Экономические науки/6.Маркетинг и менеджмент

 

Петришина О. А.

Національний технічний університет України «Київський політехнічний інститут», Україна

Використання принципів ноетичної динаміки в сучасному менеджменті

Ноетика (ноетична динаміка) – міждисциплінарна область знань, заснована на інтегральному підході до еволюції людської свідомості. Ноетичний означає свідомий, розумний, той що прагне до самопізнання і досконалості, виходячи при цьому за рамки звичного світосприйняття та світогляду. Бути ноетичним - володіти здатністю розуміти, розрізняти, осягати суть речей. Ноетична динаміка розглядає дизайн свідомості та механізми мислення, які включають в себе ціннісні системи, займається дослідженням процесів адаптації людини в постійно змінному середовищі, що в сучасних умовах набуває значної актуальності. Адже, світові процеси суттєво ускладнюються, набувають глобального характеру, що виходить за рамки лише економіки. Світ змінюється дуже стрімко і для ефективного життя потрібно встигати за його динамікою, успішно адаптуватися до змін умов життя, стати тим лідером, який може знаходити ефективні рішення для різних ситуацій. Такі зміни потребують нових системних підходів, що допомагають вирішити проблеми більш високого рівня, ніж той де знаходиться сама проблема. Даний підхід ґрунтується на Ноетичній Динаміці, що розробляє методи розвитку і біо-психо-соціальної інтеграції людини, її свідомої, проактивної еволюції. Ноетична модель дозволяє краще зрозуміти стан людини і організаційної структури, що інтегрує ту чи іншу групу людей.

Практичний ефект, що виникає при виборі саме цього напрямку в роботі з людьми на підприємствах, пов'язаний  з наступними факторами. В першу чергу, це системний погляд на людину, її психіку та свідомість. Компанія з точки зору ноетичного підходу  - це складна нелінійна та не детермінована Комплексна Адаптивна Система. Елементи якої мають різноманітні потреби, емоції, думки та переконання. Системність ноетичної теорії допомагає вибудувати практичні методи в цілісну систему, що ефективно працює над досягненням цілей. Другий фактор – великий діагностичний потенціал  - сукупність спеціальних тестів та методик, що дозволяють поставити точний діагноз, як окремій людині, так і організації в цілому.

Слід розуміти, що ноетика охоплює практично весь спектр життєвих проблем, що стоять перед людиною та впливають значною мірою на її професійну діяльність, положення в соціумі. Основними напрямками ноетики, здатними підвищити ефективність діяльності всієї організації є: психологія вирішення проблем, направлена на те, щоб навчити людину позбуватися від внутрішніх та зовнішніх протиріч, конфліктів, негативних ситуацій; психологія спілкування, направлена на розвиток здатності до ефективної та гармонійної комунікації з іншими людьми; психологія успіху, кар’єри та професійного росту, що навчає зацікавлених людей вмінню ставити цілі і своєчасно їх досягати, затрачаючи при цьому мінімальну кількість енергії; психологія саморегуляції, робота людини над собою, направлена на підвищення самоконтролю, цілісності, вміння управляти собою в різних ситуаціях; психологія пробудження здібностей та талантів, що допомагає людині усвідомити ті види діяльності і вміння, якими вона реально володіє; психологія волі та активності, направлена на  подолання ліні та активізацію зусиль; психологія адаптації, що допомагає людині ефективно пристосовуватись до постійно змінних умов середовища; психологія саморозвитку, дає зацікавленій людині всі необхідні знання, інструменти та практичні методи, що допомагають усвідомити основний закон буття – еволюцію та рух по шляху самовдосконалення.

Ноетика дає можливість провести глибоку діагностику фірми, команди, бізнесу в цілому (з точки зору  Спірального Рівня Розвитку, переважаючих та недостатніх Розумностей, стану цього бізнесу як цілісної системи, характеру Самоідентифікації  самого керівника і його співробітників, розподілення бізнес-уваги на рішення пріоритетних задач та напрямків). Якщо людина пройде подібну діагностику і побачить в якій мірі в ній сформована Самоідентифікація успішного керівника, вона буде в більшій мірі ніж раніше готова до роботи над собою і просування по драбині саморозвитку.

Ноетика дає людині, що вирішила здійснити якісний стрибок в житті та бізнесі, чітку систему особистого та соціального просування по Спіральним Рівням до більш високих ступенів.

Дана система передбачає: виявлення прихованих цілей та внутрішніх особистісних програм, їх підпорядкування головній цілі та життєвій місії; нову інтеграцію різних видів інтелекту у відповідності з поставленими цілями; пробудження внутрішньої само ідентифікації гармонійної, успішної та щасливої людини і перетворення її в домінуючу силу свідомості та діяльності; розвиток навику заряджати своїм станом інших людей, і в першу чергу членів свого колективу; перерозподіл уваги до різних сфер своєї діяльності у відповідності з обраними пріоритетами і задачами; розвиток навиків входити в позитивний ресурсний стан – гармонії, задоволення, щастя, повноти життя, що підвищують індекс суб’єктивної реалізованості та знімає тривогу, стресові ситуації; тренування необхідних психологічних властивостей (уваги, пам’яті, сприйняття, волі, емоційного інтелекту, системного мислення, активного уявлення, пробудження свідомості, інтуїції), а також психологічних якостей (впевненості, працелюбства, активності, здатності до ризику, комунікабельності, зібраності, наполегливості); розвиток здатності до безперервного особистісного та духовного росту і удосконалення себе у всіх сферах життя, включаючи основну професію.

 Керівник, що свідомо розвивається в ноетичному напрямку завжди суттєво відрізняється від людей свого кола. Його життя й робота носять усвідомлений та гармонійний характер, і представляють собою систему свідомо організованих, позитивно направлених стратегічно точних зусиль, що дозволяє досягати будь-яких поставлених цілей.

Ноетичний менеджмент, що спирається на найбільш розроблені та ефективні моделі сучасної науки управління – є одним з напрямків ноетики, що дозволяє ефективно працювати в сфері бізнесу. Президент Міжнародного Інституту Інтегральної Уваги Алекс Кей виділяє три головні напрямки ноетичного менеджменту. По-перше, це «прихований менеджмент» (Instangibles Management), що розглядає тонкі нематеріальні фактори бізнесу – цінності, якими оперують продавці та споживачі продукції та послуг, мотивацію людей та компаній, що мають власну енергетику та психологічну структуру, а також свідомість, увагу та самоідентифікацією учасників ділових взаємовідносин. Другим напрямком ноетичного менеджменту є менеджмент з адаптивним потенціалом (Adaptive Management), що дозволяє успішно пристосовуватися до складних умов сучасного бізнесу і взаємодіяти з іншими системами соціального оточення і представниками бізнес-середовища. Третій напрямок - спіральний менеджмент (Spiral Management), завдяки якому можна визначити спіральний рівень розвитку працівників та  компанії з урахуванням тих цінностей, які вони реально використовує у своїй діяльності і помітити шляхи її еволюції.

Отже, завдяки використанню ноетичної моделі можна краще зрозуміти стан людини і організаційної структури, яка інтегрує ту чи іншу групу людей. Застосовуючи методи ноетики можна досягати найкращих результатів, як в період переходу бізнес-структури до стабільного стану, так і кризові періоди.