Економіка/3.Фінансові відносини

Шевченко О.С.

Вінницький національний аграрний університет,Україна

ПДВ НА ІМПОРТ ТОВАРІВ ТА ПОСЛУГ

В Україні обсяг імпорту товарів перевищує обсяг експорту (незважаючи на скорочення різниці в їх обсягах). Актуальність питань обкладання ПДВ імпортних операцій не знижується, тим більше що в 2009 році відбулися деякі законодавчі зміни. У статті розглянемо особливості обкладення ПДВ таких операцій .

Існує велика кількість визначень імпорту, на мою думку найвідповіднішим є таке визначення : імпорт – це митний режим, відповідно до якого товари ввозяться на митну територію України для вільного обігу без обмеження строку їх перебування на цій території і можуть використовуватись без будь-яких митних обмежень (ст. 188 Митного кодексу, далі МК ). Також є поняття реімпорт, яке означає митний режим, відповідно до якого товари походженням з України, раніше експортовані за її межі, не пізніше ніж встановлений законодавством строк увозяться на митну територію України для вільного обігу. Об'єктом обкладання ПДВ є послуги, товари, операції з імпорту, реімпорту (пп. 3.1.2 Закону про ПДВ).

При вирахування ПДВ використовуються:

- база оподаткування товарів, що імпортується, - їх договірна вартість, але не менша від митної вартості, указаної в МВД , з урахуванням витрат на оплату супутніх послуг, сплату акцизного збору, мита, інших зборів, податків (п. 4.3 Закону про ПДВ).

- супутні послуги – послуги, вартість яких включається до митної вартості товарів, що імпортуються (п. 1.14 Закону про ПДВ). До даних послуг належать: комісійні та брокерські винагороди, пакувальні послуги, вартість дослідно-конструкторських робіт та інженерних робіт, художнє оформлення, дизайн, ліцензія, транспортні витрати та ін.

При обрахунку ПДВ використовується формула з п. 2.1 Порядку, затвердженого Державною митною службою України від 27.09.06 р. №821. Тому для товарів, які обкладаються митом та акцизним збором, використовують таку формулу:

Спдв=(В+См+Са)*П/100,

в якій Спдв – сума ПДВ;

В – вартість контракту, але не менша від митної вартості;

См – сума мита;

Са – сума акцизного збору;

П – ставка ПДВ (20 %).

За сплату та нарахування до бюджету імпортного ПДВ, є митний орган (пп. 10.1 «б» Закону про ПДВ). Відомості про суму нарахованих ПДВ відображають у відповідних графах ВМД. В Україні прийнято розраховувати ПДВ за курсом НБУ на дату подання ВМД до митного оформлення. Це спричинене тим, що суми акцизного збору і мита, що беруть участь при розрахунку ПДВ, визначаються за курсом НБУ саме на дату подання ВМД.

При імпорті ПДВ не нараховується:

-  на майно, що надається як матеріальна допомога, благодійність, відповідно норм міжнародних договорів(не об’єкт оподаткування за пп. 3.2.5 Закону про ПДВ);

-  на зареєстровані і допущенні до застосування в Україні лікарські засоби та вироби медичного призначення(пп. 5.1.7 Закону про ПДВ);

Податкові зобов’язання виникають при поданні ВМД із зазначеною сумою ПДВ, що підлягають сплаті. Сплачується ПДВ митним органам, при цьому не відображається в декларації з ПДВ сума податкових зобов’язань. Перераховані нерезиденту аванси не змінюють податкових зобов’язань імпортера (пп. 7.3.8 Закону про ПДВ). Датою виникнення податкового кредиту є дата сплати ПДВ га митниці. Хоча право на податковий кредит виникає тільки в разі використання імпортних товарів у господарській діяльності в оподатковуваних операціях (пп. 7.5.2, 7.2.7, 7.4.1 Закону про ПДВ). Сума податкового кредиту відображається в рядку 12.1 декларації з ПДВ за той місяць, у якому був сплачений ПДВ. Ця сума, яка сплачена при імпорті, бере участь у розрахунку бюджетного відшкодування ПДВ(лист ДПАУ від 14.06.08 р. № 6912/5/16-1516, див. «БАЛАНС», 2008, № 68-69, с.60).

Імпортне ПДВ сплачують особи, які ввозять товари на митну територію України (п. 1.3 Закону про ПДВ). Відобразимо їх у таблиці 1.

Таблиця 1

«Особи, що сплачують ПДВ при ввезенні на митну територію України»

Особи

ПДВ на митниці

Реєстрація платником ПДВ

Громадяни, які ввозять або пересилають товари вартістю, що перевищує торговельний оборот(200євро). П. 2.4 Закону про ПДВ, ст.. 7 Закону від 13.09.01 р. №2681

Сплачують

Не реєструється

Неплатник ПДВ*

юридичні та фізичні особи на загальній системі оподаткування

Сплачують

Добровільна-згідно з п. 2.2 Закону про ПДВ

Обов’язкова згідно з п. 2.3, 9.6 Закону про ПДВ(лист ДПАУ від 28.09.06 р. № 5115/А/16-1415).

Платники єдиного податку – юридичні особи за ставкою 10% і приватні підприємці

Сплачують

Добровільна(для фізичних осіб)- згідно з п. 2.2 Закону про ПДВ,

Обов’язкова – у разі перевищення граничного розміру виручки і переходу на загальну систему («Вісник податкової служби України», 2006, №29, с.34)

Платники ПДВ

Сплачують

-

 

 

Також оподатковується імпорт послуг – це послуги, які надані нерезидентами. Їх оподаткування залежить від місця їх поставки (пп. 3.1.1, п. 6.5 Закону про ПДВ). При спеціальних послугах місце поставки визначається відповідно до пп. 6.5 «в», «г», «д», «е» Закону про ПДВ. За неспеціальними, які належать до пп. 6.5 «а» Закону про ПДВ, місцем поставки завжди буде територія України, тобто обкладаються ПДВ. Хоча оподаткування таких послуг залежить і від місця їх надання:

-  якщо послуги надано за межами України – то їх вартість не обкладається ПДВ тому що, відсутня особа, яка зобов’язана сплатити ПДВ.

-  якщо послуги надано на території України – тоді нараховує і сплачує ПДВ представництво нерезидента, а якщо представництва немає, то сплачує одержувач послуг.

Отже, якщо нерезидент, що не має представництва в Україні, надав вам послуги на території України, ви повинні нарахувати ПДВ, оскільки є податковим агентом такого нерезидента (пп. 10.1 «г» Закону про ПДВ).

Отже, як видно, в ПДВ співіснують суперечливі риси, які гармонійно поєднуються в єдине ціле. Так, ПДВ, виконуючи чисто фіскальні функції, одночасно здійснює економічний вплив на важливі макроекономічні показники: виступає як дефлятор, скорочує обсяг споживання, потенційно створює можливість зниження рентабельності майбутніх інвестицій. Одночасно ріст податкових поступлень зменшує бюджетний дефіцит, скорочує потребу в державних позиках, сприяє зниженню рівня відсотку і тим самим стимулює інвестування. Разом з тим не завжди сам по собі ПДВ здатний принести успіх. Через свою адміністративну важкість податок на додану вартість малоефективний в тих країнах, які ще не досягли рівня впорядкованої ринкової економіки, високої фіскальної дисципліни, цивілізованої громадської поведінки.

Література:

1.     ПДВ: закон, роз’яснення, коментарі // Баланс. – 2010. - №6/7. – с. Спецвипуск.

2.     ПДВ // Баланс. – 2009. - №99. – с. 17-20.

3.     ПДВ в Україні  // Вісник податкової служби Українит. – 2009. - №44. – с. 24-26.