Економічні науки/5. Управління трудовими ресурсами

Прокопович Н. І. (студентка 5 курсу)

Вінницький торговельно-економічний інститут КНТЕУ

ОЦІНКА ЕФЕКТИВНОСТІ СИСТЕМИ МАТЕРІАЛЬНОГО ЗАОХОЧЕННЯ НА ПІДПРИЄМСТВІ

         Ефективність будь-якого процесу, що здійснюється і контролюється людьми значною мірою залежить від того, наскільки якісно і професійно працівники виконують свої функції. При цьому вирішальними факторами в управлінні персоналом  є мотивація і стимулювання праці.  І це зумовлено тим, що  ефективна роботи будь-якого підприємства залежить від ефективності праці його працівників. Тому виникає необхідність у підвищенні ефективності системи управління персоналом з урахуванням вимог ринкової економіки. Управління персоналом як багатогранний і винятково складний процес має свої специфічні властивості і закономірності та повинне придбати системний характер і завершеність на основі комплексного рішення кадрових проблем, впровадження нових і удосконалювання існуючих форм і методів роботи. Для підвищення ефективності системи матеріального стимулювання необхідно аналізувати і враховувати специфічні умови розвитку ринкової економіки в Україні. Величезну значимість для кожного підприємства незалежно від організаційно-правової форми має розробка методики оцінки, що дозволяє визначити дійсну ситуацію на підприємстві в області управління персоналом, виявити слабкі місця і надати рекомендації щодо підвищення ефективності.

Проблемам теорії, методології і практики управління матеріальним стимулюванням праці присвятили велику кількість наукових праць закордонні і вітчизняні вчені такі як Блэк Дж., Браверман А., Калина А.В., Кібанов А.Я., Егоршин А.П. Валевич Р. П., Мазаракі А.А., Марцин В. С. Без перебільшення можна сказати, що використання на практиці запропонованих ними моделей і рекомендацій поступово змінювало відносини в трудових колективах. Водночас питання формування ефективної системи стимулювання праці на підприємстві та оцінки цієї ефективності залишається досить актуальним внаслідок  його складності й багатоаспектності в сучасних умовах.

Суттєвим елементом оновленої системи управління персоналом підприємства є система матеріального стимулювання працівників, що дозволяє значно підвищити кінцеві результати праці та досягти генеральної мети підприємства – максимізації прибутку. З одного боку, життєвий рівень персоналу та його поліпшення залежить від стабільності і прибутковості результатів діяльності підприємства, а також від ефективності чинної системи оплати праці. З іншого боку, фінансово-господарська діяльність багато в чому визначається професійними якостями і працездатністю персоналу, що залежать, у свою чергу, від дієвості системи матеріального стимулювання працівників. При цьому оцінка системи матеріального стимулювання забезпечує функціонування на підприємстві безперебійного зворотного зв'язку і виступає могутнім важелем зростання результативності діяльності підприємства.

Для аналізу системи матеріального стимулювання праці на підприємстві необхідно провести аналіз використання фонду заробітної плати, який включає:

-   вивчення складу та динаміки фонду заробітної плати за досліджуваний період;

-  оцінку впливу факторів на фонд заробітної плати;

-  вивчення шляхів витрачання фонду заробітної плати;

-  аналіз середньої заробітної плати загалом на підприємстві;

-  аналіз фінансових можливостей підприємства з формування фонду заробітної плати;

-  аналіз ефективності використання фонду заробітної плати.

Оцінка ефективності матеріального стимулювання праці може здійснюватися за різноманітними показниками:

-                     обсяг господарської діяльності в розрахунку на 1 грн. фонду заробітної плати;

-                     валовий дохід з розрахунком на 1 грн. фонду заробітної плати;

-                     прибуток з розрахунком на 1 грн. фонду заробітної плати;

-                     фонд заробітної плати в розрахунку на 1 працівника;

-                     рівень фонду заробітної плати;

-                     співвідношення темпів росту продуктивності праці і середньої зарплати;

-                     рівень витрат заробітної плати на виробництво одиниці продукції;

-                     інтегральні показники ефективності використання фонду заробітної плати.

Діагностика діючої системи стимулювання праці на підприємстві може здійснюватися також за допомогою коефіцієнтного аналізу. При цьому коефіцієнти ефективності використання фонду заробітної плати визначаються співвідношенням індексів показників господарської діяльності до індексу фонду заробітної плати. Якщо розраховані коефіцієнти ефективності використання фонду заробітної плати перевищують одиницю, то використання фонду заробітної плати вважається ефективним.

Підвищення ефективності праці безпосередньо пов’язане з головною метою діяльності - забезпечення стійких і високих темпів економічного зростання, яке визначається як збільшенням прибутків підприємства, так і підвищенням середньої заробітної плати його працівників. Щоб забезпечити її підвищення, необхідно оцінити ефективність системи матеріального заохочення і визначити фактори, які на неї впливають. Пізнання суті і механізму дії кожного з них є необхідною умовою визначення конкретних шляхів підвищення ефективності праці. Оцінка ефективності матеріального стимулювання праці дає змогу визначити напрямки по підвищенню ролі матеріальних стимулів, а також  повернути заробітній платі мотиваційну та відтворювальну функцію.

Література:

1.     Н.Г. Міценко Ефективність системи матеріального стимулювання на підприємстві та способи її оцінки// Науковий вісник, 2005, вип. 15.2

2.     А. І. Данилюк

 Проблеми оцінки ефективності системи управління персоналом Вісник ХНУ №3 2007 Т1 с.112

3.     В. С. Марцин Економіка торгівлі: Підручник. – К.:Знання, 2006.- 402 с.