонів, з порівняно невеликими вкладеннями (не потрібно приміщень у престижних районах, великого штату співробітників тощо), а отже - надрентабельний у перспективі, що під час кризового стану в країні може зекономити свої заощадження.

Завдяки інтернету, кожний, найчастіше сам того не підозрюючи, отримав доступ до центра світового капіталу - світового валютного ринку. Але одержати доступ це одне, а скористатися цією можливістю - інше. Треба усвідомити даний факт та подолати стереотип, що робота на міжнародному валютному ринку доля тільки професіоналів, які ознайомлені з біржовими таїнствами. Насправді практично будь-який охочий з середнім станом, доклавши деякі зусилля, може займатись інтернет трейдінгом навіть сидячи вдома, маючи при цьому звичайний доступ в інтернет по телефонній лінії. Наявність доступу в інтернет і певний багаж знань дозволяють стати повноправним учасником міжнародного валютного ринку й освоїти престижну професію валютного трейдера. На основі вивчених джерел інформації, визначено переваги в прибутковій діяльності:

·        можливість заробляти гроші самостійно, "своїм власним розумом" на ринках, які підпорядковуються зрозумілим економічним законам;

·        створення власного робочого місця не вимагає великих витрат - можна з успіхом працювати вдома;

·        ваші доходи перестають залежати від економічної ситуації в конкретно взятій країні, економіка якої може бути вкрай нестабільною;

·        ви можете займатися цим бізнесом у будь-якій частині земної кулі, куди дотягся інтернет;

·        ваші джерела доходів не впадають в очі;

·        заробляти можна без відриву від основної діяльності.

В Україні вже використовується декілька сертифікованих програм для доступу на фондові біржі, такі як QUIK, WEB2L, SmartTrade. З часом їх кількість буде тільки зростати, так наша країна цього прагне, необхідно збільшувати свій потенціал. В Україні сьогодні можна назвати таких он-лайн брокерів які мають змогу Вас підключити до інтернет-трейдингу на фондові біржі: ТОВ Сіті Брок', СП ТОВ 'Драгон Капітал', ТОВ 'ФК 'ОК-2', ТОВ 'Гайнсфорт-онлайн', АТ 'ІК 'Проспект Інвестментс', ТОВ 'ФК 'Укранет' та ТОВ 'Спеціаліст цінні папери', які є найбільш розповсюдженими.

Можливо з часом інтернет-трейдинг стане домінувати на фондовому ринку України. Його сильними сторонами є низький рівень витрат, висока тарифна конкурентоспроможність, доступність, висока швидкість проведення операцій. Недоліками - інституційні ризики, а також відносно слабка захищеність від технічних збоїв і атак хакерів, а також дуже важливим моментом являється те, що українська законодавча база на даний час майже не регламентує використання електронних документів, що для декого є важливим, але це може спричинити розвиток фальсифікованих документів та ускладнить працю аудиторів.

Перспективи розвитку інтернет-трейдингу в Україні дуже великі. Якщо Україна буде раціонально рухатись, як зараз, переймаючи позитивний досвід провідних іноземних держав, то у нашого фондового ринку є всі шанси стати одним з провідних розвинутих фінансових ринків.

Цікавим напрямком розвитку інтернет-трейдингу являється маржинальна торгівля, яку планують запустити українські он-лайн брокери. Маржинальна торгівля (англ. margin trading) — проведення спекулятивних торгівельних операцій з використанням грошей і товарів, що надаються спекулянту в кредит під заставу обумовленої суми — маржі. Простий маржінальний кредит відрізняється тим, що отримувана сума грошей (або вартість отримуваного товару) зазвичай у декілька разів перевищує розмір застави (маржі), іншими словами інвестору-трейдеру надається кредитне плече. Отже, якщо популярність маржинальної торгівлі зростатиме на ринку, то справи у інтернет-інвесторів лише покращуватимуться.

Вже зараз український інвестор може купити цінні папери, випущені за межами України. Цей напрямок може стати дуже перспективним для розвитку та може і не використатись учасниками українського фондового ринку.

Досить вагомим чинником, який може впливати на розвиток фондового ринку України і інтернет-трейдингу загалом, є прийняття нашим сусідом - Росією закону про те, що на російських торгівельних майданчиках можуть бути в обігу цінні папери іноземних емітентів. Тому не виключено, що цінні папери українських емітентів будуть котуватись на російських фондових біржах. Добре це чи погано - зараз однозначно важко відповісти, та можна з в певненістю сказати, що це точно позначиться на нашому ринку і на он-лайн торгівлі теж.

Вже сьогодні для дослідження українських компаній в мережі інтернет знаходиться величезна кількість безкоштовної аналітичної інформації. Потреба в комісійних брокерах помітно знизились у зв'язку з автоматизацією процесу, з'являються автоматичні торгівельні системи, які практично виконують всю роботу за вас, як інвестора. 'Інтернет-трейдинг' вже надав поштовх для розвитку в Україні такого сектору бізнесу, як інформаційне та програмне 'забезпечення фондового ринку'. В Україні цей ринок дуже нерозвинутий і потребує дуже багато інновацій та напрацювань з боку іноземних компаній. На даний час в Україні почали розвиватись інтернет-портали, які надають все більше інформації по фондовому ринку. З часом інтернет-порталів також побільшає, а їх аналітична інформація по ринку цінних паперів буде ставати все більш якіснішою та доступнішою.

Звісно з розвитком ринку інтернет-трейдингу почне виявлятись і маса різних моментів, яких зараз не видно. Доки навантаження на брокерські системи невеликі і вони витримують їх, та в перспективі будь-який технічний збій може викликати великий резонанс. Тому на цьому ринку є над чим подумати і чим зайнятись.

Протягом розвитку українського фондового відбувається конкурентна боротьба з біржами, брокерами, так і інформаційними та програмними розробниками, коли об'єм українського ринку стане для них цікавим.

Ринок on-line торгівлі цінними паперами розвиватиметься прямо пропорційно розвитку самого інтернету. Чим більше у нас активніше йтиме популяризація сучасних технологій, чим стане більше якісних ліній зв'язку, тим більший інтерес з'явиться до інтернет-трейдингу, тим швидше фондовий ринок наповниться новими інвесторами. У майбутньому, не виключено, що торгівля цінними паперами зануриться в інтернет з головою раз і назавжди, що спричинить позитивний результат.

Список використаної літератури:

1.     http://zakon.rada.gov.ua/

2.     Галкин С.Е. Бизнес в Интернете. - М.: Центр, 2005.

3.     Соколова А.Н., Геращенко Н.И. Электронная коммерция: мировой и российский опыт. - М.: Открытие системы. - 2007.