Экономические науки/7. Учет и аудит

Семенець А.О., Докупіль О.В.

Харківський торговельно-економічний інститут Київського національного торговельно-економічного університету, Україна

Аудит розрахунків з оплати праці за критеріями оцінки фінансової звітності

 

Метою аудиту розрахунків з оплати праці є встановлення об’єктивної істини про інформацію, відображену у фінансовій звітності, в бухгалтерському обліку щодо повноти, об’єктивності, достовірності та законності з питань дотримання трудового законодавства і розрахунків з оплати праці, та доведення встановленої істини через аудиторський висновок до широкого кола користувачів. Основною проблемою у досягненні цієї мети аудиту є вирішення питання, як і на що саме (головне, суттєве) спрямувати роботу аудитора. Це центральне питання методології проведення аудиту розрахунків з оплати праці.

Найчастіше в спеціальній літературі, а особливо на практиці, вибір завдань, прийомів, об’єктів аудиту та інших елементів методики визначається за критеріями перевірки. Критерії - оцінка, за допомогою якої можна визначити відповідність розрахунків з оплати праці попередньо встановленим нормам, правилам та показникам.

Тому аудиторська перевірка розрахунків з оплати праці має здійснюватись через оцінку їх за певними критеріями. Відповідно до Закону України «Про аудиторську діяльність», Закону України «Про бухгалтерський облік і звітність в Україні», а також враховуючи вітчизняний та зарубіжний досвід можна виділити такі критерії  оцінки фінансової звітності: повнота відображення, оцінка, реальність існування, належність, правильність відображення, законність, обережність, постійність, відповідність. Розглянемо процес аудиту розрахунків з оплати праці за критеріями оцінки фінансової звітності.

Так оцінюючи повноту інформації необхідно впевнитись, що заробітна плата та інші виплати працівникам підприємства відображені в обліку і звітності в повному обсязі. Аудитор має впевнитись, що в балансі підприємства показані всі зобов'язання з оплати праці.

Перевіряючи правильність оцінки необхідно перевірити, чи правильно включені у звітність заборгованість з оплати праці в тій сумі, що заборгувало підприємство з урахуванням авансових виплат працівникам та  депонованої заробітної плати і склад елементів витрат.

При перевірці реальність існування аудитору необхідно впевнитись, що зобов’язання до позабюджетних фондів та зобов’язання і витрати з оплати праці реально існують на звітну дату і не було випадків помилкового чи навмисного включення операцій з оплати праці у склад витрат з оплати праці та до зобов’язань.

За належності аудитор повинен переконатися, що всі відображені зобов’язання та витрати з оплати праці належать підприємству, яке перевіряється.

Правильність відображення — визначення правдивості, точності, об'єктивності відображення розрахунків з оплати праці. Аудитор повинен впевнитись, що заробітна плата розрахована за встановленими ставками і розцінками, відповідає відповідним первинним документам і обсягам виконаних робіт.

Законність передбачає перевірку законності операцій, що призвели до виникнення  зобов’язань з оплати праці, дотримання підприємством при веденні  обліку розрахунків з оплати праці норм чинного законодавства і нормативних документів; визначення складу витрат на оплату праці, доцільності всіх виплат працівникам протягом звітного періоду.

Обережність — перевірка обов'язковості обліку дійсних витрат, реальних надходжень і витрат, що передбачаються. Перевіряючи розрахунки з оплати праці за критерієм обережності, аудитор повинен, наприклад, встановити, чи створено забезпечення виплат персоналу (витрати на оплату майбутніх відпусток, додаткове пенсійне забезпечення), що передбачаються на майбутній період.

Постійність — перевірка дотримання постійної облікової політики щодо розрахунків з оплати праці. Цей критерій слід брати до уваги, оскільки він дуже важливий і відповідає вимогам міжнародних стандартів обліку.

Критерій відповідності (у зарубіжній літературі «періодизація») вимагає щоб усі операції з оплати праці були відображені у тому звітному періоді, у якому були здійснені.  Так, деякі підприємства з метою поліпшення показників діяльності підприємства відносять до звітного періоду витрати на оплату праці, пов’язані з виробництвом продукції, яке відбулося на початку наступного звітного періоду, або навпаки, в кінці попереднього звітного періоду.

Запропонований перелік критеріїв оцінки розрахунків з оплати праці є основою для визначення: методів і прийомів аудиту в цілому; методів та прийомів, які найбільше підходять для перевірки за певним критерієм або для перевірки відповідних об’єктів аудиту розрахунків з оплати праці.

Література:

1. Міжнародні стандарти аудиту, надання впевненості та етики: Видання 2004 року. / Пер. з англ.. мови О.В. Селезньов, О.Л. Ольховікова, О.В. Гик, Т.Ц. Шарашидзе, Л.Й. Юрківська, С.О. Куликов. – К.: ТОВ “ІАМЦ АУ “СТАТУС”, 2004. – 1028 с.

2. Кулаковська Л.П., Піча Ю.В. Організація і методика аудиту: Навч. посіб. – 3-є вид. – К.: Каравела, 2006. – 560 с.

3. Лень В.С., Гливенко В.В. Звітність підприємства: Підручник. – 2-ге вид., перероб. і допов. – К.: Центр навчальної літератури, 2006. – 612 с.

4. Лишиленко О.В. Фінансовий облік: Підручник. – 2-ге вид., перероб. і доп. – Київ: Вид-во «Центр навчальної літератури», 2008. – 556 с.

5. Петрик О., Шульга Н. Аудит розрахунків з оплати праці та інших виплат працівникам: вимоги до організації та методики // Бухгалтерський облік і аудит, 2006. – № 12.