Економічні науки/ Фінансові відносини

 

Пастушена Г.В.

Донбаський державний технічний університет, Україна

Напрямки конкретизації і універсалізації системи управління грошовими потоками на підприємстві

 

Незалежно від виду діяльності підприємства грошові кошти є найціннішими його активами. Значна кількість економістів науковців та практиків виділяють дефіцит грошових коштів на підприємствах, що значно обмежує можливості їх поточної та інвестиційної діяльності. При докладному вивченні цієї проблеми стає очевидним, що однією з причин цього дефіциту є, зазвичай, низька ефективність залучення та використання грошових коштів, обмеженість фінансових інструментів, технологій та механізмів, що застосовуються при цьому. Отже, одним із варіантів подолання дефіциту грошових коштів є визначення напрямків конкретизації і універсалізації ефективної системи управління грошовими потоками, які б забезпечували досягнення тактичних і стратегічних цілей діяльності підприємства.

На даний час, попри всю важливість, досліджуване питання, нажаль, ще недостатньо висвітлене в науковій і навчально-практичній економічній літературі. Серед праць авторів, які досліджують дану категорію фінансового менеджменту, спостерігається різноманітність підходів і тлумачень, тому потреба в уточненні та коригуванні її сутності й досі залишається актуальною.

При вивченні досліджень науковців наочно постає проблема розбіжності в підходах не лише стосовно тлумачення змісту грошових потоків, як об'єкта фінансового менеджменту, а й стосовно визначення самої термінології. О.М.Губачова [3], В.В. Бочаров [2], І.А.Бланк [1] та Н.Н.Хахонова [6] визначають грошові потоки як різницю між отриманими і виплаченими підприємством грошовими коштами за певний період часу. Представники іншої позиції представляють грошові потоки підприємства як рух грошових коштів, тобто надходження (притік) і виплати (відтік) за певний період часу.

Вважаємо, що більш логічним є виклад положення другої позиції. Адже поняття «грошовий потік» характеризує рух капіталу, грошових фондів, як готівкових так і безготівкових, а також оборот окремих фінансових інструментів.

Оскільки ефективність руху капіталу перш за все визначається наявністю відповідного інструментарію системи управління грошових коштів, постає необхідність розробки такої системи управління яка б давала змогу застосувати її на любому підприємстві найбільш результативно.

Метою даного дослідження є вивчення напрямків конкретизації та універсалізації системи управління грошовими потоками на підприємстві, як основного фактора підвищення ефективності фінансової політики підприємства, забезпечення його конкурентоспроможності та стійкого економічного розвитку.

Потреба в створенні ефективної системи управління грошовими потоками підприємства є незаперечною, як і важливість усвідомлення необхідності розробки напрямків конкретизації та універсалізації для апарату фінансового менеджменту підприємств .

У найбільш загальному розумінні система являє собою сукупність взаємозалежних у єдине ціле елементів, кожний з яких обов'язково володіє хоча б однією властивістю, що забезпечує досягнення мети системи [7, 5, 4].

Як кожна сукупність взаємопов’язаних елементів система управління грошовими потоками має свій об’єкт і суб’єкт. Якщо об’єктом управління в ній виступають грошові потоки підприємства, пов’язані із здійсненням різноманітних господарських та фінансових операцій, то суб’єктом є фінансова служба, склад і чисельність якої залежить від розміру, організаційної структури підприємства, кількості операцій, напрямів і видів діяльності. До елементів системи управління грошовими потоками відносять фінансові методи та інструменти управління грошовими потоками, нормативно-правове, інформаційне та програмне забезпечення.

Серед фінансових методів виділяють систему розрахунків з дебіторами та кредиторами, засновниками, контрагентами, державними органами; також це кредитування, інвестування, страхування, оподаткування, факторинг. Фінансові інструменти об’єднують гроші, кредити, податки, форми розрахунків, інвестиції, ціни, інструменти фондового ринку, норми амортизації, дивіденди, депозити та інші інструменти, склад яких визначається особливостями організації фінансів на підприємстві.

Нормативно-правове забезпечення підприємства складається з системи державних законодавчо-нормативних актів, норм та нормативів, статуту господарюючого суб’єкта, внутрішніх наказів, договірної бази.

У сучасних умовах ведення бізнесу необхідною складовою успіху є своєчасне отримання інформації та оперативне реагування на неї, тому важливим елементом управління грошовими потоками є внутрішньофірмова інформація підприємства, тож беззаперечною є необхідність побудови моделі управління грошовими потоками саме на підґрунті інформації, яку підприємство може отримати зі своїх внутрішніх спеціалізованих служб. Для цього є надзвичайно важливим є збирання поточної інформації та забезпечення повного й достовірного обліку грошових потоків підприємства, формування необхідної бухгалтерської звітності з обов’язковим її аналізом, адже саме бухгалтерська звітність являє собою комплекс взаємопов’язаних показників фінансово-господарської діяльності, які дають змогу розглянути динаміку діяльності підприємства.

Але безпосередній управління грошовими потоками на підприємстві реалізується через етапи управління.

Процес управління грошовими потоками підприємства, за Бланком І.А. охоплює такі основні етапи [1]:

1. Забезпечення повного і достовірного обліку грошових потоків підприємства і формування необхідної звітності.

2. Аналіз грошових потоків підприємства в попередньому періоді.

3. Оптимізація грошових потоків підприємства.

4. Планування грошових потоків підприємства в розрізі окремих їх видів.

А для системи управління грошовими потоками були розроблені наступні етапи:

1. Виявлення проблемних аспектів фінансового стану підприємства.

2. Деталізація проблемної ситуації за допомогою руху грошових коштів.

3. розробка пропозицій щодо оптимізації руху грошових коштів на підприємстві.

4. Планування окремих показників руху грошових коштів із урахуванням наведених пропозицій.

5. Своєчасний моніторинг запланованих показників.

Отже, розроблені етапи системи управління грошовими потоками дозволяє підвищити ступінь фінансової і виробничої гнучкості компанії та покращити оперативне управління з точки зору збалансованості надходжень і видатків грошових коштів; підвищити обсяги продажу та оптимізації затрат за рахунок більших можливостей маневрування ресурсами компанії; підвищити ефективність управління борговими зобов’язаннями та вартістю їх обслуговування; створити надійну базу оцінки ефективності роботи кожного підрозділу компаній; підвищити ліквідність і платоспроможність підприємства.

 

Література

1.                  Бланк И.А. Основы финансового менеджмента. – К. Ника – Центр, 2007.

2.                  Бочаров В.В. Управление денежным оборотом предприятий и корпораций. – М.:Финансы и статистика, 2001. – 144 с.

3.                  Губачова О.М. Деякі аспекти управління рухом грошових коштів та їх влив на фінансовий стан підприємства// Економіка і регіон. – 2005. - №2 (5). – С. 109 – 114.

4.                  Курочкин А.С. Управление предприятием. – К: МАУП, 1998. – 144 с.

5.                  Фатхутдинов Р.А. Система менеджмента. – М: АО «Бизнес-школа Интел-Синтез», 1996. – 366 с.

6.                  Хахонова Н.Н. Учт, аудит и анализ денежных потоков предприятий и организаций. – М.: ИКЦ «МирТ», 2003. – 304 с.

7.                  Шапошніков М.Ю. Удосконалення обліку і аналізу грошових потоків вуглевидобувних холдингів: Автореф. дис. канд. ек. наук: 08.06.04. – Луганськ, 2004. – 16 с.