Экономические науки/11. Логистика

Коліна Лілія Михайлівна

Національний технічний університет України

«Київський політехнічний інститут», Україна

Використання технології радіочастотної ідентифікації в SCM-системах

Ланцюг поставок (supply chain) представляє сукупність ланок, пов’язаних між собою інформаційними, грошовими та товарними потоками. Ланцюг поставок починається з придбання сировини у постачальників і закінчується продажем готових товарів та послуг клієнту. Одні ланки можуть повністю належати одній організації, інші – компаніям-контрагентам (клієнтам, постачальникам, дистриб'юторам). Таким чином, до ланцюга поставок зазвичай входять декілька організацій.

Термін SCM (Supply Chain Management – управління ланцюгами поставок) широко використовується на Заході вже більше 15 років, однак до теперішнього часу серед спеціалістів з логістики та загального менеджменту немає єдиної думки з приводу визначення цього поняття. Багато хто розглядає SCM з операційної точки зору, розуміючи під SCM матеріальні потоки. Інші вважають SCM концепцією управління, і нарешті, дехто розуміє під SCM впровадження цієї концепції на підприємстві. Наведемо найбільш популярні визначення SCM.

SCM – це комплекс підходів, що допомагає ефективній інтеграції постачальників, виробників, дистриб’юторів та продавців. SCM, враховуючи сервісні вимоги клієнтів, дозволяє забезпечити наявність потрібного продукту в потрібний час в потрібному місці з мінімальними затратами.

SCM представляє собою процес організації планування, виконання і контролю потоків сировини, матеріалів, незавершеного виробництва, готової продукції, а також забезпечення ефективного та швидкого сервісу за рахунок отримання оперативної інформації про переміщення товару. За допомогою SCM вирішуються задачі координації, планування і управління процесами постачання, виробництва, складування і доставки товарів та послуг.

Дуже широко в SСM-системах застосовується технологія радіочастотної ідентифікації (RFID).

RFID (Radio frequency identification) – це технологія, що використовує радіохвилі для автоматичної ідентифікації фізичних об’єктів.

Також треба зазначити, що це є програмно-апаратний комплекс, що складається з наступних компонентів:

-                мітка – портативний пристрій, який містить дані та передає їх зчитуючому пристрою за допомогою радіохвиль;

-                рідер – пристрій для зчитування інформації;

-                система хост-комп’ютера та програмного забезпечення.

Загальну схему дії радіочастотної ідентифікації можна описати так: радіомітка зберігає унікальні радіоідентифікаційні дані про об’єкт, до якого вона прикріпляється. Коли об’єкт з прикріпленою радіоміткою підноситься до відповідного пристрою-рідера RFID, мітка передає йому ці дані за допомогою антени. Потім рідер зчитує інформацію з радіоміток за допомогою електромагнітного поля і передає її в комп’ютер. Після цього дана програма може використовувати такі унікальні дані для ідентифікації об’єкта, піднесеного до рідера. Вона може виконати найрізноманітніші дії, наприклад, оновлення інформації в базі даних щодо місцезнаходження даного об’єкту, посилання сигналу тривоги персоналу торгового залу або повністю ігнорувати дані.

Товар відслідковується RFID-системами на кожному з етапів ланцюга поставок: на виробництві, при перевезенні, в момент складської обробки і в момент продажу. Аналогічно під радіочастотним контролем знаходиться вся техніка і персонал, що забезпечують процес товароруху.

На рис.1 показано використання RFID на різних етапах ланцюга поставок.

 

 

 

 

 

 

 

 

 

Рис.1. Використання RFID в ланцюгу поставок

Отже, використання RFID в управлінні ланцюгом поставок має такі переваги:

-                підвищення ступеня прозорості глобального ланцюга поставок;

-                зниження затрат та підвищення швидкості обороту;

-                удосконалений процес збору даних;

-                удосконалений ланцюг поставок.

Література:

1. Незалежний портал  ERP-online. Режим доступу: www.erp-online.ru

2. Скворцова А.В. Использование технологии RFID в упрвлении цепочками поставок [Електронний ресурс] / А.В. Скворцова // Санкт-Петербургский государственный университет. – 2008. Режим доступу: http://rfidnews.ru/art006.htm#10