Економічні науки/7. Облік і аудит

студ. Руденко Л.О.

Харківський торговельно-економічний інститут, Україна

Грошові потоки підприємства в сучасних умовах господарювання

Грошові кошти - це найбільш ліквідна категорія активів, яка забезпечує підприємству найбільший ступінь ліквідності, а отже, і свободи вибору. Грошові кошти являють собою початок і кінець виробничо-комерційного циклу. Діяльність підприємства, направлена на отримання прибутку, вимагає, щоб грошові кошти перетворювалися в різні активи, які, в свою чергу, перетворюються в дебіторську заборгованість як частину процесу реалізації. Результати діяльності вважаються остаточними і досягнутими, коли процес інкасування приносить потік грошових коштів на підприємство, на основі яких міг би початися новий цикл, який, як очікується, згодом принесе прибуток.

Сучасний стан розвитку економіки України характеризується такими негативними рисами, як криза неплатежів, суцільна бартеризація економіки, великий розмір заборгованості підприємств перед партнерами, державою і своїми працівниками. Однією з причин цього є недостатнє володіння підприємствами методикою управління своїми грошовими потоками. Таке становище виникло невипадково, на це вплинули як об'єктивні так і суб'єктивні фактори. У зв'язку з цим питання обліку, аналізу і аудиту грошових коштів є актуальними в сучасних умовах.

Питання методики та організації обліку, контролю і аналізу руху грошових коштів знайшли відображення у дослідженнях вітчизняних та закордонних науковців. Фундаментальні праці таких закордонних дослідників як Ван Бред М, Глен А. є теоретичною основою міжнародних стандартів обліку грошових коштів. Наукові дослідження Адамса Р., Дефліза Ф.Л. спрямовані на розробку методики контролю і аналізу ліквідності, рівномірності та збалансованості руху грошових коштів. Вітчизняні фахівці Білуха М.Т., Болюх М.А., Бутннець Ф.Ф.. Верша Ю.А.. Герасимович А.М.. Голов С.Ф., Малюга Н.М.. Мних С.В., Нападовська Л.В. розкривають проблеми обліку, контролю і аналізу руху грошових коштів відповідно до потреб реформування економіки, визначають місце і роль обліку, контролю і аналізу у системі управління рухом грошових коштів підприємства. їх рекомендації спрямовані на удосконалення обліку, контролю та аналізу руху грошових коштів. Достовірність висновків та результатів досліджень забезпечена використанням наступних методів дослідження: аналіз, синтез, індукція, дедукція, аналогія, абстрагування – при  уточненні економічної сутності та вдосконалення класифікації руху коштів; порівняння, групування, моделювання та методи дослідження документів при удосконаленні обліку руху грошових коштів: порівняння, групування, моделювання, розрахунок середніх та відносних величин, рядів динаміки, коефіцієнтний метод, економіко-статистичні методи кореляційною та регресійного аналізу - при вдосконаленні контролю і аналізу руху грошових коштів підприємства.

У сучасних економічних відносинах ринок електронних грошей посідає важливе місце і. одночасно, є таким, що формується і розвивається під впливом, соціально-економічних і ринкових трансформацій на підґрунті особливостей власного функціонування.

Сьогодні не існує єдиного визнаного в світі визначення електронних грошей, яке б однозначно розкривало їх сутність і економічну природу, що пояснюється новизною самого платіжного засобу та різноманітністю технічних рішень, реалізованих у сучасних системах електронних розрахунків..

Виявлено, що обсяги емісії електронних грошей не впливають на монетарну політику країн світу. Проте, електронні гроші потенційно можуть впливати на обсяги грошової маси, збільшення швидкості грошового обігу. Тому масовий випуск електронних грошей і прийняття їх широким колом торговців як платіжного засобу може спричинити ескалацію інфляційних процесів. Відтак процеси емісії та використання електронних грошей потребують належної уваги центральних банків.

Виявлено, що в Україні функціонують системи електронних грошей на основі карток і на основі програмного забезпечення. Електронні гроші на основі карток представлені, зокрема, одним із інструментів Національної системи масових електронних платежів, запровадженої Національним банком України, - електронним гаманцем.

Електронні гроші на основі програмного забезпечення представлені  в Україні системами WebМоnеу, "Интернет.Деньги" тощо, випускаються небанківськими установами, діяльність яких здійснюється поза контролем державних органів. Електронні гроші зазначених систем зберігаються на персональних комп'ютерах, є трансферабельними, і середовищем їх обігу є відкрита глобальна телекомунікаційна мережа Інтернет, відтак важливого значення для збільшення їх використання набуває розвиток в Україні електронної торгівлі, а також розширення кола торговців, які за власною згодою прийматимуть електронні гроші як платіжний засіб за товари і послуги.

Специфіка електронних грошей як платіжного засобу підвищує роль оверсайту систем електронних грошей з боку центрального банку. На підставі аналізу досвіду центральних банків розвинених країн щодо оверсайту традиційних платіжних систем установлено, що основними етапами здійснення Національним банком України оверсайту систем електронних грошей мають бути: моніторинг систем електронних грошей; оцінювання систем до початку емісії електронних грошей та періодичне оцінювання функціонуючих систем щодо дотримання в них встановлених законодавством вимог; ініціювання змін у системах.

Література :

1.     Давидов Т.М., Шмаркова Аудит: Підручник. – К.: Знання, 2007. –511с

2.     Петровська О.І., Шмаркова Т.В. Аудит: Навч. посіб.,–К.: Україна,2006.–103 с.

3.     Савицкая Г.В. Анализ хозяйственной деятельности предприятия: Учебник. - М.: ИНФРА - М, 2006. - 330с.