Економічні науки/10. Економіка підприємства

Винниченко О.О.

студентка 6-го курсу Криворізького факультету

Запорізького національного університету, Україна

Сутність організаційно-технічного розвитку підприємства

Організаційно-технологічне забезпечення виробництва (ОТЗВ) як стадія життєвого циклу продукції (ЖЦП) включає технологічну підготовку виробництва (ТПВ) і організаційну подготовку виробництва (ОПВ). Метою ОТЗВ є забезпечення технологічної і організаційної документації для виготовлення нової продукції.

Завдання ОТЗВ:

-        аналіз технологічності нової продукції;

-        аналіз існуючих технологій, устаткування і виробничих потужностей підприємства;

-        розробка оперативно-календарних планів запуску і випуску продукції; оперативне управління ОТЗВ тощо.

Складання плану організаційно-технічного розвитку (ОТР) не є останнім етапом у плануванні цього напряму діяльності підприємства. Цей план є переліком проектів і заходів, спрямованих на вирішення поставлених завдань. Тому успіх реалізації плану значною мірою залежить від ефективного контролю за реалізацією відібраних і прийнятих до виконання проектів, хоча, на жаль, цим питанням приділяється ще недостатньо уваги на вітчизняних підприємствах. Проте в умовах зростання темпів ринкових змін, вимог споживачів, посилення конкурентної боротьби успіх компанії залежатиме не тільки від ефективного стратегічного й тактичного планування, а й від її здатності успішно реалізовувати ці плани, яка значною мірою визначається підходами до управління проектами, які діють в організації.

План ОТР – це перелік проектів чи заходів (із зазначенням назви й керівника    проекту,    строків    початку    та    закінчення,    бюджету,    місця

впровадження й очікуваних результатів), згрупованих у такі основні розділи:

1.      Розділ про науково-дослідні та проектно-конструкторські роботи.

2.      Розділ про підвищення якості продукції, сервісного обслуговування клієнтів.

3.      Розділ про підвищення техніко-технологічного потенціалу.

4.      Розділ про заходи з охорони й оздоровлення навколишнього середовища.

5.      Розділ про удосконалення планування й організації виробництва, функціональних та загальнокорпоративних систем управління підприємством.

6.      Розділ  про упровадження сучасних  інформаційних технологій.

Мета організаційно-технічного проектування – дати технічну характеристику процесу реорганізації.

У процесі реорганізації використовуються різні технології для моделювання, аналізу статистичних даних, збору інформації і документування процесів, комп'ютерних роз­робок, проведення телеметрії, створення експертних систем, баз даних та ін. Намічаються конкретні заходи для технічного оснащення (табл.1)

Таблиця 1

Методи управління на етапі організаційно-технічного проектування

Завдання

Методи управління

Модель взаємин об’єктів і суб’єктів

Інформаційне проектування

Перегляд зв’язків процесу

Аналіз трудового процесу

Інструменти й інформатика

Інформаційне проектування

Вимір і оцінка інформації

Об’єднання інтерфейсів і інформації

Інформаційне проектування

Оцінка варіантів

Інформаційне проектування

Поліпшення режиму контролю

Інформаційне проектування

Модулювання

Інформаційне проектування

Розміщення обраних модулів

Інформаційне проектування

Застосування технологій

Інформаційне проектування

Стратегічна автоматизація

Реалізація плану

Управління проектом

 

Система планування організаційно-технічного розвитку на підприємстві включає комплекс різноманітних планів, які взаємодіють один з одним та спрямовані на здійснення за цілями, предметом, рівнями, змістом та періодом планування. Важливо виділити фактори, які визначають склад та зміст цього комплексу:

-       організаційна структура та профіль інноваційної діяльності підприємства;

-       склад інноваційних процесів, які здійснюються;

-       рівень кооперації при їх проведенні, масштаби та постійність інноваційної діяльності.

Основним завданням організаційно-технічного розвитку є забезпечення прискорення впровадження перерахованих вище елементів у діяльність підприємства в рамках стратегічних та поточних планів. Комплексне планування розвитку і підвищення ефективності діяльності повинне знаходити висвітлення в плані організаційно-технічного розвитку підприємства, показниках ефективності виробництва та планах капітальних вкладень і капітального будівництва (інвестицій).

Технічний та організаційний розвиток розглядаються як напрями єдиного процесу, де технічний розвиток виступає визначальним та безпосереднім чинником зростання ефективності виробництва – він визначає динамічну основу розвитку підприємства, а організаційний розвиток забезпечує реалізацію створених технічно-потенційних можливостей інтенсифікації виробничо-трудових процесів, тобто веде до зміни форми процесу розвитку.

Технічний розвиток є визначальним чинником розвитку підприємств, його змістом, визначає його динамічну основу. Організаційний – веде до змін його форми.

Організаційний розвиток реалізується у технологічно раціональному існуванні елементів виробництва та забезпеченні необхідної системи виробничих зв’язків, активно впливає на формування технології та техніки.

План ОТР має міжфункціональний характер і вміщує як плани інноваційної діяльності.