Економіка / 3.Фінансові відносини

Мараховська Т.М., Нечитайло Ю.В.

Вінницький національний аграрний університет, Україна

 

ПРОБЛЕМИ ОПОДАТКУВАННЯ ГОСПОДАРСЬКОЇ ДІЯЛЬНОСТІ СУБЄКТІВ МАЛОГО БІЗНЕСУ ТА ОСНОВНІ ШЛЯХИ ЇХ ВИРІШЕННЯ

 

Формування ефективного діючих ринкових механізмів, спроможних забезпечити стале економічне зростання, потребує впливу державних інституцій на економічну систему на макро- та мікрорівні. Державне регулювання економіки, яке здійснюється насамперед шляхом застосування перерозподілу виробленого суб’єктами підприємництва додаткового продукту через податкові вилучення, повинно відповідати вимогам ефективного розвитку ринкової економіки.

Визначальною умовою створення ефективної системи державного регулювання економіки є наукове обґрунтування концептуальних засад податкової політики, яка повинна формуватися на відповідній методологічній основі, що дасть можливість забезпечити гармонічні стосунки та реалізувати економічні інтереси держави та платників податків.

Оподаткування підприємств малого бізнесу є головним чинником зовнішнього середовища, який суттєво впливає на їхню діяльність. Саме малі підприємства, які не потребують великого стартового капіталу та забезпечують високу оборотність ресурсів, здатні швидко реагувати на зміни ринкового попиту та за рахунок цього забезпечувати рівновагу на споживчому ринку в умовах нестабільної економіки й обмеженості фінансових ресурсів підприємствам.

Податкове оточення в Україні є негативним чинником у розвитку суб’єктів малого бізнесу. Існуюча податкова система не дозволяє підприємствам отримувати незалежні доходи та використовувати їх для розвитку, стимулює непрозорість фінансів і приховування прибутку, інвестування їх в економіку країни з меншим податковим навантаженням.

Механізм реалізації регуляторної політики держави щодо оподаткування тієї чи іншої сфери господарської діяльності суб’єктів малого бізнесу потребує удосконалення, зважаючи на такі причини:

1. За часів становлення незалежності України фактично склалася нова економічна реальність для суб’єктів підприємницької діяльності.

2. Цілі державної податкової політики, орієнтовані на реалізацію інтересів держави щодо суб’єктів малого бізнесу, пов’язані з існуючими системами оподаткування, збільшенням критичної маси суб’єктів підприємницької діяльності і надходжень до бюджету. Прогалини у системі оподаткування малого бізнесу призводить до значних розбіжностей між поставленими цілями і кінцевим результатом.

3. Сучасну динаміку розвитку суб’єктів малого бізнесу в Україні визначають два основних параметри:

1)потреба в ефективній системі оподаткування;

2)незрозуміла у деяких випадках, схильна до подвійного тлумачення та ухилення від сплати податків чинна система оподаткування малого бізнесу, яка вимагає проведення інвентаризації законодавчої бази, розробки процедури усунення недоліків нормативно – правового характеру.

Регуляторна податкова політика держави, побудована на подвійних стандартах, на словах декларується як зниження податків, а насправді загальний рівень податків не змінюється або підвищується. У відповідь підприємці удосконалюють методи управління не задекларованими грошовими потоками та застосовують нові схеми ухилення від оподаткування. В результаті страждає як держава, так і підприємство: бюджет не виконується, соціальний клімат не покращується.

Таким чином, тягар податкової системи України визначаються, насамперед, не розміром податкових ставок, а складністю та нестабільністю системи податкового адміністрування. Вихід з чергової кризової хвилі та забезпечення довгострокового економічного зростання вимагають мобілізації усіх напрямів державної економічної політики, передусім максимізації дії регуляторної і стимулюючої функції.

Основними стратегічними цілями реформування системи оподаткування суб’єктів малого бізнесу слід вважати такі:

·        підвищення конкурентоспроможності вітчизняного бізнесу;

·        легалізація тіньового сектору;

·        нарощування критичної маси суб’єктів малого бізнесу;

·        простота та зрозумілість податкових норм для суб’єктів господарювання;

·        скорочення витрат платників на нарахування і сплату податків до держави на їх адміністрування;

·        забезпечення умов для добровільного виконання вимог податкового законодавства платниками податків.

При цьому податкова політика держави повинна базуватися на єдиних принципах: податки повинні бути стабільними і не дуже обтяжливими, проте сплачувати їх зобов’язані всі без винятку, податкове законодавство повинне бути простим і зрозумілим, а витрати органів державної влади на їх адміністрування – мінімальними.

Держава зобов’язана забезпечити платникам податків такі умови, за яких вони довірятимуть їй і добровільно сплачуватимуть встановлені законодавством податки, збори й обов’язкові платежі, а державна податкова служба (ДПС) України повинна стати високопрофесійною, інформаційно розвиненою та максимально автоматизованою службою. Необхідно досягти максимального рівня впливу людського чинника на ухвалення будь – яких рішень, мінімального втручання працівників ДПС в господарську діяльність суб’єктів господарювання, створити та впровадити сучасні інформаційно – аналітичні системи, забезпечити навчання платників податків, ввести прозорі форми і методи їх обслуговування. 

Таким чином, для досягнення цих цілей систему оподаткування слід узгодити з пріоритетами державної політики соціально – економічного розвитку країни, створити постійно діючу робочу групу з питань виявлення недоліків та удосконалення системи оподаткування малого бізнесу, внести зміни до законодавства з питань оподаткування, спростивши його, змінити методи адміністрування податків на ефективну, відкриту та підзвітну суспільству систему.

Література

1. Балабенко О.В. Удосконалення механізму реалізації регуляторної політики держави щодо оподаткування господарської діяльності суб’єктів малого бізнесу // Актуальні проблеми економіки – 2008. -  №7. - С.9 – 15. 

2. Долгальова О.В. Малий бізнес в Україні //Фінансовий контроль. – 2010. - №1. – С. 25-26.

3. Лютий І.О.,Романюк М.В. Проблеми та перспективи спрощеної системи оподаткування суб’єктів малого підприємництва а Україні // Фінанси України – 2008. - №6. - С.31 – 38

4. Воротіна Л.І. Малий бізнес та підприємництво в ринкових умовах господарювання // Актуальні проблеми економіки. – 2009. - №6. – С. 14-19.