МЕДИЧНЕ СТРАХУВАННЯ В УКРАЇНІ: ПРОБЛЕМИ ТА ПЕРСПЕКТИВИ  ЙОГО ВПРОВАДЖЕННЯ

 

Шолота М.Г.

Україна, м.Чернівці

Буковинська державна фінансова академія

Науковий керівник: Калинич Я.Д.

 

       Низька якість надання медичних послуг, брак коштів, а також низький рівень професійної підготовки призводить до неефективного обслуговування населення, тому потрібно приймати рішення щодо зміни системи медичного обслуговування та надання якісних медичних послуг. Вирішенню цих проблем сприятиме запровадження медичного страхування як загальнообов’язкового.

 

             Постановка завдання. Механізм медичного страхування в Україні перебуває лише на стадії формування. Медична галузь в Україні не має можливості користуватися перевагами ринкової економіки. Державний бюджет, з якого в даний час фінансується медична галузь, неспроможний покрити навіть половину її потреб. В даний час не існує чіткого уявлення про систему медичного страхування, яка має бути прозорою і зрозумілою для громадськості.

 Аналіз основних досліджень і публікацій. Позитивним явищем останніх років є посилення уваги вітчизняних фахівців до аналізу означених проблем, зокрема Виноградова О., Писанця Е., Поліщука М., Рудня В., Рудого В., Сергєєвої О., Сидорчука О., Сизоненко Л., Фуфаєвої І., Черкесова В., Черненко В., Юрій С.І., Губар О.Є., Базилевич В.Д., Демідов Н.А., Пашков В., а також практики охорони здоровя досліджують тенденції розвитку та шляхи впровадження страхової медицини в Україні.

Мета статті. Метою даного дослідження є окреслення основних проблем розвитку  медичного страхування  в  Україні,  визначення   основних   перспектив  його розвитку.

Виклад основного матеріалу. Страхова медицина охоплює фінансування наукових досліджень, підготовку медичних кадрів, витрати на розвиток матеріально-технічної бази лікувальних закладів, надання медичної допомога населенню. Вона базується на таких принципах, як економічна і соціальна захищеність середніх і малозабезпечених верств населення, гарантованість прав кожного громадянина на якісну медичну допомогу, обов'язковість внесків як фізичних, так і юридичних осіб [1,13-14].

Важливим елементом системи страхової медицини є медичне страхування.

Медичне страхування є формою соціального захисту населення щодо охорони здоровя, воно повязане з компенсацією витрат громадян на медичне обслуговування. Це система організаційних і фінансових заходів щодо забезпечення діяльності страхової медицини. Медичне страхування поділяється за формами на обовязкове медичне страхування (ОМС) і добровільне медичне страхування (ДМС). Вирішальну роль у реформуванні системи медичної допомоги України відіграє перехід до обовязкового медичного страхування. Обовязкове державне медичне страхування регламентується законодавством щодо сфери його поширення, механізму визначення страхової суми та способів використання страхових фондів. У Законі України «Про страхування» та у «Основах законодавства про загальнообов’язкове державне соціальне страхування» воно названо першим у переліку обовязкових видів страхування. Ґрунтується на принципах державності, обовязковості, некомерційного характеру та загальності [4,122].

Україна на сьогодні перебуває на стадії впровадження загальнообов'язкового державного соціального медичного страхування. Згідно проведених економічних розрахунків ОМС дасть додатково до бюджетної частини фінансування 7,54 млрд. грн. у рік. Незважаючи на помітні переваги, його введення в Україні гальмується немає однорідного підходу до законопроекту про ОМС. Щодо ДМС, то популярність його з року в рік зростає. В даний час на ринку ДМС працюють близько 30 страхових компаній, середній рівень виплат становить більше 60% [4, 122].

Згідно з українським страховим законодавством, медичне страхування є відмінним від страхування життя, оскільки не передбачає ризик смерті або доживання до певного віку чи до закінчення терміну дії договору, що перетворює його в ризиковий вид страхування. Основними завданнями медичного страхування є [1,14]:

1) посередницька діяльність в організації та фінансуванні страхових програм через надання медичної допомоги населенню;

2) контроль за обсягом та якістю виконання страхових медичних програм лікувально-профілактичними, соціальними закладами і окремими приватними лікарями;

3) розрахунок з медичними, соціальними установами та приватними лікарями за виконану роботу згідно з угодою через страхові фонди, які формуються за рахунок грошових внесків підприємств, закладів, організацій, громадян.

Основною проблемою є питання управління медичною галуззю, а з іншого боку — фінансове забезпечен­ня страхової медицини. А друге пи­тання більш важливе, це питання по­вязане з управлінням фінансовими ре­сурсами, які плануються на утримання охорони здоровя в бюджетах [3,41].

І останнє найважливіше пи­тання — це питання готовності стра­хових організацій забезпечити реаль­ну ефективно діючу систему медич­ного страхування.

Фінансове забезпечення охорони здоров’я здійснюється з різних джерел: державного бюджету, коштів підприємств і внесків приватних осіб. Базуючись на цьому, виділяють на­ступні моделі фінансування охорони здоров’я [2,84-85].

1. Державна модель фінансується переважно (до 90%) із бюджетних джерел (Велико­британія, Канада). На наш погляд, основним недоліком цієї моделі є проблема залучення в охорону здоровя коштів із позабюджетних джерел (кошти підприємств, фірм, компаній, працівникам яких установи охорони здоровя можуть надавати додаткову медичну допомо­гу на договірній основі).

2. Бюджетно-страхова модель фінансується за рахунок цільових внесків підприємців; працездатних громадян у фонд охорони здоровя і субсидій держави. Фінансування з поза­бюджетних фондів медичного страхування переважає в Німеччині (78%), Італії (87%), Франції (71%), Швеції (91%), Японії (73%) та ін.

3. Приватнопідприємницька модель фінансується за рахунок реалізації платних медич­них послуг, а також за рахунок коштів добровільного медичного страхування (США, Пів­денна Корея, Нідерланди).

Ми маємо на меті запропонувати наше власне бачення перспективної системи медично­го страхування в Україні. Зразком для неї може стати ізраїльська система, яка, на думку фахівців, є однією з найефективніших в світі.

Комерційне медичне страхування на окремі види послуг забезпечується приватними страховими компаніями. Більшість полісів оплачують допомогу, пов’язану з якимось пев­ним захворюванням, і відшкодовують витрати на хірургічні витрачання за своїм вибором, отримання допомоги в приватній лікарні, стоматологічну допомогу або довготривалий до­гляд (сестринський і індивідуальний догляд).

На нашу думку, наслідування саме цієї схеми є передумовою створення в Україні комплексної, ефективної, загальнодоступної і справедливої системи медичного страхування.

Отже, перспективна система медичного страхування повинна бути поділена на три частини:

1) перша  частина -  це планування мінімальних коштів в бюджеті, через які забезпечується надання безоплатної медичної доплати для всіх категорій населення;

2) друга частина повязана з введенням ОМС за рахунок коштів субєктів підприємницької діяльності, а також фізичних осіб;

3) третя частина - добровільне медичне страхування - передбачає придбання  людиною страхового полісу за рахунок власних коштів.

Слід також звернути увагу на те, що сьогодні законодавчі акти по ДМС та ОМС не стикуються - існує різне тлумачення понять і термінів, тому доцільно було б уніфікувати та стандартизувати страхові поняття. Крім цього вже сьогодні необхідно прорахувати витрати на підготовку спеціалістів, які будуть працювати в системі ОМС.

Висновок. Таким чином, за умов відсутності сформованого механізму медичного страхування в Україні, наведений напрямок його подальшого розвитку є надзвичайно доречним. Для досягнення реальної цілісності української системи охорони здоровя необхідний час та значні інвестиції. Оскільки система  державного медичного соціального страхування є важливою і стратегічною для держави, то необхідно погодитись, що до її впровадження необхідно підійти зважено і конструктивно: розробити і у встановленому порядку затвердити закони та підзаконні акти про медичне страхування громадян; розробити положення про національний і територіальні Фонди медичного страхування і здійснити їх формування, а також захист прав пацієнта на отримання своєчасної і якісної медичної допомоги.

Список використаної літератури

1.Батужак М.І., Приступа Л.А. Запровадження страхової медицини в Україні: проблеми,перспективи, зарубіжний досвід//Збірник статтей та доповідей ІІ Всеукраїнської науково-практичної конференції студентів та молодих вчених (14-15 травня 2009р.). – 2009. – Т.2. – С.13-15.

2.Богусловський Є.І., Шибалкіна Ю.С. Медичне страхування в Україні: проблеми та перспективи //Зовнішня торгівля: право та економіка. – 2009. - №4(39). – С.83-86.

3.Мних М.В. Медичне страхування та необхідність його запровадження в Україні// Економіка та держава. – 2009. - №2. – С.40-41.

4.Троцька А.О., Русул Л.В. Перспективи розвитку медичного страхування в Україні// Збірник статтей та доповідей ІІ Всеукраїнської науково-практичної конференції студентів та молодих вчених (14-15 травня 2009р.). – 2009. – Т.2. – С.122-123.