Економічні науки/ 10. Економіка підприємства

Обертас І.А.

Дніпропетровський державний аграрний університет, Україна

Конкуренція, перехід конкуренції до конкурентоспроможності

 

Побудова соціально орієнтованої моделі ринку передбачає створення відповідних умов утворення в національній економіці пріоритетів цивілізованих ринкових цінностей, зокрема правил конкуренції,оскільки добросовісна конкуренція є не тільки основним детермінуючим чинником раціонального господарювання та інноваційного розвитку, але й сприяє соціальному прогресу суспільства.

         У будь-якому випадку конкуренція стає економічною основою, що вимагає чіткого регулювання з боку держави, бо на практиці виникають монополізм, недобросовісні економічні відносини. Кожна держава мусить мати чітку та стабільну законодавчу базу, що регулює і контролює дії підприємців у конкретній боротьбі.

         В Законі України «Про обмеження монополізму та недопущення конкуренції у підприємницькій діяльності» конкуренція розглядається як змагальність підприємств, коли їхні самостійні дії обмежують можливості кожного з них впливати на загальні умови реалізації товарів на ринку і стимулюють виробництво тих товарів, які потребує споживач.

         Засновник «конкуренції» М.Е.Портер свого часу навів удосконалене визначення, яке актуальне і для сучасної конкуренції та поширюється на всі галузі народного господарства. Він обґрунтував напрямок стратегії конкуренції, який показує, що основою конкуренції для будь-якої фірми в конкурентній боротьбі є мета. Цієї мети можна досягти за допомогою економічних складників, до яких належать: люди, асортимент виготовленої продукції, методи реалізації продукції, організація виробництва, планування діяльності підприємства та інше.

         У вказаній концепції автор пов’язав усі складові організації, які акумулюють свої сили для підвищення конкурентоспроможності підприємства і продукції, що виготовляється. Кожне підприємство самостійно обирає цілі, які виступають основою для становлення економічних відносин.

         Для того щоб чітко відокремити конкуренцію, принципи її діяльності, від конкурентоспроможності , і на скільки конкурентоспроможність більш ширша від ефективності. Потрібно дати визначення цим термінам та показникам.

         Конкуренція означає суперництво, боротьбу за досягнення кращих результатів у будь-якій сфері діяльності. В економічному плані це боротьба між суб’єктами ринкового господарювання, передусім між товаровиробниками, за вигідні умови виробництва, збуту та купівлі товарів, боротьба за одержання найбільшого прибутку. Отже, з позицій економічної теорії можна дати таке визначення конкуренції.

         Конкуренція-це елемент ринкового механізму, форма взаємодій суб’єктів товарного господарства, зіткнення в ньому інтересів суверенних виробників, їх суперництво, боротьба за вигідні умови застосування капіталу, виробництва, купівлі й продажу товару.

Робоча сила+основні засоби+предмет праці+земля

 

Результати виробництва

 

Виробництво

 
         Сільськогосподарське виробництво вимагає органічного поєднання і взаємодії чотирьох факторів – робочої сили, основних засобів, предметів праці і землі. Отже будь-яке виробництво передбачає витрати реверсів і одержання певних результатів. Але на однакову кількість витрачених ресурсів підприємства можуть одержувати далеко не однакові за величиною результати. В такому випадку кажуть, що підприємства ведуть виробництво з різною ефективністю рис. 1.

 

 

Ефективність виробництва

 
 

 

 


Рис1. Формування ефективності виробництва

 

Ефективність-це економічна категорія, що відображає співвідношення між одержаними результатами і витраченими на їх досягненнями ресурсами, причому при вимірювані ефективності реверси можуть бути представлені або в певному обсязі за їх первісною вартістю, або частиною їх вартості у формі виробничих витрат.

         Отже виходячи з попередніх визначень показників конкуренції і ефективності, можна сказати, що у ринковій системі господарювання категорія «конкурентоспроможності» водна з головних, бо в ній знаходить своє відображення економічні (насамперед ефективність) науково-технічні, виробничі, організаційно управлінські, маркетингові та інші можливості окремого підприємства, галузеві чи країни в цілому.

         Конкурентоспроможність – це властивість товару забезпечувати комерційний успіх в умовах конкуренції; відповідність товару умовам ринку, конкретним вимогам споживачів за якісними, технічними, економічними й естетичними характеристиками, а також за умовами реалізації (сервіс, ціна, строки, реклама).

         Отже, досліджуючи і розкриваючи суть понять конкуренції, ефективності і Конкурентоспроможності можна встановити, що конкуренція являє гобою середовище з різноманітними факторами впливу в якому знаходиться підприємство, а конкурентоспроможність - це більш глибша за своїм впливом та походженням показник ніж ефективність.