Економічні науки / 10. Економіка підприємства

Асп. Котенок Г.М.

Харківський державний технічний університет будівництва та архітектури, Україна

Експрес-діагностика фінансового стану підприємства

 

 

Фінансовий стан підприємства – це така різнобічна характеристика якості виробничої та фінансової діяльності підприємства, яка визначає рух, склад та ефективне використання фінансових ресурсів, реалізацію фінансових відносин за допомогою системи показників як на фіксований момент часу, так і в динаміці.

Для ефективної роботи підприємства виникає необхідність у впровадженні системи діагностики його діяльності та окремих складових. Так, виникає потреба у створенні системи діагностики фінансового стану, яка дозволяє встановити або розпізнати поточне або ретроспективне фінансове положення підприємства.

Питанням діагностики підприємства приділяють увагу багато авторів, серед яких Копчак Ю. [1], Бакунова О. та Сергєєва О. [2], Єлисєєва О. та Зайцева М. [3], Устенко С.В. [4], Едронова В.Н. та Кавинов А. А. [5] та ін.

Система діагностики фінансового стану підприємства – це сукупність взаємопов’язаних елементів, які мають будь-яке відношення до фінансового стану підприємства та підприємства в цілому, які формуються за допомогою алгоритмів, методик, підходів, принципів, механізмів, інструментарію діагностики тощо, з метою простежування, виявлення, встановлення, прогнозування фінансового стану підприємства.

Систему діагностики пропонуємо розглядати через такі її складові: моніторинг, експрес-діагностика та фундаментальна діагностика.

Приділимо увагу експрес-діагностики. Слово «експрес» в перекладі з англійського «express» має наступний переклад: а) посильний, кур’єр; б) особливий, спеціальний; в) терміново, екстрено. А якщо розглянути такий вираз як експрес-поїзд? Під цим ми розуміємо швидкість поїздки, а також зупинки в головних містах. Отже, під час розгляду поняття експрес-діагностики, ми будемо спиратися на швидкість, важливість, терміновість та винятковість.

Так, експрес-діагностика має на меті раннє виявлення ознак кризового розвитку підприємства, швидкого реагування на зміну умов ринку, його середовища; вимагає прийняття швидких рішень управління. Отже, експрес-діагностика фінансового стану підприємства – це здатність за короткий проміжок часу з використанням обмеженої кількості показників розпізнати фінансовий стан підприємства на будь-якому відрізку часу за вимогою суб’єкта.

Рисунок 1 – Система експрес-діагностики фінансового стану підприємства

Система експрес-діагностики фінансового стану підприємства – це сукупність взаємопов’язаних складових елементів, за допомогою яких можливо за короткий термін та використовуючи обмежену кількість показників задовольнити потреби суб’єктів як внутрішніх, так і зовнішніх. Графічно систему моніторингу фінансового стану підприємства можна представити на рис. 1.

Отже, завданням експрес-діагностики фінансового стану є визначити у короткий проміжок часу, в якому фінансовому стані знаходиться підприємство, використовуючи обмежену кількість показників. Саме налагоджена система експрес-діагностики дозволить своєчасно виявити негативні або позитивні тенденції у фінансовому стані підприємства, а також підкаже вірне рішення менеджерам усіх рівнів.

 

Література:

1            Копчак Ю.С. Проблеми діагностики фінансового стану і стійкості функціонування підприємства // Вісник СумДУ. – 2004. – № 9 (68). – с. 23-34.

2               Бакунов О.О. Управління економічною стійкістю торговельного підприємства: концептуальний підхід / О.О. Бакунова, О.В. Сергєєва // Вісник ДонНУЕТ. – 2009. – № 3(43). – С. 129-136.

3               Єлисєєва О. Моніторинг як метод інформаційно-статистичного дослідження стану виробничо-економічних систем / О. Єлисєєва, М. Зайцева // Економіст. – 2007. – № 2. – С. 58-60.

4               Устенко С.В. Використання моніторингу і контролінгу при реалізації рейтингового управління економічним об’єктом [Текст] / С. В. Устенко // Формування ринкових відносин в Україні. – 2003. – № 11. – C. 101-107.

5               Едронова, В.Н. Система показателей мониторинга устойчивости региональной финансовой системы [Текст] / В. Н. Едронова, А. А. Кавинов // Финансы и кредит. – 2005. – № 19. – C. 4-12.