Морозова М.С.

Криворізький економічний інститут Київського національного економічного університету ім. Вадима Гетьмана, Україна

Формування статутного капіталу акціонерного товариства та внесення змін до нього

 

Для початку господарської діяльності будь-яке підприємство, а отже й акціонерне товариство, потребує власних джерел фінансування. У момент створення акціонерного товариства таку функцію виконує його статутний капітал, який за своєю матеріальною сутністю є сукупністю активів, сплачених за акції, випущені товариством, та дорівнює їх сумарній номінальній вартості.

Статтею 13  ЗУ “Про господарські товариства” передбачається, що вкладами учасників та засновників товариства можуть бути гроші, цінні папери, інші речі або майнові чи інші відчужувані права, що мають грошову оцінку, якщо інше не встановлено законом. Забороняється сплачувати акції статутного капіталу бюджетними коштами, коштами, одержаними в кредит та під заставу, векселями [1].

Тобто, іншими словами, можна сказати, що формування статутного капіталу полягає в тому, що засновники (акціонери) отримують у свою власність частку статутного капіталу у формі акцій, а товариство, у свою чергу, стає власником тих активів, які сплатили акціонери за акції.

Згідно ст.6 ЗУ “Про акціонерні товариства”, засновниками акціонерного товариства можуть бути одна, дві чи більше осіб. Але, у статті 14 ЗУ “Про акціонерні товариства” чітко визначено розмір статутного капіталу акціонерного товариства на момент його заснування. Мінімальний розмір статутного капіталу акціонерного товариства становить 1250 мінімальних заробітних плат, виходячи із ставки мінімальної заробітної плати, що діє на момент реєстрації акціонерного товариства [2]. Згідно ЗУ “Про встановлення прожиткового мінімуму та мінімальної заробітної плати” [4], на 2010 рік в Україні встановлено такі розміри мінімальної заробітної плати:

Термін дії

Розмір

01.01.2010-31.03.2010

869 грн.

01.04.2010-30.06.2010

884 грн.

01.07.2010-30.09.2010

888 грн.

01.10.2010-30.11.2010

907 грн.

01.12.2010-31.12.2010

922 грн.

 

Тобто, на момент створення акціонерного товариства на даний момент, його статутний фонд повинен становити не менше 1105000 грн.. Статутний капітал товариства визначає мінімальний розмір майна товариства, який гарантує інтереси його кредиторів. Відомості про розмір статутного фонду вносяться до Єдиного державного реєстру юридичних осіб та фізичних осіб – підприємців. Право власності на майно, що вноситься до статутного фонду, до створюваної фізичної особи переходить з моменту його державної реєстрації.

Виходячи з розуміння сутності статутного фонду, чинне законодавство України встановлює особливі правила щодо збільшення чи зменшення статутного фонду акціонерного товариства.

Збільшення статутного фонду акціонерного товариства може бути здійснено з досягненням певної мети, наприклад, проведення капітального ремонту основного устаткування підприємства, технічного переозброєння морально та фізично застарілого обладнання, розробку нових видів продукції, що випускається товариством, впровадження енергозберігаючих заходів або встановлення технологій, які б стримували забруднення навколишнього середовища на високому рівні  та інше. Але не допускається збільшення статутного капіталу акціонерного товариства для покриття збитків.

Джерелами збільшення розміру статутного капіталу акціонерного товариства можуть бути [3]:

-                         додаткові внески (вклади), якими можуть бути будинки, споруди, обладнання та інші матеріальні цінності, цінні папери, права користування землею, водою та іншими природними ресурсами, будинками, спорудами, обладнанням, а також інші майнові права (у тому числі права на інтелектуальну власність), грошові кошти, у тому числі в іноземній валюті;

-                         реінвестиція дивідендів;

-                         індексація основних фондів.

Шляхами збільшення розміру статутного капіталу є:

-                         збільшення кількості акцій існуючої номінальної вартості акцій;

-                         збільшення номінальної вартості акцій.

Згідно зі ст. 15 ЗУ “Про акціонерні товариства”, рішення про зменшення статутного фонду акціонерного товариств приймаються у тому ж порядку, що і про збільшення статутного фонду [4].

Зменшення статутного фонду здійснюється шляхом зменшення номінальної вартості акцій або зменшення кількості акцій шляхом викупу частини акцій з метою анулювання цих акцій.

Рішенням акціонерного товариства про зменшення розміру статутного фонду акції, не подані для анулювання, визнаються недійсними, але не раніш як через шість місяців після доведення до відома про це всіх акціонерів передбаченим статутом способом.

Акціонерне товариство відшкодовує власнику акцій збитки, пов’язані із змінами статутного фонду.

Зменшення статутного капіталу акціонерного товариства допускається після повідомлення про це всіх його кредиторів у порядку, встановленому законом. При цьому кредитори мають право вимагати довгострокового припинення або виконання товариством відповідних зобов’язань та відшкодування збитків.

Зменшення статутного капіталу акціонерного товариства шляхом купівлі та анулювання частини акцій допускається, якщо така можливість передбачена у статуті товариства.   

У разі прийняття рішення про зміну розміру статутного фонду загальними зборами акціонерів, одночасно з порядком денним, підлягає опублікуванню така інформація:

-                         мотиви, спосіб та мінімальний розмір зміни статутного капіталу;

-                         проект змін до статуту, пов’язаних із змінами статутного капіталу;

-                         дані про кількість акцій, що випускаються або вилучаються, та їх загальну вартість;

-                         відомості про нову номінальну вартість акцій;

-                         права акціонерів;

-                         дата початку і закінчення підписки на акції, що додатково випускаються, або їх вилучення.

Таким чином, діяльність акціонерного товариства, щодо внесення змін до статутного капіталу законодавчо регулюється. Чітко визначені всі права та обов’язки акціонерів. В разі внесення змін до статутного капіталу підприємства надається певна інформація в засоби масової інформації та обов’язково реєструється в державних органах, з метою запобігання зловживань та шахрайств.

Література:

1.     ЗУ “Про господарські товариства” від 19.09.91 №1576-ХІІ.

2.     ЗУ “Про акціонерні товариства” від 17.09.2008 №514-VІ.

3.     Положення “Про порядок збільшення (зменшення) розміру статутного капіталу акціонерного товариства” від 28.03.2007 № 280/13547.

4.     ЗУ “Про встановлення прожиткового мінімуму та мінімальної заробітної плати” від 20.10.2009 №1646-VI.

5.     Статутний капітал // Головбух. – 2007. - №59.- 24.10.

6.     Формуємо статутний фонд // Податки та бухгалтерський облік. – 2008. - №101.- 18.12.