Економіка/10 Економіка підприємств

Стець Марія Іванівна

Науковий керівник: Глазко Наталя Дмитрівна

Вінницький національний аграрний університет, Україна

 

Особливості стягування акцизного збору з алкогольних напоїв та тютюнових виробів.

 

Акцизний збір є одним із непрямих податків, який існує не одне століття (законодавство визначало, що більшість по­датків скасовано або замінено), тому в деяких випадках спостерігається схо­жість методів нарахування.

Наприкінці XVIII - та в середині XIX ст. ак­цизний збір мав більш широ­ке визначення та розповсюдження. По-перше, це дійсно був податок на декіль­ка груп високо реалізованих і споживчих товарів наприклад: акци­зи на сіль, цукор, алкоголь, тютюн, нафто­ві масла і запалювальні сір­ники.

Отже, акциз - це особливий збір, який стягувався із власників і утриму­вачів місць роздріб­ної торгівлі алкого­лем шляхом видачі їм щорічного патенту, ціна якого коли­валася від 0,6 руб. до 10 руб., який встановлю­вався в Україні в 1842 р. відповідно до «Положення про ак­циз в привілейова­них губерніях» у місцях із вільним продажем спиртних напоїв.

Оскільки в світовій практиці визначено три основних типи акцизів (залежно від функції, яку вони вико­нують). Перший тип - це традиційні акцизи (на алкогольні та тютюнові вироби); вони мають дві функції - фіскальну та обмежувальну, яка спрямована на зниження споживання шкідливих для здоров'я продуктів. Другий тип - це акцизи на пальне, вони поруч з фіскальною функцією виконують роль платежу за корис­тування природними ресурсами та забруд­нення довкілля. І третій - це акцизи на "предмети розкоші" (елітні товари класу "люкс"), які виконують соціально-розподільчу функцію в економіці. В Україні в основному використовуються два перших типи акцизів; акциз на автомобілі умовно можна вважати таким, що належить до третьої групи.

Більшість акцизів збираються в процесі виробництва підакцизних товарів, що, з од­ного боку, спрощує нарахування таких податків та зменшує можливості ухилення від сплати податку, а з іншого - ускладнює оцінювання податкового акцизного наван­таження як на окремого платника податків - фізичну особу, так і на регіони України.

Акциз - це податок на споживання, а не на виробництво, тому виконувати свою фіс­кальну функцію він може лише у випадку зарахування до підакцизних товарів таких, які є низькими за ціною та не ма­ють чітких товарів-замінювачів.

На сьогодні існують великі зміни, що до порядку нарахування акцизного збору на тютюнові вироби.

У 01.07.2009 році акцизний збір на тютюнові вироби спла­чується:

               за ставками у відсотках до обороту з реалізації товару (продукції) – 16 % за сигарети без фільтра, цигарки, сигарети з фільтром;

               за ставками у твердих сумах з одиниці реалізованого товару (продукції) - 45 грн. за 1 000 штук за сигарети з фільтром; 19,5 грн. за 1 000 штук за сигарети без фільтра та цигарки.

Але, для сигарет, акцизний збір з яких об­числюється одночасно за ставками у відсотках до обороту з реалізації та у твердих сумах з одиниці реалізованого товару, установлено мінімальний роз­мір податкового зобов'язання зі сплати акцизного збору. Зокрема, за кожну власну назву таких сигарет сума акцизного збору не може бути меншою ніж:

         19,5 грн. за кожну 1 000 штук сигарет без фільтра, ци­гарок (код товару згідно з УКТ ЗЕД 2402 20 90 10);

         45 грн. за кожну 1 000 штук сигарет з фільтром (код товару згідно з УКТ ЗЕД 2402 20 90 20).

Законодавство визначає річну плату за ліцензії на пра­во оптової торгівлі спиртом ети­ловим, коньячним і плодовим, спиртом етиловим ректифікова­ним виноградним, спиртом ети­ловим ректифікованим плодовим становить 500 000 грн. Ліцензії видаються органом, уповноваже­ним Кабінетом Міністрів України, терміном на п'ять років, а плата за ліцензії зараховується до дер­жавного бюджету.

Річну плату за ліцензії на пра­во оптової торгівлі встановлено у розмірі:

- алкогольними напоями — 500 000 грн.;

- тютюновими виробами — 500 000 грн.

Визначена динаміка обсягів реалізації марок акцизного збо­ру попереднього зразка для маркування алкоголь­них напоїв та тютюнових виробів, виявлено незаконного виробництва підакцизних товарів, з ви­користання підроблених марок акцизного збору для їх маркування, з вилученням з обігу алкогольних напоїв з підробленими марками акцизного збору у 2004 — 2007 роках свідчать про зростання тіньового обігу маркованих підакцизних товарів, використання акцизних марок не за призначенням, виробництво та реалізацію не-облікованої продукції та застосування для їх марку­вання підроблених марок акцизного збору.

Оскільки, темпи росту реалізації марок акцизного збо­ру попереднього зразка для маркування алкоголь­них напоїв та тютюнових виробів як для вітчизняного, так і для імпортного виробництва порівняно з попередні­ми роками становили відповідно: у 2004 р. —111%, у 2005 р. — 110%, у 2006 р. — лише 103%, а у 2007 р. —103%. При цьому підрозділами податкової міліції у 2005 р. було порушено 1430 кримінальних справ за статтями 204, 216 Кримінального кодек­су, в 2006 р. — вже 1680, а у 2007 р. — 1737 та­ких справ.

Маркування тютюнових виробів здійснюється марками акцизного збору, але кожна марка акцизного збору на тютюнові вироби повинна мати окремий номер.

Отже, у Законі України «Про ставки акцизного збору на тютюнові вироби» (далі — Закон № 30/96-ВР) внесено зміни, якими з дня набирання чинності За­коном № 797-VІ на всі види тютюнових виробів (крім тютюнової сировини) встановлено ставку ак­цизного збору у відсотках до обороту з продажу на рівні 16 відсотків.

Оскільки з дня набрання чинності Законом № 797-VІ на сигари встановлено ком­біновану ставку акцизного збору в розмірі 100 грн. за 1 кг, але не менше 47 грн. за 1000 штук. Така ставка тимчасово діє до 1 лютого 2009 р. та почне діяти постійно з 1 січня 2011 р. на цю продукцію встановлюється ставка у гривнях — 50 грн., з 1 липня — 75 грн. за 1 кг продукції.

Але у зазначених періодах 2009 р. ставки були збільшені наступним чином на сигарети без фільтру встановлено ставку акцизного збору в роз­мірі 35 грн., 15,6 грн. та 19,5 грн. і визначено міні­мальне податкове зобов'язання в розмірі 18 грн., 25 грн,, 32 грн. відповідно.

На сигарети з фільтром в зазначених періодах цього року діють ставки акцизного збору в розмірі 60 грн., 37,5 грн. та 45 грн. при мінімальному по­датковому обмеженні в розмірі 40 грн., 47 грн., 60 грн. відповідно.

За 2008 рік надходження до Загального фонду державного бюджету України від реалізації алкогольних напоїв на суму 3 295,0 млн. грн, а тютюнових виробів на - 6 631,5 млн. грн, а за 2009 рік надійшло від алкогольних напоїв – 316 млн грн., а тютюнових виробів – 8 450,5 млн.грн.

Враховуючи вимоги чинного законодавства до акцизних марок та акцизних ставок на алкогольні напої та тютюнові вироби, необхідно:

- запровадження нових марок, але від слідкувати їх можна після повного використання акцизних марок попереднього зразка;

- забезпечення зменшувальної дії акцизу на споживання підакцизних товарів, які спричиняють шкоду здоров’ю людини, - алкогольних напоїв та тютюнових виробів;

- проведення масово-роз'яснювальної робити із платниками акцизного збору, в тому числі із застосуванням на практиці прийнятих ставок акцизного збору на алкогольні напої та тютюнові вироби;

 - зокре­ма, встановлення контролю за наданням державни­ми податковими інспекціями довідок, необхідних для отримання спирту та марок акцизного збору, з урахуванням зміни ставок на спирт та лікеро-горілчану продукцію;

- забезпечення декларування податкових зобов'язань виробниками спирту, лікеро-горілчаної продукції, тютюнових виробів, коньяку (бренді), до них із застосуванням зміненого розміру ставок ак­цизного збору;

- забезпечення повноти сплати акцизного збору імпортерами алкогольних напоїв та тютюнових ви­робів під час обчислення акцизного збору на мо­мент одержання марок, а також доплати акцизного збору при митному оформленні імпортованих тю­тюнових виробів у зв'язку із перевищенням суми акцизного збору, яку необхідно сплатити під час такого ввезення над сумою акцизного збору, яка обраховувалася під час придбання марок;

 

 

Список літератури:

1. Бугай В.З., Омельченко В.М., Аналіз соціально - економічних функцій системи акцизних зборів //  Держава та регіони. -2008.- №1.- С.34-36.

2. Версаль Н.І., Чеберянко О.В.Як регулюються ціни на алкогольну та тютюнову продукцію. // Формування ринкових відносин в Україні. – 2007. –№1. – С.34-38.

3. Власенкова Ю.А. Акцизна марка як засіб оптимізації акцизного збору// Фінансовий ринок України. – 2008.- №7/8.- С.37-39.

4. Галушко О.С. Акцизний збір актуально про марки акцизного збору // Фінанси України . – 2006.-№5. –С.11-16.

5. Лютий І.О. , Міщенко В.І. Щодо законодавчих змін в оподаткуванні  акцизним збором// Фінансовий ринок України. – 2008.- №4.- С.21

6. Міщенко В.І.Марки акцизного збору.// Вісник НБУ.-2009.-№ 1.-С.23-34