Економічні науки/ 12. Економіка сільського господарства

Стеценко О.М.

Дніпропетровський державний аграрний університет, Україна

Проблеми  ефективного використання земельних угідь

 

Проблеми підвищення ефективності використання земельних ресурсів є досить актуальними і потребують подальшого вивчення не лише з  економічної, а й з технологічної, соціальної та екологічної сторін.

Про ефективність використання об'єкта власності піклується, як правило, власник, а оскільки держава перестала бути монополістом у цій області, воно втратило дану функцію. Але саме держава повинна піклуватися про збереження й підвищення родючості ґрунту і стимулювати до цього землекористувачів. Сформовані економічні відносини (мал. 1) між державою, власником і землекористувачем, що стосуються використання землі, утворять недосконалий трикутник.

 

Рис. 1. Економічні відносини використання землі

У дану схему «напрошується» доповнення - відносини між державою й землекористувачем, у вигляді регулювання й стимулювання. Основні напрямки регулювання земельних відносин представлені в таблиці 1.

 

                                                                                                    Таблиця 1

Напрями регулювання земельних відносин в Україні

Економічні регулятори

Елементи регулювання

Для стабілізації відносин власності

Податки при передачі земельної ділянки у спадщину

Для збереження і підвищення родючості ґрунтів

Грошова компенсація за нераціональне використання земель

Грошова компенсація за екологічні збитки

Для перетворення виробничого потенціалу землі в фактор економічного росту сільськогосподарського виробництва

Орендна плата

Земельний податок

Ринкова вартість землі

Заставна ціна землі

Страхова вартість землі

 

В основу регуляторів і методів керування повинні бути закладені економічні стимули, що забезпечують зацікавленість в охороні й раціональному використанні земельних угідь.

До елементів регулювання бажано віднести податки, грошові компенсаціїї, вартість землі.

За нераціональне використання землі необхідно встановити економічні санкції для землекористувачів за такими ознаками:

1). Зменшення запасів гумусу в ґрунті, %;

2). Зменшення вмісту рухомого фосфору, %;

3). Зменшення вмісту рухомого калію, %;

4). Зменшення ступеня кислотності, %;

5). Кам’янистість,  % покриття;

6). Забрудненість території, га.

 Одним із засобів збереження якісного стану грунтів пропонуємо створити фонд збереження і підвищення родючості грунтів. Додатковим джерелом формування фонду збереження й підвищення родючості ґрунтів є компенсаційні платежі за перевід земель сільськогосподарського призначення в інші категорії земель.

Кошти фонду збереження й підвищення родючості ґрунтів пропонуємо використати для організації страхування земель, розвитку іпотечного кредитування землекористувачів і фінансування заходів щодо підвищення родючості ґрунтів.

Для контролю за станом земельної ділянки і її використанням пропонуємо відродити паспорт поля, що відображає не тільки показники родючості ділянки, а й баланси органічної речовини та живильних елементів у ґрунті, але і всі порушення й приписи державного контролюючого органу.

Землі сільськогосподарського призначення, як і інші об'єкти нерухомості, піддані зростаючим природним і техногенним впливам, що наносять галузі величезний збиток. Економічним інститутом захисту земель є страхування. Найбільш висока ймовірність заключення договорів страхування з землекористувачами, чиї земельні ділянки  розташовані в ерозіїнебезпечних зонах.

Раціонального і ефективного використання землі в сільськогосподарському виробництві можна досягти за умови послідовного здійснення заходів з підвищення родючості ґрунту і охорони його від ерозії та інших руйнівних процесів.

В подальшій перспективі, орієнтуючись на виробництво екологічно чистої продукції, аграрним підприємствам доцільним буде впровадження у виробництво наступних технологічних заходів: застосування науково обґрунтованих сівозмін; мінімізація обробітку ґрунту для відновлення його мікробіоти; залишення на полі всієї нетоварної частини врожаю як джерела біомаси для гумусоутворення. Також потрібні економічні стимули та регулятори для збереження якісного стану грунтів, а саме податки,  грошові компенсації.